Receta tradicionale nga gurët në veshka


Gurët në veshka janë formuar për shkak të pamundësisë së nxjerrje inorganike kalciumit nga trupi. Kalciumi akumulon në lidhje me përdorimin e një numri të madh të sheqernave shumë të koncentruar dhe niseshte. Si rezultat, veshkat janë kristale të vogla të kripës. Ky është parimi kryesor i gurëve në veshka. Gurët në veshka japin dhimbje. Pacientët që përjetojnë më shumë se një muaj dhimbje deri në gur të dështojnë. Mjekësia moderne e di shumë mënyra për të hequr gurët në veshka. Një mjekësore metodat heqja alternativë e gurëve është mjekësi alternative. Rreth sot e saj dhe ne do të flasim. Këto receta popullore gjatë viteve provuar të jetë një mjet efektiv për gurë në veshka. Tema e neni tona sot: receta popullore nga gurët në veshka.


Së pari të përcaktojë se çfarë gurë në veshka. Substanca inorganike përbëra nga kalcium që ne konsumojnë me gurë në veshka ushqimore quhet. Në shumicën e rasteve, të shpëtoj të sëmundjes me kirurgji. Nga përvoja e dimë se heqja operative e gurëve në veshka - kjo është masa emergjente. Metoda racional i heqjes së gurëve nga trupi është e natyrshme. Me mjekësinë e tij të pazakonta mund të shpëtoj prej kësaj sëmundjeje.

Receta tradicionale të rekomandojë për të hequr gurë të pirë lëngje të freskëta të tilla si boronicë, limon, kastravec, panxhar, karrota. Sa për lëng boronicë, ajo duhet të pini veten, dhe të gjitha lëng tjetër përzierje e rekomanduar në një përzierje. Lëng limon duhet të holluar me ujë. Shtrydh lëng i një limoni dhe përzierje me një gjysmë gotë me ujë të nxehtë. Marrë 2 herë në ditë. Lëng panxhar, kastravec, karrota trazim dhe pini 3-4 herë në ditë. Sipas recetave popullore mjete të dhënave të lehtësuar shpërbërjen e gurëve në disa javë, si dhe disa ditë të humbur dhe disa. Kjo varet nga madhësia dhe numri i gurëve në veshka.


Përfitime të mëdha me TEAS dhe tinctures përgatitur nga bimeve.
- Lë Kastrati. Diuretik shumë i mirë. Të përgatisë një zierje ose infuzion dhe merret me gojë. Boronicë ka veti antiseptike dhe astringent.
- bar gruri moçal rrënjë. Ajo ka një efekt diuretik. Aplikuar si një tretësirë. Rrënjët bluaj, të katër lugë dhe pour 200 gram ujë të ftohtë. Qëndrojë në një vend të freskët për 12 orë, pastaj shtrydh nëpërmjet një sitë. Infuzion i gatshëm pour 200 gram ujë të zier. Le të qëndrojë për dhjetë minuta, shtrydh nëpërmjet një sitë përsëri.

Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë.

- Mbledhja e hirit mal dhe lë Kastrati. Merrni një gjethe lingonberry dhe manaferrat e malit hirit tri pjesë. Një lugë gjelle e përzierje derdh një gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë në një vend të ngrohtë për tre orë. Pastaj shtrydh nëpërmjet një sitë dhe pini një gjysmë gotë tri herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet.
- Hips, dëllinjë, lë thupër dhe rrënjët e rubia Tinctorum të lidhur në të njëjtat përmasa. Një lugë çaji të kësaj përzierje, derdh një gotë me ujë të ftohtë, le të qëndrojë për dhjetë orë, pastaj vlim për 10 minuta dhe tendosje. Pi një gllënjkë gjatë gjithë ditës. Ju mund të përdorni vetëm një u rrit. Ajo nuk është më pak efektive. Në një gotë me ujë të valë i hedh një lugë çaji të farës rosehip dhe të ngrohtë në zjarr pesëmbëdhjetë minuta. Le të qëndrojë për dy orë dhe shtrydh nëpërmjet një sitë. Pi 50 gram tri herë në ditë para ushqimit.


- manaferrat dëllinjë manaferrat të përziera me Rosehip, rrënjët e barit dhe Adonis Harrow në të njëjtat përmasa. Një lugë gjelle e përzierje derdh një gotë me ujë të vluar, le të qëndrojë për një orë, tendosje dhe për të marrë 50 gram tri herë në ditë.
Ne ju tha në lidhje me ilaçet më të mëdha tradicionale për të hequr gurët në veshka.

Le të flasim për masat parandaluese. Çfarë duhet të bëj për të shkaktojë gurë në veshka?
- Ju duhet të pini shumë lëngje. Kjo është masa më e mirë kundër formimit të gurëve. Urina holluar shkaktuara nga uji dhe parandalon formimin e kripës të madhe dhe minerale që kontribuojnë në formimin e urolithiasis. Në ditën duhet të pini të paktën dy litra ujë, por jo minerale. Në verë që ju duhet të rritet futje fluide.

- Watch kalciumit në trupin tuaj. Përdorimi i madh i kalciumit nxit jo vetëm i shëndetshëm, por gjithashtu ka efekte anësore. Gati nëntëdhjetë për qind e gurëve në veshka janë të përbërë nga kalciumit. Çdo gjë është e mirë në moderim. Nuk kryhet mbi produktet e qumështit që ato përmbajnë një shumë e kalciumit.
- menu përfshijnë produkte me vitaminë A. Vitamina A pakëson gur yyazytsirnist.

Shumë vitamina A gjendet në patate, karrota, mëlçisë viçi, kungull, kajsi.
- Hani më pak kripë. Ushqim Nedosolyty më mirë se lodh. Shkalla e përditshme e kripës nuk duhet të kalojë dy gram.

- Mos harroni për stërvitje. Me një mënyrë jetese i ulur është i kalciumit në gjak, si dhe kalcium aktive tendosje hyn në sistemin skeletor, ku ai është i nevojshëm. Shko në sport, stërvitje ose të shkojnë në këmbë.
- Hani më pak yndyrore, skuqur, aromë dhe i kripur.
- Mos ha tepër.
- Mos të dridhura.
- Rregullisht pini TEAS herbs që nxit urinimin, për të shmangur edemë.
- Shikojnë peshën tuaj. Të jesh mbi peshë është gjithashtu një rrezik për formimin e gurit.

- A nuk e abuzimit të alkoolit.
- Përpiquni të shmangni mbingarkesën e stresit nervor dhe emocional.
- Mbani shpinën ulët në ngrohtësi.
Në ndjenjat e para të pakëndshme në shpinë duhet menjëherë të konsultoheni me një urolog.