Pronat medicinale e lakër të kuqe


Bimore më të zakonshme të familjes cruciferous - një lakër. Sipas Darvinit të gjitha varieteteve të lakër, janë të njohur tashmë për origjinën nga një specie e lakër e egër. Si një bimë e kultivuar, lakër përpunuar ende për 4000 vjet para Krishtit. d.
Edhe Pitagora besonte se të hahet lakër sjell paqe në shpirtin dhe mban vitalitetin. Pleqtë e përdorur atë në vend të drogës dhe ishin shumë të kënaqur.

Në lakër u shfaq në fillim të shekujve IX-X, së bashku me të emigrantëve nga Greqia dhe Roma. Populli rus shpejt ra në dashuri këtë produkt, dhe lakër ishte ushqimi kryesor pothuajse kudo. Një përgatitje për lakër dimrit ishte një festë e përkryer. Dhe tani nuk është e vështirë, edhe një familje që nuk konsumojnë lakër. Sot do të flasim për lakër të kuqe dhe pronat e saj medicinale.Pronat medicinale e lakër të kuqe kryesisht për shkak të përbërjes së saj. Para së gjithash, ky produkt përbëhet nga 90% ujë, por ajo përfshin shumë fibra.

Produkti është shumë i dobishëm dhe dietë. Kjo shumë e proteinave nuk është në asnjë perime apo karrota ose panxhar, turnips Jo, jo suedez apo në ndonjë tjetër. Një proteinë e njohur është kryesisht një burim i aminoacidet e nevojshme për funksionimin e duhur e procesit tiroide, veshkave dhe krovetvorytelnoho.

Në lakër të kuqe është vitaminë shumë të rralla K dhe vitaminë U. U ndihmon shërimin e shpejtë e ulçerës duodenale dhe stomakut. Në të pranishëm një numër i madh i vitaminës C, e cila produkt magazinimit nuk është duke shkuar larg, pavarësisht kohës. Pak më pak lakër e kuqe është vitaminë B3 D, B2, PP B, H, P dhe provitamin A - carotene.


Pronat medicinale e lakër të kuqe është pasuria e saj të fibra dhe mungesës së saharoze dhe niseshte, e cila me sukses popullor me diabetikët dhe njerëzit mbipeshë. Prania e fibrave çon në microflora normale zorrëve dhe largon kolesterolin e tepërt nga trupi. Në lakrës është acid laktik, pa cila operacioni i duhur i trupit thjesht nuk është e mundur. Përveç kësaj, ajo përfshin një shumë të mineraleve - hekur, kalium, fosfor, kalcium, magnez dhe shumë minerale të tjera të dobishme.


Si pjesë e lakër e kuqe numri shumë të madh të selen, asnjë perime tjetër mund të mburremi. Selen - një element gjurmë enzimat e imunitetit, duke siguruar funksionimin e duhur të qelizave vitale, trupi aq shumë të nevojshme. Ai është i përfshirë në mënyrë aktive në proceset metabolike, duke luftuar për të patogjeneve duke prodhuar antitrupa dhe mbushjen e qelizave me oksigjen, duke çliruar trupin nga metalet e rënda dhe toksina, të cilat në mënyrë të favorshme ndikon në gjëndër tiroide dhe vylochkovыh përgjegjës për imunitetin në të gjithë organizmit.


Vitamina PP, të përfshira në lakër të kuqe të energjisë qelizore të izoluar dhe për të përmirësuar metabolizmin, zink - ka efekte të dobishme në tru, B9 - është i përfshirë në hematopoiesis, substanca çakëll rivendosur florën e zorrëve dhe përmirëson peristaltikės. Lakra çon në funksionimin normal të zorrëve dhe heq kapsllëk.

Pronat medicinale e kësaj perime është shumë e ngjashme me pronat e lakër, sepse ballafaqohet me recetë, nuk ka dyshim - në mënyrë të sigurtë mund të përdorni këtë recetë. Lakër mund të ngrënë në formën e stushennom, djathi dhe pjekur. Kur gatim proces shumë orë nuk është e rekomanduar për të mbajtur të gjitha ushqyesve. Supë që mbetet mund të përdoret si një pije ose të përdoren në supave.


Lëng të kuqe lakër është e rekomanduar në gjakderdhje dhe të dobëta capillaries përmes bioflavonidam që janë pjesë e produktit. Ngjyra specifik i lë lakër lidhur me praninë në lëng të lë - anthocyanins. Ju mund të shihni këtë pak empirike, shtimi i sode lakër është blu, dhe në qoftë se ju shtoni uthull - është e butë. Këto prona pazakontë janë parë shumë kohë më parë dhe ata ishin konsideruar magjike, me perime të quajtur "lakër Blue" dhe "bimëve magjike".


Paqëndrueshme dhe anthocyanins tregon rrezatimi nga trupi, e privuar atë nga bacil gungë dhe leuçemia. Në mjekësinë popullore, besoj se trajtimi i lëng lakër të kuqe, i holluar me verë të thatë e bën kafshon kafshëve tërbuar. Nëse lëng të shtoni mjaltë ose sheqer, ju merrni një osyplosti shkëlqyer ilaç dhe kollë. Romakët e lashtë pinin lëng nga tuberkulozi.

Mos harroni, kërcell dhe gjethe e sipërme të grumbulluar nitrateve, kështu që ata nuk duhet të hahen.

Herbalists përdorin pronat shërimin e perime të tilla si lakër të kuqe, me ndihmën e organeve të brendshme, duke u shpëtoj chyrev ose si një diuretik. Efekt diuretik ndihmon për të hequr qafe atherosclerosis, e cila është përgjegjëse për një shije të vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare.


Në çdo hollim program lakër shoqërues i domosdoshëm. Dhe kjo sasia e ujit dhe fibra, kalori të ulët njerëz shumë të mirëpritur me mbipeshë. Kur inflamacion i indeve të buta dhe nyje, me bruises - fasha të bukura të lakër. Edhe një herë kemi parasysh se pronat shërimin e lakër dhe lakër të kuqe janë shumë të ngjashme, por e dyta është më e ngopur me substanca të dobishme.

Përdorimi i lakër të kuqe përdorur gjerësisht për të përmirësuar rritjen në gji femër, kështu mban një bluzë të hollë. Një acid laktik përmbante normalizes sheqerit në gjak, e cila është e rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga diabeti. Një zierje e fara lakër të përzier me lëng lakër ilaç mrekullueshme popullore për pagjumësi. Në gargarë lëng lakër e kuqe zhduket mishrat e gjakderdhje dhe inflamacion në gojë.


Farat e kësaj perime, të zier dhe të pirë një zierje e paraqitjes së krimbave. Lëng të freskët e lakër të kuqe në e lashtë e përdorur për të pastruar trupin e lythat.

Lakra ruajtura të përkryer dhe në këtë mënyrë ajo mund të përdoret gjatë gjithë vitit, duke u përgatitur për të jo vetëm e shijshme, por edhe të dobishme për organizmit ushqim.