Ilaçet me gështenjë kali


Çdo vit nga maji në qershor amaze të bardhë, si një qiri në chandeliers hollë, lulet e gështenjë kali. Kjo bimë e mahnitshme është vlerësuar jo vetëm dekorative, por edhe për cilësinë unike shërimit. Vlen të përmendet se për prodhimin e drogës me gështenjë të zbatohet jo vetëm fruta, por edhe leh, lule dhe gjethe. Ilaçet me gështenjë kali është përdorur gjerësisht në popull dhe mjekësisë zyrtare dhe cosmetology.
Medikamente Recipes

Droga më efektive janë bërë me kalë kafe zhvishem fruta gështenjë.


Tretësirë. Për të korrigjuar individualitet, ju duhet të marrë 50 gram grimcuar lëkurat gështenjë fruta dhe derdh 05 litra vodka. Pas infuzion duhet të durojnë për 2 javë, lëkundje herë pas here. Me kalimin e filtrit infuzion.
Tretësirë ​​alkool Veprimit nga frutat e lëkurat gështenjë, inflamacion hequr dhe edemë, të zvogëlojë viskozitetit të gjakut, normalizimin e presionit të gjakut dhe nivelet e kolesterolit të gjakut, forcojnë muret e enëve të gjakut, zvogëlojnë depozita dhjami në muret e arterieve dhe të mëlçisë, dhe për të zvogëluar dhimbje në venat dhe joints.

Aplikimi: të marrë tretësirë ​​në 30 pika të parë në 30 ml ujë, një orë e gjysmë para ngrënies 3 herë në ditë. A javë marrë tretësirë ​​4 herë në ditë. Kursi i trajtimit 1-2 muaj. Ajo është gjithashtu e rekomanduar tretësirë ​​rubbed venat përflakur në zoti, lëvizjet lehtë masazh 2-3 herë në ditë. Apo të aplikoni fasha ngjyhet në tretësirë ​​në vendin e dhimbshme për 15.2 orë në ditë në mbrëmje.
Për ta bërë këtë tretësirë ​​holluar me ujë në një raport prej 1: 1. Përdorimi i Integruar i tretësirë ​​të përshpejtojë shërimin.


Një zierje e lë dhe frutat e gështenjë. Merrni 1 lugë çaji i grirë të para (fruta bluaj me lëvozhgë), pour 200ml ujë të nxehtë dhe të valoj në banjë me ujë në një mbuluar llak ose qelqi enë të mbyllur për gjysmë ore. Tendosje të nxehtë, shtrydh të papërpunuara dhe i hedh ujë të vëllimit të mëparshëm.
Perdorimi: të marrë 1 lugë gjelle e javës së parë-1 në ditë, në javën e dytë dhe 1 lugë gjelle 2 herë në ditë javën e tretë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë. Pastaj të vazhdojë duke marrë ilaç për 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle pas ngrënies. Kursi i trajtimit 2-12 javë. Ju gjithashtu mund të bëjë kremra dhe fasha jashtë.

Rekomandohet për përdorim me hemorroide, nivelet e larta të kolesterolit, muret e dobëta të enëve të gjakut, venat me variçe, dhimbje dhe dhimbje në nyje, muskuj dhe këmbët.

Një zierje e lule dhe gjethe të gështenjë kali: Për të përgatitur supë të marrë 1 lugë gjelle lule grimcuar thata dhe gjethet e përzierje gështenjë kali dhe hedh 2 gota ujë të valë. Cook përzierje në një banjë me ujë për 10-15 minuta, cool, tendosje, shtrydh dhe derdh para supë të lëngshme të vëllimit origjinal.

Aplikimi: të marrë drogë për 30 ml 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Kursi i trajtimit 2 muaj.
Është e rekomanduar për të pirë një zierje e lule dhe gjethet e atherosclerosis, hemorroide, thrombophlebitis, cirroza e mëlçisë, sëmundje koronare të zemrës, hepatiti yndyrore. Kremra, fasha dhe fërkim të barnave do të rrisë efektin terapeutik dhe të përshpejtojë shërimin.

Lëng nga lulet e gështenjë. Get lule të freskëta të gështenjë kali dhe lëvizni nëpër një mulli mishit. Shtrydh lëng me napë dhe pini 1 lugë gjelle 3 herë në ditë, pas ngrënies. Rekomandohet për përdorim në inflamacion të hemorroide dhe venat me variçe në këmbë.


Zgjidhja nga joints përdhes. Përgatitja e një ekstrakt alkoolit e frutave grimcuar me lëvozhgë, 1 filxhan fruta për 1 litër vodka, këmbëngulin 2 javë. Infusion i tendosje dhe holluar me ujë para përdorimit 1: 1.
Merrni me gojë 3 herë në ditë, pas ngrënies për 2 lugë fshij dhe 3 herë në ditë me një zgjidhje të një dhimbje të nyjeve. Kursi i trajtimit 1 muaj, 2 javë pushim, ilaçe 1 muaj 2 javë pushim. Përsëriteni për 1 vit.

Leh supë gështenjë. Krijoj 1 lugë gjelle copëtuar kore 1 filxhan ujë të vluar dhe kuzhinier në një banjë me ujë për 15 minuta. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë 1 orë pas ngrënies. Është e rekomanduar për të marrë një zierje për sëmundjet e fshikëz fshikëz e tëmthit, edemë, anemi, shpretkë zgjeruar, tuberkulozi pulmonar, bronkit.


Supë me E gjelbër Gështenjë lëkurë amniotik. Merrni zhvishem e gështenjë fruta 5 dhe vlim tyre në 05l ujë për 20 minuta në një çiban të ulët në një banjë me ujë. Cool, tendosje. Apliko për douching me belyah dhe enemas si inflamacion të prostatës.

Kur dhimbje të nervit shiatik është vënë në xhepin e pjekur gështenjë kali fruta, 8-10 copa secili dhe veshin e tyre derisa ata të largohen dhimbjet.
Në artrit reumatoid në duart e tij § 2-3 gështenjë fruta erebyrat.
Hipertensionit, trombozë dhe atherosclerosis përgatisë infuzion e 2 lugë lule gështenjë dhe 05 ujë të valë. Insistojnë në një termos dhe pirë në pjesë të barabarta gjatë ditës. Kursi 1 muaj e trajtimit.

Kur diskenziyi tëmth trakt 1 lugë gjelle lule gështenjë pour 1 filxhan me ujë të valë dhe vlim për 15 minuta, cool, tendosje, e shtrydhur nga dhe për të sjellë materialet e papërpunuara të vëllimit origjinal. Pini 1 lugë gjelle 2 herë në ditë, pas ngrënies. Kursi i trajtimit 2-4 javë.
Në artrit, depozitimin e kripërave, përdhes pour 1 lugë gjelle tharë lule grimcuar gështenjë 05l vodka dhe të lënë për 20 ditë, herë pas here lëkundje. Strain, shtrydh dhe fshij nuancë RAW vend të sëmurë dhe të pijë 30 pika në 25 ml ujë 3 herë në ditë, pas ngrënies. Kursi i trajtimit 10 ditë mjekim-4 pushimit ditor. Shkalla e përsëritur brenda gjashtë muajve.


Shënim: ilaçe nga gështenjë kali duhet të përdoren nën mbikëqyrje mjekësore