Nëna dhe njerka Përshkrim Bimët


Pasi shkrihet bora, përgjatë lumenjve dhe përrenjve, shkëmbinjtë, përgjatë rrugëve kudo ne duket lule e vogël nëna të verdhë-ari dhe njerka është një bimë shumëvjeçare, ata nuk formojnë dendur dendur. Rodhe njerëz gjithashtu i quajtur bimore ujë, Andromeda, rodhe kalë etj
Nëna dhe njerka është një bimë shumëvjeçare përshkrim bimore Blooms barishte në pranverën e hershme, para se të çel gjethe përbëhet nga lulëzuar rrjedh ngritur, të degëzuar ata nuk janë të mbuluara luskovydnym lë ngjyrë kafe-kuqe dhe të fillojnë të rriten pas vidtsvite bimore. Ka tufë lulesh në formën e verdhë të ndritshme, ata lulëzim në maj dhe prill, fruta shfaqen në qershor. Për qëllime terapeutike, duke përdorur lule dhe gjethe. Gjethet janë korrur në korrik ose qershor, dhe lule në maj dhe prill.Ku ajo mori emrin e tij të çuditshme, të gjithë gjë në strukturën e tij. Në pjesën e poshtme të qimeve të saj janë prekur shumë delikate, si nënë prekur, dhe e lë në sipërfaqe shumë të vështirë dhe të ftohtë si njerka.

Nëna dhe njerka blooms të hershme, pas shkrirjes së borës dhe është një bimë e shkëlqyer mjaltë. Mjaltë vjen sheqer dhe ka një masë të polen cilësitë terapeutike. Ndonjëherë, ju mund të shikojnë një pamje ende borë në disa vende janë ishuj, dhe në mes tyre u zhduk lule artë-verdhë. Me mbrëmjes lule nënës dhe njerkës janë të mbyllura.


Lule dhe lë nënën dhe njerka kanë qenë prej kohësh përdoret nga mjekët për të trajtuar sëmundje të ndryshme, ato përmbajnë saponins, taninet, acide organike, rutin, insulinë, vajra esenciale, mukusit, polysaccharides, glycosides hidhura, carotene (shenjë paralajmëruese e vitaminës. A), tartaric malic dhe flavanoyidy acid.

Bazuar në përshkrimin e përbërjes kimike të bimëve dhe barit nënën dhe njerka, dhe ajo është përdorur në mjekësinë popullore.

Me qëllim trajtimin e përdorur bar si një expectorant, dezinfektues dhe anti-inflamator. Për trajtimin e diarre, tuberkulozin, presionin e lartë të gjakut, malaria, çrregullimet e sistemit nervor, palpitations zemrës, bronkit, pezmatim i fytit, edemë, ulcera gastrike, gastrit, koliti, pyelonephritis, cystitis, artritit. Trajtimi lokale për pezmatim i lëkurës dhe ulcerat në gojë ose membranat mukoze të tjera, dhimbje të fytit, pezmatim i fytit. Për trajtimin e mastitit, vlon, erizipelë, djegiet, ulcerat. Nëna dhe njerka është një mënyrë e mirë për forcimin e flokëve.


Recipes e mjekësisë tradicionale duke përdorur barëra nënën dhe njerka.

1. Infuzion i lë nënës dhe njerkës, një lugë gjelle e bimëve është derdhur në një tas smalt, derdh një gotë me ujë, të nxehtë të vluar në një banjë me ujë për një çerek ore, pastaj ftohur dhe ztsidzhuyut marrë vëllimi tretet me ujë rregullohen për 200 ml, 100 ml të pranojë 60 minuta para ngrënies në formën e nxehtësisë, tri herë në ditë, dyqan në frigorifer. Dhe ndihmon për të trajtuar ulcerat dhe sëmundjet e sistemit të tretjes.

2. Si një mjet për forcimin e flokëve dhe zbokth lugë gjelle nënën dhe njerka plus një lugë gjelle e acaroj thata derdh një gotë me ujë të vluar, vlim për çerek ore, të ftohtë dhe të shprehin gjirit, të marrë 5 ml 4 herë në ditë.


3. Për të trajtuar një lëng të ftohtë përdoret lë nënën dhe njerka, lë të mbledhura larë dhe derdh ujë të valë, atëherë ata duhet të grij dhe shtrydh. Ju mund të varros hundën në një formë të pastër. Për oral duhet të përgatitet lëng i holluar në gjysmë me ujë, të pini një lugë gjelle para ngrënies, tri herë në ditë.

4. Alkooli tretësirë, sovrannыe lule të freskëta të mbushur një kavanoz apo tas smalt dhe derdh alkool 96%, në mënyrë që lulet ishin të mbuluara, insistojnë javë në një vend të errët dhe të ftohtë, pas kohe Express gjirit, shtrydh dhe për të marrë 45 pika tri herë në ditë për 40 minuta para ngrënies me ujë.


5. trajtimin e tuberkulozit dhe përmirësimin e imunitetit, tarifë përdorimit të drogës:.... Rrënjë jamball 25 gr, rrënjë alte 40 oz, dhe kanë oz macheha25, kopër 10g fruta e ujit, Një koleksion lugë gjelle pour vluar, të lënë, gjoksin Express dhe pirë gjatë ditës, si çaj.

6. lule Linden dhe nëna bar dhe njerka në proporcione të barabarta, dhe ky koleksion të marrë 1 lugë gjelle, derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për gjysmë ore gjirit Express. Pi në një temperaturë në formën e nxehtësisë si pije.

7. Pranvera lule aguliçe 50 gr., Horsetail 25 gr., Gjethe delli gjethe 20hr., Lë nënën dhe 10g njerka, nga mbledhjen e bimëve të marrin një lugë gjelle, derdh një gotë me ujë të zier, gjysmë ore gjoksin Express dhe për të marrë 70-80 ml tri herë në ditë.


8. Në grykët kronike përdorur lëng të freskët bar, lëng qepë, verë e kuqe në proporcione të barabarta, përzierje është ruajtur në një frigorifer, të marrin një lugë gjelle holluar në një gotë me ujë punon edhe si një antiseptik dhe imunostimulyator.

9. Për trajtimin e bronkit: dy lugë grimcuar lë nënës dhe njerkës, derdhi një gotë me ujë të vluar, infused për gjysmë ore, ztsidzhuye. Pranuar një lugë gjelle në të ngrohtë si të pijshëm gjatë gjithë ditës.

Masat paraprake dhe Anëshkrim:


- Mos përdorni për të trajtuar fëmijët deri në dy vjet.
- Individi nuk tolerohet.
- Shtatzënia dhe nëna e laktacionit.
- Njerëzit më të vjetër se 45 vjet.

Ne duhet të konsultoheni me mjekun tuaj:

1. Nëse ju merrni infusions bimor dy javë pa efekt të dukshëm.
2. Përveç nënës dhe njerkës janë duke marrë medikamente të tjera, është e mundur që ata thjesht nuk përzihen: Supplements, aspirina, vitaminat, expectorants, minerale, etj
3. Lidhur me dozimin e bimëve është e drejtë për ju.

4. Planifikimi një shtatëzani.

Toksiciteti dhe mbidozë. Bazuar në përshkrimin e bimëve, nëna bari dhe njerka i referohet një mjet relativisht të sigurta të mjekësisë tradicionale, por ende mbidozë të jetë e mundur. Simptomat e saj janë: ethe, paraqitja e dhimbje barkut, nauze ose të vjella, në qoftë se ju keni asnjë simptomë, ju duhet menjëherë të ndaluar marrjen dhe të rifillojnë vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.