Mjetet juridike popullore për lehtësimin lodhje sy


Ka shumë ilaçe tradicionale që ndihmojnë të luftuar simptomat padëshirueshme e lodhjes dhe të lodh. Na jep sytë - një pasqyrë e shpirtit - më qartë zbulojnë shkallën e ngjeshur. Ndër të tjera, një shumëllojshmëri të produkteve të ndryshme që të zgjidhë problemin tuaj, nuk do të gjithmonë recetave të urtësisë tradicionale. Në fund, të gjitha metodat mund të ndahet në tri pjesë: ushtrime për sytë, mjetet juridike popullore për të lehtësuar lodhjen e syve dhe medikamente. Le të marrim parasysh të gjitha opsionet.
Gjimnastikës përshtatshme për pothuajse të gjithë, ka contraindications, lejon për parandalimin e sëmundjeve të konsiderueshme. Këtu janë disa ushtrime që mund të kryhet në një kohë të përshtatshme dhe nuk kërkon aftësi të veçanta.I. Pas një kohë të gjatë orarit të punës të një monitor kompjuteri apo shikuar TV shpesh injoroj. Gjatë gjithë periudha e kaluar duke punuar në pajisjen, syri i njeriut injoroj më shpesh për shkak se kokërdhok po laget dhe ka më pak siklet. Nëse simptomet shfaqen gjithnjë e më shumë e nevojshme për të kërkuar kujdes mjekësor. Mos përdorni droga të tilla si lot artificiale. Shumica e tyre janë ilaçe, duke ngushtuar enët e gjakut që përfundimisht vetëm përkeqësohet gjëra.

II. Provoni të mbajtur kokën tuaj në drejtime të ndryshme, gjurmë sytë në një figurë imagjinare - kjo mund të jetë çdo gjë: numra, letra. Lidhu imagjinatën tuaj, apo edhe gjëja më e dobishme shpejt të lodhur, dhe i bëjnë ata më asnjë dëshirë.


III. Përqëndrohet vëmendjen tuaj në një objekt të largët (pamje nga dritarja, mur kundërta), dhe për të shkuar pamje në një distancë prej një metër larg nga ju (sa më afër). Përsëriteni disa herë.

IV. Mbyll sytë tuaj. Paramendoni se ju shikojnë vezullim në terr. Ajo fluturon çmendurisht, futur shifra të ndryshme. Me një imagjinatë të madhe të formave të ndryshme gjeometrike mund të përfshihej në imazhe.

V. Me fuqinë Mbyllni qepallat, 10-15 sekonda, të hapur sytë tuaj. Përsëriteni disa herë, por nuk e le dhimbje në sytë e tij. Ky ushtrim do të rrisë qarkullimin e gjakut dhe njomet syrit.


VI. Përveç nga vetë dora dhe ngadalë ujin nga njëra anë në tjetrën, të shikojnë atë, pa e kthyer kokën. Ushtrimi duhet të kryhet 5 - 6 herë kur ju ndjeheni një gjendje e sëmurë lehtë lidhur me vizionin e paqartë.

VII. Jo do të thotë e keqe mund të jetë masazh. Dhe kjo duhet të gatuaj earlobes por zbutës masazh supe do të jenë më të favorshme të ndikojnë në shëndetin tuaj. Ju mund të zhvillojnë aftësitë e vetë-masazh, dhe të bëjë atë çdo tre orë, në varësi të ngarkesës vizionin tuaj.

Sigurisht, ka ushtrime për të ndihmuar në lehtësimin e tensionit të muskujve të syrit, por nuk ndikon në pamjen.


Mjetet juridike popullore për lehtësimin e lodhje dhe ënjtje e syve:

* Një zgjidhje e shkëlqyer për ënjtje të qepallave është infuzion i lë thupër freskët, në qoftë se nuk ka zgjidhja e fundit që ju mund të përdorni koleksion bimësh të thara. Plotësoni lë një gotë me ujë, qëndrojnë 8 orë, garzë lagësht dhe aplikuar në qepallat për 20 minuta, gjatë së cilës kohë compress përditësuar periodikisht.
* Supa lule misri blu, më mirë të marrë vetëm lule jo, bimore, ujë të zier. Pas 20 minutash të supë është gati për përdorim. Ajo është aplikuar edhe për sytë për 20 minuta, duke e lejuar ju për të rivendosur famë humbur dhe acarim.

* Mjet universal mund të konsiderohet lëng patate. Është e rekomanduar për inflamacion, ënjtje dhe edemë e qepallat. Përdorin të njëjtën teknologji. Lëng patates mund të përdoret si bazë për maska ​​fytyrë - përzierje në lëng barabartë përmasa dhe tul rrjedhin nga kastravec, vënë në fytyrë për 20 minuta. Pije infuzion më të mirë të kamomil apo ujë të ftohtë.
* Lule supë bli ndihmon për të eleminuar skuqje të syve dhe ënjtje. Lule lugë Linden insistojnë në një gotë me ujë të vluar për 30 minuta, tendosje dhe të përdorin si një locion. Kjo recetë mund të kombinohet me lule kamomil se vetëm rrisin efektin.

* Kur inflamacion ndihmon supë karamele mente. Një lugë gjelle mente të sjellë një çiban në një banjë me ujë dhe të filtruar në një pjatë xhami. Pas ftohjes përdorimin si një kompresë.
* Një tjetër recetë e domosdoshme mund të përdoret për të hequr qafe çanta nën sytë. Garzë palosur dy herë vënë thata rose petals, mbajtur në pak ujë të ngrohtë dhe të vënë në përgjithmonë.
* Ajo është ndoshta më i njohur kompresë për syrin. Në garzë apo leckë dhe vihet lë çaj të mbajë për 15 minuta. Efekti do të jetë e dukshme menjëherë: lodhje do të pushojë të dëmtojë sytë. Procedura e veçanërisht i mirë në qoftë se keni pasur për të parë në saldim - një recetë e mirë nuk është gjetur.

* Ndihmë Bardhë bukë parandaluar rrudhat në qoshet e syve. Kjo kërkon një thatë pak, përzierje me qumësht dhe masë rezulton të aplikohet mbi qepallat si një maskë për 10 minuta.

Ilaçet për të eliminuar edemë dhe sy lodhje mbresëlënëse për shumëllojshmërinë e saj. Vetëm ata kanë një pikë e rëndësishme - ata në çdo rast nuk mund të përdoren pa recetë nga mjeku.

Çfarëdo arsyet për të cilat ju keni qenë të dhemb sytë ose të sëmurë, nuk mund plotësisht të mbështetet në mjetet juridike popullore për lehtësimin lodhje sy, dhe sidomos ënjtje e tyre, njerëzit këshilla rreth jush. Edhe një mal i blueberries nuk do t'ju kthehen yjet, si në qoftë se ju provoni, nëse koha është deri. Mos lejoni veten të hyjë premtimeve mashtruese shërim të shpejtë dhe të produkteve të afërm të sigurisë. Nëse ndonjë dyshim është më mirë të diplomuar me, se sa të mbështetet në rusisht " ndoshta".


Në mesin e mjedisit janë faktorë që ndikojnë negativisht në vizionin tonë. Computing përcaktuara më lart normale ndriçim, e keqe në dhomë në të cilën ju punoni, tymit të duhanit, dhe efektin më negativ në sytë tanë. Mos harroni se gjëja kryesore në jetën - kjo është shëndeti. Ruani veten.