Pronat medicinale e trumzë dhe zbatimi i saj


Trumzë - një bimë të mirë mjaltë, për të cilat ai dhe bletarëve dashuri. Kjo bimë, e cila është përdorur për prodhimin e farmaceutike, ushqimore dhe parfume. Që nga kohët e lashta, trumzë u mblodhën në një nga festat më të rëndësishme ortodokse - Trinisë. Ajo u besohet se gjatë kësaj periudhe kohore, rritet shërimin pronat e trumzë. Pas mbledhjen bouquets e trumzë aromatik, vënë ato në një vazo, trumzë kat usypaly në shtëpi dhe kurora endnin. Ky publikim do të konsiderohet pronat medicinale e trumzë dhe përdorimin e tij në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.


Trumzë (zvarrit trumzë, Marian BOGORODSKAYA apo bar) - Anëtari yasnotkovyh të familjes (Labiatae). Kjo shkurre të gjata ose barishte. Ajo ka një aromë të fortë dhe të këndshëm. Rrjedh e trumzë - kacavjerrës të shumta. Gjethe dhe lule - i vogël. Ka 30 lloje trumzë, 10 prej tyre - mund të gjenden në Rusi. Ajo është e shpërndarë pothuajse në të gjithë vendin i pëlqen të rritet në kodrat, malet, pyjet me pisha e thatë dhe fushat. Besohet se trumzë amtare të Mesdheut - grekët, trumzë vlerësuar me cilësinë e tij të veçantë aromatike. Në ditën e sotme, trumzë është rritur në Kanada, SHBA dhe Evropë.


Si një drogë, përdoret një pjesë ajrore e barit trumzë dhe lule. Harvest duhet të jetë në maj-qershor, dmth gjatë lulëzuar. Pritini rrjedh me gjethe dhe lule, të thata në hije nën një kulm, dhe pastaj ruhen në një vend të thatë, të freskët.

Kimike Përbërja: trumzë përmban sasi të mëdha vaj esencial, i cili përmban acide organike - amynolovaya, kafe dhe acid kininës. Gjithashtu, terpenes - timol, borneol; carotene, vitaminë C, flavonoids që rrisin pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut; resins që ofrojnë shërimin plagë kurdisje dhe pronat antimicrobial; taninet; ngjyra; hidhërim; çamçakëz përfshira në SAP thekur dhe është përdorur si një kordon; vaj yndyror.


Pronat medicinale e trumzë: ka anti-inflamator, antimicrobial dhe plagë efekte shëruese. Përdoret si analgjezik, qetësues dhe Anticonvulsants. Mund të përdoret si një diuretik dhe expectorant. Përveç më sipër, trumzë është mjet i mirë antihelminthic dhe hidhërim të përfshira në trumzë, gjobë stimuluar oreksin.

Përdorimi i trumzë. TEAS, ekstrakte bërë nga trumzë, të përdorura brenda për trajtimin e sëmundjeve të mëposhtme:

- neuroses dhe shqetësime të gjumit (vlen si një drogë qetësues);
- hipertension (si qetësim);
- fyt (si një mjet anti-inflamator dhe antimicrobial veprim);
- sëmundjet e lëkurës (si droga anti-inflamator);
- për të hequr qafe tapeworms;
- për stimulimin e oreksit dhe normalizim të traktit gastrointestinal;
- inflamacion i mushkërive, bronke, traktin e sipërm të frymëmarrjes si një expectorant dhe agjent anti-inflamator);
- osteokondroza e nervore dëmtuar (si një qetësues dhe analgjezik);

- ënjtje të origjinave të ndryshme (si diuretik).

Për përdorim të jashtëm, trumzë përdoret si kremra, fasha dhe banjot me shtimin e tretësirë ​​së trumzë. Ajo është përdorur për të trajtuar sëmundjet e joints, muskujt, nervat periferike, plagët dhe sëmundjet e lëkurës.

Kundërindikacionet: funksion i reduktuar i gjëndrës tiroide, duodenale dhe stomakut, shtatzënisë, laktacionit, sëmundjet akute inflamatore të mëlçinë dhe veshkat.

Produktet medicinale përdorur trumzë:


1. Recetë infuzion i trumzë përdoret për përdorim të brendshëm: Merrni 1/2 c. copëtuar trumzë e tharë, pour 1 filxhan ujë të nxehtë zier dhe të vënë në një banjë me ujë. Ziej për 30 minuta. Tendosje dhe derdh ujë të shtetit origjinale. Merrni si një expectorant dhe qetësues, përpara se të hahet, të 1/3 filxhan, 3 herë në ditë.

2. Infuzion i trumzë, për përdorim të jashtëm, metodë gatim, të ngjashme me atë të mëparshme, por në vend të 1/2 c. copëtuar trumzë e tharë - ju duhet të merrni 2 lugë. lugë. Përgatitur ekstrakt është përdorur për të aplikuar fasha, kremra dhe rinses.


3. Infuzion i trumzë, për dush: Hidh 1-15 gota trumzë të thatë, 1 litër ujë të nxehtë dhe të vënë në një zjarr të ngadaltë, ku vlim infuzion për 30 minuta. Pastaj thahet, shtrydh dhe mund të shtohet në banjë.

Infuzion të trumzë është e rekomanduar për të gatuaj çdo ditë, sepse infuzion është i përgatitur, nuk mund të ruhet për më shumë se 2 ditë, madje edhe në frigorifer.