Pronat medicinale e ferrë


Në currants zi u rrit në kohët e lashta. Për shkak të erë të mprehtë e njerëzve nuk janë mbledhur, besonte se kokrra të kuqe dhe rrush pa fara Berry helmues të quajtur ky (erë e keqe, erë të keqe). Vetëm në shekullin e shtatëmbëdhjetë ajo është përdorur në mjekësinë popullore dhe hani. Që atëherë ajo është një nga kulturat më të vlefshme.
Pronat medicinale e ferrë

Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave dhe një shumëllojshmëri të pronave terapeutik, ajo ka një gamë të gjerë e aplikacioneve në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Që nga fëmijëria ne ishim mësuar që shëndet të mirë dhe mbushje e trupit vitaminë mjaftueshme duhet të hani currants zi. Përbërja e manaferrat janë shumë të pasur, numri i vitaminës C, e dyta vetëm për të u rrit hips, që përmban hekur, limoni, malic dhe acide organike, pektin, taninet, dhe sheqer tretshëm (11%), vaj esencial rreth 2%, carotene, vitamina B , PP, K, E, H, acid fosforik, provitamin A, përmban fosfor, kaliumit, kalciumit dhe përmbajtja e acid askorbik arrin 400 mg%!Letra përmban sa vijon thelbësore për funksionimin normal të elementeve gjurmë trupi i njeriut bakër, magnez, argjend, hekur, mangan, squfur dhe vajra esenciale, të paqëndrueshme.

Për trajtim në mjekësinë popullore si manaferrat të freskëta, të thata dhe të ngrira dhe rrush pa fara lë. Trupi i njeriut për të marrë kërkesat e përditshme të acidit Askorbik duhet të hani vetëm gjysmë ose dy duzina manaferrat.

Me pronat medicinale "rangut" manaferrat mund të luftuar sëmundjet e sistemit kardiovaskular të njerëzve, kancerit, të moshuarit shmangur dobësimin e aftësive rozuyazykah dhe vizionin e paqartë.


Në studimin e rrush pa fara e zezë gjetur se ajo ka aftësinë për të parandaluar ndodhjen e diabetit, vetitë shëruese të rrushit të përdorura në dietat për sëmundje të ndryshme për të pastrimit, shërimit dhe forcimin e trupit.

Mund të përdoret për qëllime mjekësore manaferrat Cassis për të ruajtur mprehtësi vizuale, parandaluar Alzheimer sëmundje, kanceri, diabeti, sëmundje të zemrës dhe sëmundje vaskulare e duodenum, stomak.


Gjethe dhe berries vitaminë kokrra është përdorur në trajtimin e mëlçisë, veshkave dhe traktit respirator. Manaferrat Përdorimi rrush pa fara janë thelbësore për manifestimin e shenjave të atherosclerosis.

Përfshira në rrush pa fara e zezë vitaminë C të përfshirë drejtpërdrejt në funksionimin normal të trupit të njeriut, së bashku me antotsyanidamy ajo ka veti të forta antioxidant.

Mjekësisë tradicionale përdor gjethet dhe manaferrat si një ilaç për diarrenë dhe ngrohjes në formën e çajit. Lëng i zi stafidhe dezinfektues dhe ka veti anti-inflamator, që përdoren në trajtimin e semundjes respiratore akute, angina. Me Cassis, së bashku me mjete të tjera popullore mund të parandalojnë shumë sëmundje, duke përfshirë edhe kancerin.


Të rritur imunitetin dhe të rezistencës ndaj sëmundjeve infektive prona e tillë është currants zi. Për pronat e tij të jashtëzakonshme shëruese, ajo ka qenë e njohur në mbarë botën si shkencëtarët e shëndetit më të dobishme kokrra të kuqe.

Është e nevojshme të theksohet se të përpunimit për të bërë pjesë të brendshme, canning, tharje, ngrirje manaferrat - ushqyesve janë të ruajtur, dhe kështu aplikimin e mundshëm jo vetëm në pranverë dhe verë, si dhe zyyazykay shumë.


Anemi, gjakderdhje mishrat, presion të lartë të gjakut, gastrit, ulcerat stomakut dhe duodenale marrë decoctions e manave. Pronat medicinale rrush pa fara ndihmuar në luftën kundër dhimbje barku, të stimuluar, për të përmirësuar aktivitetin e zorrëve dhe stomakut.

Degët Muzik e currants në normën e 2 lugë për 1 litër ujë vlim 10 minuta, të lënë të paktën një orë, ju mund të marrë çaj në vend.

Kur sëmundjet e lëkurës, skuqjen karakter të ndryshme përdoret banja me një zierje e lë.


Kur edemë është e rekomanduar për të marrë infuzion të lë ferrë, e cila ka një veti të vogël diuretik dhe ndihmon trupin shpëtoj prej purine tepërt, oksalik dhe urinës. Në sëmundjet e veshkave dhe fshikëzës (cystitis, pielonefrit) mund të aplikojnë ekstrakt mëposhtme: i copëtuar gjethet 5-6 lugë për të pour 1 litër ujë të vluar për 1 orë. Infuzion duhet të jenë të përgatitur për një ditë shkallën e pranimit të 5 gota kur përdoret mund të shtoni 1 lugë çaji mjaltë (sepse infuzion është mjaft e fortë). Gjithashtu, infuzion e përdorur për të trajtuar skrofull.


Kur ju kollë, fyt osyplosti përdorur si agjent anti-inflamator:
Me per filxhan me ujë të valë vënë një lugë gjelle e manave, përfundoi le të qëndrojë për një orë. Drain. 3-4 herë në ditë të marrë 1 gotë.
Pije frutash manaferrat shëruese lëng me mjaltë ose sheqer me çrregullime metabolike, gjakderdhje.

Për të forcuar thonjtë manaferrat e zi rrush pa fara janë përdorur, fërkim në thonjve dhe cuticles të kolonihtovu.

Në currants zi përmbajnë të paqëndrueshme që parandalojnë shumëzimin e kërpudhave mikroskopike, pengojnë riprodhimin e dizenteri patogjen, trupin intensifikuar luftën me S. aureus.


Infuzion përgatitur (uji) nga gjethet dhe manaferrat vetë të rritur sistemin imunitar dhe për të ndihmuar trupin të luftuar viruset e gripit A dhe B.

Në përdhes, reumatizmi pres gjethet marrin 2 lugë per 2 gota ujë, të lënë për 2 orë, infuzion filtruar të marrë 4 herë në ditë për 1/2 filxhan.

Në hypertensive për të ulur presionin e gjakut dhe parandalimin e arteriosklerozës, këshillojnë paund manaferrat zi rrush pa fara me sheqer në një raport prej 1: 2 për të marrë 1 lugë gjelle e jo më shumë se 3 herë në ditë me ujë.