Pronat medicinale e arrëmyshk


Arrëmyshk - një pemë që ka një formë piramidale me një kurorë të dendur duke arritur 18-20 metra në lartësi. Ajo mund të quhet banor njëqindvjeçar që prej gati 100 vjet. Ajo lule gjatë gjithë vitit dritë-verdhë lule erëmirë. E tij në dukje të krahasueshme me kajsi. Pronat medicinale e arrëmyshk të ketë një efekt të theksuar.
Muscat ngjyra - film amniotik, i cili ka një ngjyrë të kuqe, zakonisht duke u përpjekur për të hequr pa dëmshme. Walnut hequr nga fruta dhe matsys - Color mbledhur dhe vënë në stolisje bambu, rrezet e diellit të hapur për tharje. Pasi ngjyra humbasin juiciness e saj dhe elasticitet, squeezing plane të veçanta për të mundësuar atyre të formuar si pllaka. Pastaj matsys fund tharë derisa ajo hyn në një ngjyrë të verdhë të ndritshme dhe të bëhet i brishtë. Pas tharjes ajo është e vendosur në një enë të veçantë. Bandanskyy ngjyra penanhskyy dhe notat më të larta janë konsideruar më të vlefshme. Arrëmyshk - Familja-drupe muskatnyka ëmbël. Druri i tij është tharë mbi prush me ngjyra të ndezura në furrat e veçanta të bambu. Tharje të marrë një kohë të gjatë 15-3 muaj. Gjatë kësaj periudhe arra pomishuyutsya vazhdimisht, për sa kohë nuk marrin kafe - kafe. Shell tej farë ndarë hammers druri. Pastaj kernelit janë pastruar në llaç për të marrë mbrojtje nga insektet dhe myk, dhe pas një tjetër 2-3 javë në fund të thata.Arrëmyshk dhe ngjyra arrëmyshk shije dhe pronat medicinale dhe shije të ngjashme. Megjithatë, lule ka aromë të freskët me një prekje të vogël të rrënjëve shije. Walnut ka një shije intensive dhe e ëmbël, ndërsa ngjyra e shije shije paksa të hidhur. Vini re se arrat duhet të shtohet në moderim, jo ​​më shumë se 1 mg. Interesante, aromë arrë varet nga forma, të tilla si arra të mëdha dhe të rrumbullakta të ketë shije më delikate intensive se sa arra janë formë drejtkëndësh.


Ndonjëherë gjatë arrëmyshk mund të nënkuptohet frytet e bimëve të ndryshme. Për shembull, Kaliforni është konsideruar si një pemë arrë me një erë të pakëndshme dhe arrë Malagasy - kamfor ekzotike pemë frutore. Dhe për këtë arsye muskatnyk ëmbël perla është legjendare, e cila u shfaq në ishujt e erëza. Fusha kryesore e ngjyrës përdorimi arrëmyshk dhe arrëmyshk janë gatim dhe ëmbëlsirat. Mixes pikante, pjekur mallrave dhe disa kanë një lloj arrëmyshk terren. Arrëmyshk dhe vetitë e saj shëruese janë përdorur në gatim - dhe harengë djegëse marinuar, peshk i tymosur, peshk djegëse të vogla. Përveç përgatitjen e enët kryesore të pulave, mish dreri, derri, mish qengji, mish viçi, mish lope. Gjithashtu përdoret në miell, drithëra dhe enët vezë. Janë të përhapura në gatim e me ngjyrë të bardhë dhe lakër, lëpjetë, lakër jeshile, spinaq, patate, kërpudha, qepë, selino. Gjithashtu thelbësore për të përgatitur disa lloje të puddings, ëmbëlsira, ëmbëlsira, pies, cookies.


Në mënyrë tipike, arrëmyshk brumë shtuar gjatë përzierjes, dhe vakt merr në fund të trajtimit të ngrohjes. Përdoret rrahur vogël, formë integruar. Vaj Arrëmyshk me pronat medicinale të përdorura në përzierje erëz për salcice, tymosur produkte pule, për aromatizues lloje të caktuara të ëmbëlsirat, shpirtërore dhe kokteje shërbyer para një vakt, edhe pse fjalë për fjalë. Pasi të përdoret për verë të nxehtë, pije e qumështit, grusht, Kafja dhe çaji gjethe, kakao.


Për një litër e naftës shkon nga 7 në 10 kilogram arra - arrë pastrohet distiluar me avull, dhe këtu në mënyrë që të merrni vaj Muscat. Me ngjyra arrëmyshk gatuaj vaj matsysnoe - thelbin, të lëngshme shumë aromatik pangjyrë. Me këtë vaj përgatitur salcat mustardë. Marinoj disa perime. Kur kombinohet me ngjyra arrëmyshk Muscat, ndërsa në prodhimin industrial mund të jetë një përzierje e "kafe" dhe "shpirtrat e thatë." Arrëmyshk ka gjetur vendin e saj në mjekësi - një nga erëza më të mirë, e cila është përdorur për të rritur thithjen e ushqimeve, sidomos në zorrë e vogël. Përveç kësaj, rrit epsh, ka vitrohonnu, qetësues, efekt astringent. Arrëmyshk është përdorur për të trajtuar sëmundje të tilla - pagjumësi, impotencë, ndihmon me lodhje të përgjithshme, stimulon qarkullimin, mbush me energji, eliminon fryma e keqe, stimulon oreksin, ka veprim larvitsidnym (shkatërron larvat e krimbave dhe insekteve), trajton cholelithiasis. Gjithashtu përdoret në gjinekologji - zvogëlon dhimbjen, normalizes menstruacioneve, rrit kontraktimet e mitrës, të tilla si imiton estrogjenit hormon. Ndihmon në forcimin arrëmyshk kujtesës, të normalizuar aktivitetin e trurit, rritjen e fluksit të gjakut cerebrale. Ajo është përdorur për të trajtimin e tumoreve beninje, të tilla si mastitë.


Vaj Arrëmyshk ka një efekt të ngrohjes, kështu që është e dobishme për dhimbje në muskuj, reumatizmi, artrit. Përdorim më të zakonshme për të rëndë në kombinim me vajra bimore për 10 ml vaj perimesh, 5 pika vaj arrëmyshk. Trajtimin me sukses phlebitis dhe variçe venat. Përveç kësaj, ajo ka një thekshëm, aromë aromë dhe mund të përdoret si një qetësues gjatë teething fëmijën, është përdorur për të trajtuar diarre. Konsideroni duke marrë arrëmyshk me kujdes. Mbidozë çon në halucinacione, të cilat mund të shoqërohet me marramendje, dhimbje koke dhe palpitations zemrës. Efekti narkotike mund të shkaktojë edhe 3-4 arra. Kjo është për shkak të mirystytsyn vaj esencial, në sasi të tepërta të cilat mund të ketë konvulsione, sulm, dhe në disa raste edhe vdekjen.