Pronat medicinale e rrepkë zi


Dikush pretendon se pronat shërimin e rrepkë zi u zbuluan nga egjiptianët e lashtë. Dhe dikush ia atribuon këto rezultate banorët e Kinën e lashtë. Në çdo rast, duhet të falenderoj ata dhe të tjera për faktin se ne ishim në gjendje për të hapur, ruajtur dhe transmetuar deri më sot njohuritë e tyre të vlefshme e rrepkë zi.
Sot, njerëzit tanë rusë të sigurtë përdorni recetat popullore bashku me mjekësi tradicionale. Një mjekësi tradicionale nuk e lënë pas dore ndonjë herbs, lule, perime, fruta.

Rrepkë e zezë për herë të parë ushqyer njerëzit vetëm shumë të varfër. Enët që ishin përgatitur për ta, të quajtur Teterya dhe përmbante një rrepkë zi. Pronat e shërimit të rrepkë e zezë përdoret për të kuruar sëmundje të ndryshme, të njohur në Rusi: sistemin e frymëmarrjes, traktin gastrointestinal, me alopecia. Sëmundja, e cila shpesh është srazhalo detarë udhëtime të gjata, edhe vylikovuvalosya përdorur rrepkë.Black rrepkë - një produkt që është i pasur me proteina, karbohidratet dhe minerale. Ajo përmban një shumë të glycosides, enzimat, fibër dhe B vitamina Panevojshme të thuhet se në sasi të mëdha në redtsi përmban magnez, natrium, kalium, fosfor, squfur dhe fosfor, aminoacidet. Është logjike që për shkak të të tillë një përbërje të pasur dhe të ndryshme, rrepkë e zezë ka fituar dashurinë e healers popullore. Pronat e saj terapeutike të ndihmojë në luftën për qëllim tejkalimin e sulmeve të virusit të trupit gjatë epidemive dhe përhapjen e sëmundjeve ftohjet. Rrepkë është vrarë një numër të madh patogjene. Nëse menu për të përfshirë enët me shtimin e rrepkë, të përkryer mund të rrisin sistemin imunitar dhe të rezistojnë sëmundjeve në sezonin e ftohtë.


Me rrepkë përgatitur salads zi. Ajo neyyazytsirno shijshme, e kombinuar me salcë kosi ose vaj luledielli. Pavarësisht shijen e hidhur të rëndësishme, rrepkë ka një shije të këndshme. Ju mund të dobësohet pak hidhërim, në qoftë se ju shtoni një sallatë e mjaltë. Ju mund të kombinohen me karrota radishes ose panxhar. Ajo rezulton shije të pazakontë, si dhe vitamina dhe të ngarkuar me energji, pasi që këto produkte shumë karbohidratet.

Pronat medicinale e rrënjë ju lejon të rregulluar dhe të normalizojë zorrë dhe të gjitha të ndërlidhura me sistemin e tretjes. Pronat medicinale e lëng, të cilat mund të merret nga rrepkë zi, ndihmon trajtimin e baldness dhe humbjen ndalesa e flokëve në një moshë të re. Nëse lëng të përziera me vodka, ose në proporcione të përshtatshme me alkool, ju mund të përdorni këtë mjet për fërkim gjoks. Është e rekomanduar për të shtuar në përzierje e kripë dhe mjaltë, atëherë efekti do të jetë më i dukshëm shpejti.


Mjet i shkëlqyer për trajtimin e anemisë dhe simptomat e saj të parë edhe mund të jenë të përgatitur mbi bazën e rrepkë zi. Lëng e saj të përziera me lëng e karrota dhe panxhar, vendosen në një enë të bërë prej qelqi të errët. Gatim sekret Popullit kjo do të thotë është se kapaciteti (më të mirë për atë për të marrë shishe) duhet të përfundojë testin. Kjo është bërë për të mbrojtur xhami nga plasaritje, sepse shishe duhet të vihet në furrë, preheated në një temperaturë prej 50 gradë. Holding shishe në furrë me një përzierje e lëngjeve për rreth tre apo katër orë, të pastër e saj, në të kundërtën, në një vend të ftohtë, mundësisht pa dritë. Kjo do të thotë se do të jetë e mjaftueshme për të marrë një lugë ose dy në ditë. Të gjitha të trajtimit është e rekomanduar për të vazhduar për katër muaj. Anemia kështu që ju mund të shërohen plotësisht.


Rrepkë papërpunuar e zezë ka veti të shkëlqyera shëruese, si një mjet e fasha. Ajo rubbed në rende, butësisht wringing nga lëng aplikuar në zonën e gjoksit. Ky mjet mund të zëvendësojë plotësisht mustardë. Rrepkë është e rekomanduar për të ngrohur pak dhe të vënë në një qese garzë, ose emblema. Rrepkë është një mjet i shkëlqyer në trajtimin e tuberkulozit, dhe bronkiti. Megjithatë, nuk ka mjete të mëdha, dhe të tjera të trajtimit!

Normalizimi i sistemit të tretjes mund të punojnë me përdorimin e rregullt të rrepkë. Nëse rregullisht torturuar kapsllëk, patjetër shtoni në rrepkë tuaj dietë dhe enët e ndryshme nga ajo. Në të ka një numër të madh të dobishme për indet e zorrëve, dhe kjo është e nevojshme për zorrët duke punuar si duhet. Ajo duhet të mbahet mend se lëng i zi rrepkë mund të shkaktojnë urinim i shpeshtë. Mbajeni këtë në mendje kur të marrë lëng para se të nisej nga shtëpia për një kohë të gjatë. Nëse keni ndonjë problem apo sëmundje të veshkave, rrepkë nuk duhet të marrë. Ose, me një nevojë të fortë ose dëshira për të kufizuar 50 gram e ditës ma rrënjë.


Lëng rrepkë mund të japin, e cila është një dezinfektues i mirë, e cila mund edhe të merret me plagë. Gjatë shërimit të plagëve dhe vospalyayuschyesya në trup, ekzemë, bruises, scratches - të gjithë mund të trajtojë lëng e rrepkë zi. Pronat baktericid i rrepkë është manifestuar nga fakti se në përbërjen e saj aktuale e lizozimë dhe të paqëndrueshme.

Rrepkë e zezë ishte i famshëm jo vetëm për pronat e saj medicinale, por edhe për aftësinë e tij për të zgjasin jetën për ata që e pijnë rregullisht. Edhe në kohët e lashta njerëzit besonin se rrepkë në tryezë ngrënie - një garanci e jetë të gjatë.


Për shembull, japonezët nuk e imagjinoni dietën e tyre përhershëm pa radishes. Ajo duhet të jetë në japonisht tryezë darkë gjatë gjithë vitit. Kjo është një rrepkë dhe pronat e saj medicinale vlerësoi japoneze për atë janë qindvjeçarët. Në radishes tona kuzhinë mund të shtohet në supë ose supë dhe hash. Kush e di, çfarë nëse ju dhe e vërteta do të zgjasë vite të jetës nëpërmjet të ushqyerit e duhur dhe përfshirjen në dietë e rrepkë zi?

Rrepkë mund të aksioneve deri për dimër. Ajo është ruajtur në mënyrë të përkryer. Është e rëndësishme për të blerë vetëm radishes, e cila ishte thyer para acar e parë goditi dy. Kur të blesh radishes, obmatsayte atë, ajo nuk duhet të jetë e butë dhe të lagësht.