Pronat medicinale e Rowan kuqe


Red Rowan - materiale shumë të përballueshme farmaceutike të para që rritet pothuajse kudo në Evropë, veçanërisht në rajonet perëndimore të Ukrainës. Çdo vit, tregtarët private dhe ndërmarrjet e ndryshme të prokurimit korrur shumë ton e manave të dobishme.
Fryti i saj - është një kompleks i elementeve biologjikisht aktive dhe vetitë kurative të Rowan kuqe të njohur jo vetëm loggers bimore dhe farmacistët medicinale, por edhe healers popullore.
Manaferrat e kuqe e malit hirit - burim i vitaminave, veçanërisht yndyrë-shpjegueshëm, C, D, B1, B2 PP, E, K, acid folik dhe carotenoids. Në të kuqe shumë të hirit mal substancave P-aktive dhe amino acidet e lira. Pasur në këtë kokrra të kuqe si sheqer të zakonshëm dhe acide organike. Një analizë më e plotë, fryt i malit hirit mund të gjendet një e katërta e tabelës periodike. Kjo makro - dhe gjurmë elementë që nxisin aktivizimin e proceseve të ndryshme kimike të trupit të njeriut, duke rritur funksionet e tij mbrojtëse.Substanca biologjikisht aktive që janë në hirit të kuqe malit, lejohet të saj për të marrë krenari në vendin në mjekësinë popullore. Në kohët e lashta në Rusi ka thënë: "Në asnjë plagë rritet herbs". Sipas besimit, të mjaftueshme për të kalojnë disa kohë nën hijen e hirit të kuqe malit për pronat e saj medicinale "shtyrë" e ardhmja e sëmundjeve të njeriut.

Rowan ka kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore për të trajtuar të mëlçisë dhe tëmthit. Nëse një person ka formuar gurë apo kanalet në mëlçi, ai e rekomanduar për të ngrënë fruta të freskëta të malit hirit, dhe lëng i tyre është përdorur si cholagogue. Supë infuzion ose lëng nga fruta të përdorur në çrregullime të tretjes, sistemit gepatoholetsistitah, hepatiti, zhelcheotdelenyy trazuar. Ajo ka qenë prej kohësh vendosur që efekti hepatoprotective janë: sorbitol, amygdalin, acid sorbic dhe manaferrat organike acid Rowan.


Manaferrat e malit hirit - një burim i rëndësishëm i vitaminave për pacientët me diabet. Ato përmbajnë sorbitol - të sigurt për këta pacientë alkoolit ëmbël. Prania e sorbitol bën vadhë është gjithashtu efektive ne trajtimin e konstipacionit kronik. Veçanërisht e dobishme fruta Rowan kuqe në ngathtësi pleqërie zorrët trashë dhe të hollë.

Në mjekësinë popullore, hirit të kuqe përdorur si një diuretik në depozitat e gurëve në veshka, traktit urinar, me cystitis dhe inflamacion fshikëz. Nga lëng të frutave të freskëta Rowan bërë shurup, e cila është përdorur si një agjent diuretik dhe Haemostatic në glomerulonefriti. Nëse pacienti vuan nga urolithiasis, mjekësia popullore parashikon të marrë në supë e frutave të kuqe e malit hirit.


Frytet e malit hirit janë përdorur në formë të freskëta ose të thata, si një terapeutik dhe profilaktik në shtetet të cilat janë të shoqëruara me vitaminë mangësi. Sidomos shërimin pronat e dukshëm të malit hirit në A - dhe mangësitë vitaminë C-dhe sëmundjet e pankreasit ndihmë frytet trajtojnë nyzkosaharystыe e malit hirit. Lëng Rastësisht e manave të freskëta të malit hirit është e rekomanduar për të përdorur në pH të ulët, dhe në qoftë se rritja e aciditetit të lëng stomakut, përdorimi i saj është i pamundur.

Pema e madhe gjithashtu ndihmon me edemë, anemi, mostretje, diatez kripë, përdhes, dhe vepron si laksativ i butë dhe metabolizmit normalizimit. Pluhur fruta të kuqe Rowan apo receta të freskëta lëng të mjekësisë tradicionale rekomandon të hahet për të arritur karbohidratet të detyrueshme (në rastin e trashje). Frytet e malit hirit janë të estrogjenit në përgjithësi dhe veprim astringent.


Pektin, e cila është përqindja e manave të hirit mal interes të lartë të mjaftueshme për të studiuesve për shkak se ato mund të përdoren për të trajtuar helmimi të metaleve të rënda në rastin e elementeve humbjen radioaktive. Prandaj nxjerrjen lëng nga manaferrat Rowan kuqe përdoret edhe si fondet protyvoluchevoho.

Në mal hirit përmban parasorbinovuyu dhe acide sorbic që kanë veprim antibiotik dhe pengojnë rritjen e kërpudhave të ndryshme dhe mikroorganizmave të dëmshme.

E vendosur në manaferrat e amygdalin hirit mal rrit rezistencën ndaj trupit hipoksi e njeriut, ka shumë të ngjarë, kjo pronë mund të shpjegohet me përdorimin e tradicionale malore mjekësisë karbonit esh monoksidit të helmimit - pacienti i detyruar ata që të bëj. Përveç kësaj, ka të dhëna se amygdalin përfshirë në ringjalljen e grupeve sulfhidrili dhe ndihmon në mbrojtjen e yndyrna nga pereokyslenyya, kështu që është e kuptueshme Rowan përdorim në atherosclerosis.


Në hirit të kuqe mal shumë acidet triterpene, kështu që është manaferrat si boyarыshnyku ndihmuar në trajtimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, të tilla si aritmia, hipertensionit, dështimi i zemrës, dhimbje të zemrës, shkelje të qarkullimit koronare. Pronat medicinale e frutave të kuqe e malit hirit përdoren në mjekësinë popullore për të trajtuar spazma të enëve cerebrale. Ndihmon Red Tree dhe reumatizma, pafuqi. Frytet e saj kolesterol më të ulët dhe për të rritur rezistencën e enëve të gjakut.


Ka dëshmi se infuzion, supë ose fruta Rowan lëng ndihmon me mitrës gjakderdhje në menopauzë, ndërprerja e ciklit menstrual, si dhe kontraceptivëve.

Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e frutave të freskëta të kuqe e malit hirit për të ndaluar gjakderdhje gjatë ciklit menstrual dhe rregullimin e saj, dhe manaferrat thata dhe lëng - gjatë dizenteria dhe për të përmirësuar oreksin infuzion e manave të thata - si një ilaç për poshtër dhe hemorroide. Fruta të thata Rowan kuqe përdoret si bën të dalë djersë.


Jashtë vendit, hirit të kuqe përdoret si laksativ, për të ndaluar gjakderdhje dhe si mjete vysokovitaminnyy. Rowan trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë, veshkave dhe fshikëzës. Nuk ka dëshmi se në Poloni, për shembull, frutat e kuqe e malit hirit janë përdorur në diabet, Bullgari - për trajtimin e reumatizma dhe nephrolithiasis në Austri dhe Hungari, ajo me sukses trajtimin e dizenteri dhe norvegjezët përdorni Rowan kuqe nga jashtë si një vë llapë për dezinfektim dhe trajtimin e thyerje dhe plagë të hapura .