Pronat medicinale e fara kungull


Nga kohët e lashta, kungull konsiderohet kurative. Shumë prej tyre janë të vetëdijshëm për pronat e saj të dobishme. Por fara kungulli në mënyrë të barabartë të dobishme. Pronat medicinale e fara kungulli ka kohë që janë përdorur në trajtimin e shumë sëmundjeve. Fara kungulli janë të pasura me acide organike, kripëra minerale, vitamina dhe ushqyesve të tjera të trupit.


Përbërja e fara kungull përmban: proteina, hekur, magnez, bakër, mangan dhe fosfor. Farërat janë të pasura me arginine, folik, linoleik dhe acid glutamik. Përmban kalcium, zink, selen, choline, lutein, kukurbityn, niacin, vitaminë E, vitamina BFara pak kungull përmbajnë një sasi të madhe të ushqyesve. Këto substanca janë të dobishme për kardiovaskulare, urogjenital, dhe sistemet imun. Nxitja lëkurë të shëndetshme dhe për të reduktuar peshën e tepërt. Pozitivisht ndikon në traktin gastrointestinal, mëlçisë, gjak mbi gjendjen e arterieve. Fara kungull kanë antidiabetike, anthelmintic (antihelminthic) pronat.

Agjentët terapeutike janë të përqendruara në fara të papërpunuara kungull. Pronat medicinale kanë zhvishem, farë dhe shtresë gri-jeshile e sipërme fara kungull. Kur pjekje fara të humbasë shumicën e pronat e saj medicinale.


Fara kungull toksicitetit të ulët, të ketë një efekt të butë dhe nuk kanë efekte anësore. Kjo është e rekomanduar për trajtimin e të moshuarit, gratë shtatzëna dhe fëmijët.

Fara kungull - një nga burimet më të pasura natyrore të zinkut. Sasia e tij kryesore të përmbajtura në shtresën e sipërme të hollë të farave të gjelbër. Uji ka rëndësi të madhe në jetën e trupit të njeriut. Zink normalizes pankreasit, ndihmon insulinë dhe sheqerit në gjak balancat. Mangësi zinkut kontribuon në plakjen e shpejtë. Me një mungesë të mineraleve në fëmijët dhe adoleshentët vërejtur vonuar rritjes dhe pjekurisë, nivelet e rritura të kolesterolit dhe shfaqjen e akneve në lëkurë. Mungesa e zinkut promovon ngadalësuar rigjenerimin e qelizave dhe dobësimin e sistemit imunitar.


Trupi mashkull ka nevojë për shumë më tepër zink se femrat. Mineral ka efekte të favorshme në aktivitetin e prostatës, normalizes testosterone dhe përdoret për parandalimin dhe trajtimin e infertilitetit tek burrat.

Sipas shkencëtarëve, zink mjaftueshme në trup redukton ndjeshmërinë ndaj alkoolizmit.

Shpesh nuk është problemi i të qenit mbipeshë lidhur edhe me mangësi zinkut. Shqetësuar metabolizmit të karbohidrateve.

Ajo ka qenë prej kohësh i njohur për shërimin pronat e fara kungull për shkak se ato përmbajnë aminoacidet (kukurbytynu). Ato janë mjete antihelminthic. Kungull farat janë përdorur në kombinim me mjaltit. Ky mjet është përdorur nga të rriturit dhe fëmijët. Kukurbityn plotësisht të sigurt për njerëzit, por është efektive në luftimin e parazitëve.


Zierje e fara kungull është përdorur për të trajtuar sëmundje të veshkave.
Edhe në qoftë se ju nuk e vërejnë as ndonjë prej sëmundjeve të mësipërme apo çrregullime, një grusht fara kungull është mirëmbajtjen e mirë parandaluese për ta.
Për të ruajtur pronat shërimin e fara kungull duhet të jetë pa trajtim. Trajtohet, jo skuqur. Miell e fara kungull ka një ngjyrë të gjelbër përmes shtresa e lartë e farërave të gjelbër.

Për trajtim përdorni fara kungull pa trajtim, zierje, emulsioni dhe pluhur të farërave.

Zierje e fara kungull, 150 gram fara nevojë për 450 gram ujë të nxehtë. Në një banjë me ujë në një zjarr të lehtë të përballojë për 15 orë pa sjelljen e supë në një çiban. Cool dhe tendosje supë. Për të ruajtur pronat e saj medicinale, ai duhet të marrë një orë pas gatimit.

Emulsion: Fara kungull pastruar lëkurën vështirë. Fshij në një mortajë, duke shtuar një sasi të vogël të ujit. Emulsioni është e përzier me mjaltë.


Me farë kungull pluhur: Pluhur i përgatitur nga të thata, të sinqertë, të ulët-yndyrë fara, imët rëndë dhe dërrmuese e tyre në një mortajë. Para përdorimit, holluar me ujë, duke marrë "qumësht kungull." Në pluhur ngadalë derdh ujë të valë deri në konsistencën e qumështit të kondensuar. Ftohtë dhe pije gjatë gjithë ditës.


Gatim fonde antihelminthic: 300 gram fara kungull të qarta e Duras. Jeshile fara hollë lëkurë duhet të ruhen. Fshij në një mortajë, duke shtuar se fara në pjesë të vogla. Në rezulton masë gradualisht, me kujdes dhe nxitje të vazhdueshme, shtoni 60 ml ujë. Për të shtuar shijen dhe rritur pronat terapeutike të shtoni 15 gram mjaltë. Merrni pjesë të vogla në një stomak bosh një orë. Pas 3 orë për të pirë një pastrues dhe tridhjetë minuta për të bërë një klizmë. Doza duhet të reduktojë farën në varësi të moshës së pacientit. Për fëmijët 2-4 vjeç, një dozë prej 30 deri '75 farës; 5-12 vjeç, një dozë prej 100 deri në 150 g. Farërave.


Oil bërë nga fara kungull, është një vaj i pasur perimeve në përbërje. Kuzhinë Evropian përdor vaj kungull për gatim enët shumë. Vaj nga farat e kungullit janë efektive në trajtimin e diarre, tuberkulozi, e thatë zgavrën e hundës mucous. Farë kungull vaj është baza e ilaçeve të tilla si "tыkveol."

Unike e fara kungull nuk është i kufizuar. Ju mund të bëni kompresa mbi veshkat: 100 gr. kungull dhe fara liri grimcuar në një mortajë, të shpërndarë gjendjen e qull. Fara kungull aplikimit në dhimbje stenokardycheskyh, elementët gjurmë të përfshira në të ketë një efekt pozitiv në aktivitetin e muskulit të zemrës dhe arterieve të gjakut. Fara kungull përdorur në trajtimin e humbjes së flokëve, zink përfshira në fara, llamba janë të mira për flokët.


Fara kungull të shkëlqyera të ndihmojë për të kapërcyer toksicitetit gjatë shtatzënisë, por mos abuzojnë ato. Para se fara kungull përdorim duhet të jetë pak e thatë (nuk gatuaj) në furrë. Nuk është e rekomanduar për të ruajtur gjatë këtë fara mrekullueshme perimeve, pasi ata marrin një erë të pakëndshme dhe shijen e humbjes.