Mjetet juridike popullore për marrjen shpëtoj e çara në pyatah


Kjo çështje, si çarje në këmbë të njohura për shumë. Dhe të gjithë ata që kanë përjetuar këtë fenomen, e di se për të hequr qafe të çara në këmbë nuk janë aq të thjeshta, ju keni nevojë për durim dhe durimin. Në trajtimin e të dy ilaçeve tradicionale, i emëruar dermatologists, bazuar në rezultatet e anketës dhe analiza, dhe mjetet juridike popullore, të cilat nuk janë më keq të përballen me telash.
Shpesh shkaku i çara në këmbë është një infeksion fungale apo thatësi e lëkurës që ndodh si rezultat i rritjes së formimit të corneum shtrese (kjo ndodh, për shembull, duke ecur zgjatur në terren). Kujdes i gabuar mund të çojë në formimin e çara në këmbë e (fërkimit të tepërt gjatë pedikyr, përdorimi i brisqe për trajtimin e orohoveloho shtresë emollients pahijshme përzgjedhjes).Nëse vëreni probleme me lëkurën në këmbë, ju duhet të kuptoni me kujdes shkaqet e tyre, për të konsultuar një dermatolog specialist i cili do të konfirmojë ose të përjashtojë praninë e infeksionit fungale dhe përshkruajnë trajtim të duhur. Nëse problemi është formimi i shtresës së tepërt me brirë, është e nevojshme për të marrë kujdes të shpëtoj të veçantë, e cila është decoupling e pesë dhe një pastrim të plotë të shtuf orohovilosti. Ajo duhet të veprojë me shumë kujdes për të parandaluar dëmtimin e lëkurës përreth. Pas këtij trajtimi duhet të lubrifikuar me një të veçantë pesë përbërjen terapeutik ose një krem ​​yndyrë, duke bërë lëvizje rrethore masazh. Ju mund të përdorni mjete popullore.


Sot në çdo farmaci mund të gjeni një shumëllojshmëri të madhe të produkteve për të ushtruar kujdesin e duhur të këmbëve, këmbë. Reputacion të shkëlqyer dhe të provuar mjetet juridike efektive popullore për të hequr qafe të çara në këmbë e recetave që vijnë tek ne nga kohët e lashta, por nuk e humbin rëndësinë e tyre sot.

Për të hequr qafe të çara janë ointments ndryshme, bëjnë që në shtëpi nuk ka marrë shumë kohë dhe nuk do të bëjë punë të veçantë. Përbërësit për formulimet mjekësore në dispozicion për të gjithë, kostoja është e ulët, dhe efekti i aplikimit nuk është më e keqe se krem ​​të shtrenjta dhe balms. Konsideroni mjetet më të njohura që janë përdorur me sukses nga shumë breza.


1. Ranozazhyvlyayuschaya vaj të shpejt të të hequr qafe të çara në këmbë. Për përgatitjen e saj do të duhet të pasuroj shkrirë dhe karrota të freskëta. Yndyrë duhet të shkrihen në një banjë me ujë. Zhvishem karrota, hekura në rende gjobë, vënë në yndyrë shkrirë dhe gomave për ngrohje të ulët për rreth 15 minuta. Pasi ju të hequr aparat që ndan shkumë karrota ose përzierje tendosje nëpërmjet një sitë dhe kullimin e naftës në të përgatitur paraprakisht larë me kujdes dhe të thata kavanoz. Rezulton vaj duhet të aplikohet në zonat e dëmtuara, nëse është e nevojshme, që mbulon të lartë mushama dhe dredha-dredha fashë apo leckë. Ajo është e mirë për të bërë këtë procedurë gjatë natës.


2. Efektivisht trajtimin e këmbë plasaritur dhe vaj i tillë: gjethe të freskëta të jargavan duhet të tenxhere në shtresa, çdo shtresë promazuyuchy yndyrë derri vendas. Pot në një furrë të ngrohtë dhe të ziej përzierje për 10 orë. Jetë i sigurt për të mbyllur kapakun tenxhere. Pas përzierje koha e specifikuar duhet të thahet dhe derdh në një kavanoz, në të cilën ajo dhe për të shpëtuar. Për të ruajtur ointments të tilla janë ideale uyazyka frigorifer konvencional - prej 5 deri 8 gradë. Në mbrëmje, pas larjes pesë duhet të shpifjeve këtë vaj të parfumuar, vishni çorape pambuku dhe të lënë melhemin gjatë natës.


3. Në lëkurën i përafërt në këmbë dhe të çara të përkryer ndihmon compress të zhvishem patate, ajo duhet të bëjë jo më shumë se 1-2 herë në javë. Patate pastrimi duhet të lahet edhe në ujë të rrjedhshëm, përzierje me një pjesë të vogël të lirit, hedh pak ujë, ose, nëse është e mundur - qumësht dhe kuzhinier deri butë. Grimcuar në qull me miell misri, zhytur në qull ende të ngrohtë këmbët dhe për të mbajtur ata atje nga 15 minuta në një orë. Nëse nuk ka flaxseed, vaj flaxseed mund të përdoret duke shtuar se para se të pastrimit kile gatuar. Vaj flaxseed mund të zëvendësohet nga ndonjë vajrat e tjera bimore. Pas kësaj procedure, të lani këmbët tuaja me ujë të ngrohtë dhe krem ​​lyhet me bollëk yndyrë. Për të hequr qafe të çara në këmbë të përdorë gjithashtu edhe supë të mbetur pas patate të vluar për patate pure. Ai drenazhuar atë dhe rri pezull këmbët për 10-15 minuta, pastaj fshij të thatë dhe fshij në zonat e problemit krem ​​të pasur.


4. Ky vaj mund të përdoret jo vetëm për të hequr qafe të çara në këmbë, por edhe për trajtimin e djegieve. Për përgatitjen e saj do të duhet një filxhan vaj perimesh, mundësisht në shtëpi, të freskëta, pa shtesa të ndryshme. Onions duhet të pastrohen dhe të prerë se nga një gotë copëtuar material. Overcook qepë në vaj derisa të artë ngjyrë kafe, le të qëndrojë, tendosje përmes napë ose një sitë. Qepë të skuqura hedhin në vaj shtoni 30 gram. dylli grimcuar. Përzierje është vënë në ngrohje të ulët dhe çiban, nxitje të vazhdueshme. Mori vaj për lyerjen e çara në këmbë dhe djegie termike, me zonën e tyre të vogël.


5. Efektive në trajtimin e çara në këmbë dhe Propolisi. Për të përgatitur propolysnoy krem ​​duhet të shkrihen sallo dhe ngrohje atë në zjarr, për të shpërndarë atë Propolisi rozkryshenyy (100 g sallo - 5 Propolisi dhjetor). Llokoçis përzierje, të presin për shpërbërjen e plotë të Propolisi. Vaj yndyrat për këmbë plasaritur apo e përdorin atë në një fashë.

6. Well-shëruese këmbë plasaritur, lyej nëse përbërja e tyre bëhet nga amoniakut dhe glicerinë, të përziera në pjesë të barabarta. Perberja është aplikuar në pesë pas larjes plotë dhe mbetet deri thatë.