Lozenges kollë


Në qoftë se 10-15 vjet më parë filloi kollitjes trajtuar qumësht, mjaltë, nënën zierje dhe njerka, dhe gjethe delli nenexhik, sot ne menjëherë të shkojnë në farmaci për kollë karamele. Sigurisht, kjo nuk është e mjaftueshme që vetëm nuk ka nevojë për shumë kohë, por ende shijshme, dhe në disa raste edhe të efektshme.

Kollë lozenges me herbsPor, duke kujtuar concoctions nënës sime, shumë ende preferojnë tableta, të cilat kanë një barishte medicinale. Për shembull, lozenges kollë Travesyl, Stopanhin popullor dhe unë duhet të them, jo ​​i keq të përballen me fyt gërvisht, lehtësimin e djeg të gjatë.

Lozenges Lakrychni kollë, pavarësisht nga çmim të ulët, kollë e mirë qetësues, zbutur fyt, të lehtësojë acarim. Kollë lozenges me sherebelës, shpesh caktuar për rastin kur gëlbazë keq jashtë mushkërive. Kjo është, për ata që vendosin kollë e vjetër - është ilaç më të mirë. Strepsils bonbonet për kollë të përmbajë një dozë të konsiderueshme të mente, e cila është vetëm mbyten nga simptomat, por në qoftë se ju keni për të "gjuha llafazan", ajo do të jetë asistent i parë.

Çfarë karamele kollë e mirë?


Ajo duhet të mbahet mend se karamele nga fyti nuk është një droge. Dhe në këtë rast lozenges mira kollë - janë ato që ju ndihmojnë, edhe në qoftë se ajo do të karamele nenexhik "rubla për kilogram".
Megjithatë, mund të identifikojë lozenges më efektive kollë: Ingalipt, Stopanhin, Heksoral. Dr Mom - në vend, karamele nga një kollë e thatë, dhe të ofrojnë performancë të mirë.
Ajo duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për ato ëmbëlsira që përmbajnë zink në përbërjen e saj. Ky element ofron më të madh për ndihmë dhimbje të fytit. Që zinkut ka një shije të pakëndshme, zgjedhja duhet gjiri shijet limoni të pilula.

Zgjidhja shtëpi
Të gjitha të lart "i dashur", siç është e cekur nga prodhuesi - një "produkt ushqimor". Ky formulim i lejon të shkojnë në shumë kontrolle dhe më tej tregon se candies terapeutike efekt nuk e bëjnë. Një dhimbje të vogël të lehtësuar mente naftës, eukalipt, por efekti i veprimeve të tyre në vend të shkurtra. Por sheqer është një pjesë në numër të madh, mund të shkaktojnë alergji apo edhe shtim në peshë. Por, pavarësisht kritikave të tillë, ëmbëlsira nuk janë me vlerë të përjashtuar trajtimin e tyre, por duhet të marrë ato vetëm si një shtojcë për terapi bazë.

Mjekësi tradicionale, që ra fjala, ofron receta të thjeshta për candies shtëpi. Për të bërë ilaç shijshme ju duhet të merrni një majë e farës anise, kopër dhe të njëjtën nënë dhe njerkë, përzierje me një lugë çaji lakrychnoho rrënjë grimcuar kardamom, shtoni pintë thatë përzierje me ujë të valë dhe 4 gota sheqer. Bari duhet të vlim 10-20 minuta, kullimin, shtoni sheqer të lëngshme dhe të sjellë një çiban përsëri. Shurup mund të derdh në molds dhe ngrijë në frigorifer dërgoni. Të gatshme karamele mbështjellë në letër dhe dyqan gatim në frigorifer. Këto icicles shumë më e dobishme dhe efektive ato shiten në barnatore dhe dyqane.

Pa marrë parasysh që ju preferoni karamele - blerjen apo shtëpi, sa kohë që u vu re dozen e saktë. Këto candies që ju keni përgatitur veten, nuk do të marrë më shumë se 10-13 copë në ditë, me blerjen gjërat shkojnë shumë më të rënda, kështu që të jetë i sigurt për të ndjekur rekomandimet e mjekut apo udhëzime.
Dhe mos harroni mjetet e mirë të vjetër - shpëlarje të shpeshta, pije të shumta të ngrohtë, banjot me vajra esenciale, sidomos ca balsam, oe limon dhe karamele mente vajra, përdorimi limoni dhe acid Askorbik. Shoqëruar me karamele të gjitha këto mjete të shpejt kuruar një dhimbje të fytit.