Receta tradicionale të lodhjes kronike


Jeta jonë na kërkon për të shpejtuar në kryerjen e veprimeve të caktuara, vendim-marrje, si një nga problemet më urgjente të njerëzve modernë janë lodhje kronike, e cila mund të jetë shkaku i dietë të varfër.
Nuk është sekret se të ushqyerit e mirë ka një efekt pozitiv në trup, e cila fillon të kandidojë si kurdisje, merr energji shtesë, por kjo nuk është e mbingarkuar me kalori të panevojshme.

Me ushqim të shëndetshëm dhe të saktë të përfshijë, ushqime që përmbajnë hekur. Për funksionimin normal të trupit duhet të merrni një ditë rreth 18 mg hekur, dhe kjo vlen jo vetëm gratë, por edhe burrat. Mungesa e këtij minerali në trup mund të shfaqet si çrregullime metabolike, rritjen e lodhje, lodhje të vazhdueshme. Në rast se ju nuk ndiheni në gjallëri në mëngjes, ju duhet të i kushtoj vëmendje për dietën dhe shtoni pak më shumë ushqim deti, mëlçisë, perimet me gjethe jeshile, mish ligët, dhe madje edhe lëngje frutash - shegë, portokalli dhe të tjerët. Ju gjithashtu mund të filloni duke marrë minerale dhe vitaminë shtojcave me hekur shtuar.Kjo dietë kërkon shumë kohë, por shpesh një situatë ku një hov të energjisë e nevojshme drejtë këtu tani. Cilat janë receta e njerëzve nga lodhje kronike në këtë situatë? Në këtë rast mund të ndihmojë karbohidratet të cilat janë të ngjarë të kthehet në trupin e nevojave energjetike - është fruta të freskëta dhe perime, fasule, drithëra me krunde. Megjithatë, trupi ka nevojë jo vetëm për një hov të menjëhershëm të energjisë, por edhe të ruajtur punën e saj gjatë gjithë ditës, e cila është dhënë me anë të përdorimit të yndyrave dhe proteinave. Shumë trupi nuk është e nevojshme, vetëm një gotë kos nonfat me fruta shtuar në të. Kështu, trupi merr të gjitha elementet e nevojshme - proteina, karbohidratet, yndyrna dhe fibra në sasi të nevojshme.


Gjatë gjithë ditës gaz mund të sigurojë vetëm një tas me qull ose muesli me qumësht. Bollgur përmban fibra të mjaftueshme, duke rezultuar në kohë të mjaftueshme për të tretet në trup, sepse ajo ruan nivelin e duhur të sheqerit në gjak dhe jep energji për një periudhë të gjatë kohore. Kjo do të lejojë që të të shpëtoj e lodhjes.

Recetë shumë popullor nga lodhje kronike - për të ngrënë arra, kungull dhe fara luledielli, rrush të thatë apo edhe. Këto produkte përmbajnë një sasi të mjaftueshme të yndyrës unsaturated dhe proteina mund të japin trupin me energji për një kohë të gjatë. Por ata janë shumë kalori, kështu që nuk do të vërtetë admiroj ata nuk për të rritur peshën.


Mjet efektiv për rikuperim të shpejtë dhe rritjen e efikasitetit, në qoftë se ju keni lodhje kronike vitaminë C. Kjo do të lehtësojë prodhimin e carnitine, e cila ndihmon trupin për të djegur yndyrë dhe për të marrë energjinë që i duhet. Vitamina C është gjetur në pothuajse të gjitha frutave dhe perimeve.

Për të siguruar trupin me energji gjatë ditës së punës dhe jo mbi-tij kalorive që ju duhet të hani vakte të vogla në intervale të rregullta, të paktën gjashtë herë në ditë. Përveç kësaj, për të hequr qafe të sindromi i lodhjes kronike, ju duhet të pini një shumë ditore të lëngjeve, rreth një gjysmë gotë çdo 30 minuta.