Pronat medicinale e Kënetës qumështore


Në Rusi ka mbi 150 lloje të qumështore, secila prej të cilave ka ngjashmëri të jashtme dhe pronat medicinale të ngjashme. Llojet më të zakonshme të qumështore janë: moçal qumështore, qumështore të lartë dhe qumështore prutevydnыy kyparysovydnыy spurge. Ky botim do të merren parasysh vetitë shëruese moçal qumështore dhe zbatimin e saj, trajtimin e llojeve të ndryshme të sëmundjeve.
Moçal qumështore - shumëvjeçare, bimë barishtore me të drejtë, oblystvenymy shtrënguar rrjedh gjatësi prej rreth 40-90 cm. Moçal qumështore lë - formë të rregullt dhe zgjeruar-heshtak. Lule qumështore - kanë Perianth dhe të mbledhura në tufë lulesh umbellate; ka 1 pestychnoho dhe disa lule tychynkovyh; janë të rrethuar nga të mëdha, bracts gjelbër-verdhë. Fruta - kuti. Lulëzuar bimët bëhet në qershor dhe zgjat deri në gusht. Bimë medicinale Marsh qumështore rritet në shkurre dhe livadhe me lagështi. Euphorbia është e shpërndarë në pjesën evropiane të Rusisë, Kaukaz, Moldavia, Ukraina, Bjellorusia dhe Siberia Perëndimore.Pronat medicinale e qumështore Kënetës, një diuretik, laksativ, antihelminthic dhe veprim bën të dalë djersë. Përdoret si një analgjezik, emetik dhe anti-inflamator. Për shkak të pa shqyrtim, qumështore gjetur përdorimin e saj terapeutike në mjekësi tradicionale. Për shembull, ekstrakt ujor i pjesëve ajrore të qumështore, është përdorur për rrufë të stomakut, dhe latex freskët, e përdorur si një produkt kozmetik për heqjen e Freckles, lythat, blisters, spote në fytyrë, të lënë për trajtim.


Përbërja kimike: nuk kuptohet plotësisht, por ne e dimë se spurge përmban një latex kaustike, rrëshirë, acidet metil ester dylaktoforbyevoy, taninet, gome, pyhenol, dyterpenoyd, hiperyn flavonoid, acide yndyrore të larta, malic, limoni, tartaric, sukcinik, forbyevuyu, purpur acid, quercetin, mirytsetyn, stennozyd dhe hiperyn. Fara qumështore përmbajnë tyhlynovuyu, эleomarharynovuyu dhe rytsynolevuyu acid yndyror dhe vaj yndyror.

Përgatitja e barnave: për të përgatitur pjesën ajrore te bimës (gjethet, rrjedh, lule) dhe latex. Bari duhet të ruajë gjatë lulëzuar qumështore. Në mënyrë tipike, ai është përdorur të freskëta, por ju mund të thatë - derdhje në hije nën një kulm, në një shtresë. Me qumështore rrjedh, nga ana tjetër - duket lëng qumështi, i cili është toksik dhe për këtë arsye duhet të punojnë në doreza huyazykah.


Medikamente të kënetë qumështore:
- Infuzion diuretik. Përgatitja dhe përdorimi: Hidh 200 ml ujë, qumështore përzierje 6 oz. bimëve të freskëta, 4 oz. Bari i thatë dhe 2 oz. rrënjët. Merrni 2-4 herë në ditë, 1 lugë gjelle infuzion. Për të shmangur efektet anësore të zbatimit të qumështore (diarre, të vjella), të përgatitur supë duke përdorur 3 herë më shumë ujë dhe të ziej për ngrohje të ulët për 15-20 minuta.

- Mjetet e trajtimit të qenit tërbimit. Këto mjete popullore Trajtimi i tërbimit qenit, e përdorur që nga kohërat e lashta. Ka 2 metodat e trajtimit duke përdorur qumështore: 1. Merrni një ca grushte disa të freskëta, para-larë, qumështore rrënjët Kënetës dhe të imët pres, duke përdorur Stupka ose grinders. Rrënjët grimcuar vë në një tenxhere balte, të mbuluar me ujë, të mbuluar tenxhere me një kapak dhe të vënë në një vend të ngrohtë. Pa insistojnë në një të ngrohtë, vënë ziera, derisa valë poshtë rrënjët. Një ditë, tendosje ujë dhe të përdorin një mjet për të dhënë pacientit 1 lugë gjelle agjërimit çdo 3 ditë. Pas marrjes ilaçe, pacienti do të stomakut dhimbje, të vjella dhe të përzier - kjo është një dukuri normale e aplikimit të trajtimit kombëtar për tërbimit qenit. Rrënjët, të mbushur me ujë përsëri dhe të vënë të ziera - ky infuzion duhet të përdoret për përgatitjen e kremra që ju doni të aplikoni për të kafshimit 3 herë në ditë.


2. Pritini në copa, të freskëta qumështore rrënjët Kënetës dhe vihet në një tenxhere balte. Më kapak tenxhere Cover brumë i shkrirë apo balta. Vendi tenxhere në një furrë preheated dhe për të mbajtur avullim për gjysmë. Pas kësaj, tendosje dhe le të pijë pacientit me stomak bosh, 1/2 lugë gjelle. Pas marrjes së këtij të drogës, të vjella dhe të përzier. Çdo përdorim ditë, të vjella do të ulet dhe pastaj zhduken plotësisht, e cila do të tregojë një rikthim të pacientit. Pas 1 jave, të përsëritur trajtim dhe në qoftë se për 3 ditë, pacienti nuk do të jetë e përzier dhe të vjella - ajo thotë se ai është shëruar plotësisht.


- A trajtimi për kancer të organeve të brendshme. Për trajtim, ju duhet të përgatisë një zierje e rrënjët dhe lule qumështore, vënë në një tenxhere balte më 10 dhjetor. pluhur ose fshirë në të freskët, i copëtuar rrënjët qumështore thatë. Shto 20 oz. lule, në mënyrë që lulet ishin nga poshtë, dhe rrënjët në krye. Vendos shtresa e lartë e rrënjëve dhe lule, 800 gr. djathë të freskët dhe të mbuluar me kapak tenxhere. Lyej me një shtresë e balta dhe vihet në furrë shkrirë. Mbani në furrë për 6 orë, pastaj - të presin për tenxhere të plotë ftohjes dhe derdh pjesën e mbetur të lëngshme në tenxhere në një enë të cekët. Pranimi drogës, të fillojë me 1 pikë 3 herë në ditë dhe gradualisht duke shtuar 1 pikë, të sjellë në 15 pika në 1 pritje. Drogës duhet të pini 250 ml hirrë të freskëta, para-përzier me mjaltë dhe pak rezervuar djathë.


Kundërindikacionet: përdorimi qumështore brendshëm bimë helmuese, si të jetë e mundur vetëm në konsultim me mjekun tuaj. Aplikimi i jashtëm i qumështore, gjithashtu kërkon kujdes maksimal, që nga qumështore latex dhe madje edhe infuzion saj, ekspozimit të zgjatur në lëkurë, duke shkaktuar inflamacion intensive. Përveç sa më sipër, aplikimi i qumështore, mund të shkaktojë reaksione alergjike, kështu që para përdorimit, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.