Pronat medicinale e fara koriandër


Ilaçe moderne kryesisht kanë origjinën e tyre në bimë, nga të cilat huazuara ushqyesve. Impiante të trajtimit dhe bimëve është një plus i madh, pothuajse pa efekte anësore. Por ata mund të trajtojë pothuajse të gjitha sëmundjet nga të thjeshtë për të më komplekse dhe më e vështirë. Sepse herbs janë kaq popullore sot.
Pronat medicinale e fara koriandër njohur kohë më parë. Përveç kësaj, ata janë përdorur gjerësisht në pirja, pjekje, pijeve, industrinë ëmbëltore dhe madje edhe parfume. Farat e koriandrit janë shtuar për të dhënë shije dhe aroma të drogës.Në Indinë e lashtë, Greqia dhe Roma e dinte në lidhje me vetitë shëruese të koriandër. Avicena besonin se kjo fabrikë ka një natyrë të ngrohtë. Dhe në qoftë se të skuqura e tij farë, pastaj të qetësohet dhe ndalesa belching dhe të vjella. Dhe e kombinuar me mjaltë, vajra të u rrit, rrush të thatë dhe ilaç uthull vjen nga antraks dhe urtikarie.

Indianët përdorur fara koriandër si forcimin, qetësues, ju lutem. Stomakut dhe diuretik. Në Tibet si zhazhdoutolyayuschee dhe antipiretik. Mjekësi ynë popullore përdor pronat shërimin e fara koriandër për të rritur oreksin dhe për të përmirësuar tretjen, për të trajtuar hipertensionit dhe anemi. Në disa raste, fara e kësaj bime është përdorur si një anticonvulsant dhe një qetësues, lufton krizë nervash.


Disa takime, të cilat përfshijnë fara koriandër se me të vërtetë ndihmojnë:

* Antyhemorroynыy çaj - në mënyrë të barabartë të përziera: rrënjë jamball, fara koriandër, bari, yarrow, buckthorn leh, lë detyrën. Lugë përzierje zier me ujë dhe të insistojnë për të ftohur. Filtruar dhe të marrë një gjysmë gotë para se të shtrat;
* Bile Tea - 1 g fara koriandër, 3 gram gjethe watches, 4 g qimnon përziera lule. 2 tbsp. lugë përzierje është derdhur ujë, dy gota të vluar, duke mbajtur në zjarr për 10 minuta dhe të ftohur. Supë tensionuar pini një gjysmë gotë me 20 minuta para ngrënies. Edhe për inflamacion fshikëz fshikëz e tëmthit dhe madje verdhëz;

* Tretësirë ​​e fara koriandër - 100 gram vodka pour 1 tbsp. fara lugë çaji koriandër. Insistojnë 15 ditë, herë pas here lëkundje, dhe filtri. Në ditën marrë 50 pika tretësirë. Tool antidepressant mrekullueshme, zbut sistemin nervor;
* Ngathtësi zorrëve - fara zierje pini tri herë në ditë për 50 ml ose një lugë çaji tretësirë ​​në një gotë me ujë;
* Depresioni dhe psikikë shtypur - 100 gram fara koriandër derdh një litër verë të kuqe dhe infused për 7 ditë, tendosje dhe pini një gjysmë gotë me dy apo tri herë në ditë;

* Dhimbje reumatike - 2-3 pika vaj esencial të fara Korianderi përzier me mjaltë dhe e marra pas ngrënies 3 herë në ditë. Ose shtoni në vaj të përdorur për këtë qëllim.

Vaj esencial nxjerrë nga fara koriandër, ka shërim pronat dhe është përdorur gjerësisht në shumë vende për qëllime mjeksore dhe të tjera. Ajo është kultivuar në Rusi, Ukrainë, Amerika dhe Evropa. Kina shërimin pronat e fara koriandër në mënyrë aktive përdorin filloi në shekullin e V. Egjiptianët përdorin ato për të mbështetur në zorrët ditë trajtuar dhe të mëlçisë.


Mjekësisë praktike dhe popullore përdor pronat shërimin e koriandër si vitrohinnoho fondet dhe fondet e përmirëson zorrë dhe gjithë procesin e tretjes; si përmirëson kujtesën, qetësues, stimulues, në lodhje nervor, dhimbje në zemër të natyrës reumatoid.

Ekstrakte nga fara e koriandrit e cila është përdorur brenda përgatitur si më poshtë - 1 filxhan ujë pour 1 tbsp. lugë fara dhe vihet në zjarr, të sjellë një çiban. 10 minuta mbushur lëngun marrë një xhami pas një ushqim tre herë në ditë.


Farat e koriandrit janë përdorur për të rritur sekretimin e gjëndra e traktit digjestiv (traktin gastrointestinal), si një analgjezik dhe choleretic, protyvohemorroynoe antiseptik dhe të sigurojë një rigjenerimin e indeve stimulues. Pronat medicinale e frutave koriandër sëmundje e njohur ishemike e zemrës, infarkt miokardi, diabet, thrombophlebitis, tromboza, kur duke përdorur medikamente që rrisin koagulimit të gjakut. Gjithashtu në hipertension dhe hipotension disa që u shfaq në sfond të një sëmundje para.


Mjekët e lashtë shkroi:

"Fuqia e plotë Korianderi e Venus, Merkuri dhe Urani. Marr atë kur hëna është në fazën e tij të parë, para se dielli zbresin. "

Duhet të theksohet se pronat medicinale kryesore të përfshira në fara të kësaj bime. Por mos harroni se fara e koriandrit abuzimit trajtimit nuk është e nevojshme. Dhe në çdo rast të mos vënë vaj në to në një plagë të hapur.

Përdorimi i tepruar mund të prishin gjumin dhe prishin kujtesën, të shkaktojë stuttering, gratë shkelur ciklin dhe vështirësi të tjera. Për këtë arsye, mos harroni që nëse keni vendosur për të përdorur për qëllime mjeksore fara koriandër, të marrë në një herë pritjen jo më shumë se 4 gram fara të kësaj bime.


Frutat koriandër shtuar epileptikë ushqimit për të reduktuar numrin dhe intensitetin e sulmeve. Ata gjithashtu erë të pastër në zgavrën e gojës së mbetur pas marrjes pije alkoolike, si dhe të ngadalësuar procesin e dehjes. Si parandalimin hangover (nuk trajtohet pas), ju mund të hani një fara pak koriandër, ngjyhet në verë dhe problemet në mëngjes nuk do të jetë.

Duke kërkuar në të gjitha vetitë shëruese të fara koriandër ne mund të konkludojmë se larmia dhe pasuria e elementeve të dobishme në strukturën e tij vë një fabrikë në një seri të disa prej më të vlefshme. Ato ndihmojnë për të përballuar me pothuajse të gjitha sëmundjet dhe për të rivendosur organizëm të dëmtuara, të rritur imunitetin dhe mbron tërë trupin. Ajo heq nga toksina dhe metalet e rënda, të pastër mushkërive, trurit dhe organeve të tjera, duke vepruar si një "mjek i trupit." Në fund të fundit, të gjithë e dinë se ajo është e lehtë për të parandaluar se sa në përpjekje për të rimarrë kohë.


Të qëndrojnë të shëndetshme!