Mënyra popullore për të rritur hemoglobinë


Roli i hemoglobinës në trupin e njeriut - transportin e oksigjenit që rrjedhin nga indet e ndryshme të frymëmarrjes dhe të marrë pjesë në transferimin e dioksidit të karbonit nga indet në sistemin e frymëmarrjes. Normalisht, nivelet e hemoglobinës 120-140 g / l. Në shtatzëni, reduktimi i mundshëm i hemoglobinës, sidomos në fund të tremujorit të III.
Arsyet për uljen e hemoglobinës janë: stresi, rritje e jashtëzakonshme, mungesa e hekurit trupit apo acid folik, zink dhe bakër.

Simptomet e mangësi hekuri

Reduktimi kryesore simptomë në nivelin normal të hemoglobinës është anemi, të cilat kanë origjinë të ndryshme. Mungesa e hekurit në trup mund të tregojnë simptomat e mëposhtme: ndjenja e lodhjes konstante, letargji, aktiviteti reduktuar emocionale, prania e dyspnea, muskujt hipotension, takikardi, anoreksi, çrregullime të ndryshme të tretjes, stomatiti, ftohjet e shpeshta dhe të tjerët. Në praninë e këtyre simptomave duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të përshkruajnë numërimin e gjakut për të përcaktuar shkakun.Mënyrat për të rritur hemoglobinë

Me një rënie në hemoglobinës (e përcaktuar nga rezultatet e gjakut nga një gisht) mjeku mund mirëpresim përgatitjet hekuri (Sorbyfer, Tardyferon, Ferropleks dhe të tjerët). Në qoftë se një rënie të lehtë, ju mund të përpiquni për të ndrequr situatën, organizimin e duhur dietën e tyre dhe mënyrën e jetesës. Ushtrime në mëngjes, ushtrimi i moderuar, ecje dhe shëtitje në ajër të pastër, metodat popullore në kombinim me një ushqim të plotë për t'ju ndihmuar të shërohen nivelin e hemoglobinës shpejtë dhe të sigurtë.


Furnizim ushqimi për të rritur hemoglobinë

Për të plotësuar një mangësi të vogël hekuri siç mund të zgjidhni produktet për dietën e përditshme. Sigurohuni që të përfshijë një menu mollë Antonovsky, hikërror, viçi, viçi, mëlçi viçi. Në mish derri dhe pule përmban edhe hekur, por në sasi shumë më të vogla. Shumë hekuri në të gjelbër - marule, majdanoz, kopër, borzilok, selino - vetëm e dobishme, por edhe i jep gjellë një shije origjinale, të stimulojnë oreksin dhe tretjen. Ju mund të shtoni një sallatë të lë luleradhiqe, çaj - një balsam.

Por mos harroni në lidhje me aktivitet fizik dhe ajrit të freskët në trup është i ngopur me oksigjen.

Vitamina B12 ndihmon të rritur nivelin hemoglobina është ulur

Apliko për ngritjen e hemoglobinës dhe vitaminë B12 përfaqësojnë ekstrakt të mëlçisë dhe të përpunuara posaçërisht. Pas administrimit intramuskular të një shërim të shpejtë të niveleve normale. Futur intramuskulare, ajo rivendos përmbajtjen e B12 në trup.

Karotë për trajtimin e anemise

Është e rekomanduar në simptomat e para të anemisë mëngjes në një stomak bosh është rubbed në një gjobë rende karrota, përzierjen atë me krem ​​kosi ose perimesh vajra.


Përdorimi i lëng të freskët - një mënyrë e madhe për të rritur hemoglobinë.

Aplikoni panxhar, karrota, lëng molle, dy veç e veç dhe përzierjen e tyre në përmasa të ndryshme.

Mënyra popullore për të rritur hemoglobinës (ekstrakte bimore)

• Gras bardhë vdekur-hithër është përdorur edhe në mjekësinë popullore për të rritur nivelin e hemoglobinës. Për të përgatitur infuzion barishte medicinale vdekur-hithër në një shumë prej një lugë gjelle, qelqi zaparivayut me ujë të valë. Merrni këtë ilaç duhet të jetë tri herë në ditë për gjysmë ore para ose 2-3 orë pas ngrënies.

• Gjethet dhe fara e kukutë mermeri. 2 e kukutë, 4 pjesë alkool 90%. Hidh alkool bimëve copëtuar, të mbyllë bankën dhe këmbëngulin mbajtjen e thatë dhe të ftohtë vend javore. Merrni 2 pika, 4-5 herë në ditë, është e nevojshme më shumë.
• Mbledhja speciale medicinale bimore: thupër lë - 1 orë, acaroj, lë - 1 ch 2, Art.. lugë mbledhjes për të mbushur rezultojnë 15.2 gota ujë të vluar, të lënë për një orë, tendosje dhe shtoni 03 shekuj. lëng panxhar. Pirë gjatë gjithë ditës në katër pritjet për rreth 20 minuta. përpara se të hahet. Kursi i trajtimit - 8 javë. Ajo është përdorur për të rritur hemoglobinës ulët.


Me sukses të përballen me hemoglobinës zakonshme hikërror dhe kefir gotë të ulët të larë hikërror papërpunuara, derdh një gotë kos, të lënë për 12 orë (brenda natës). Përdorni kërkesën dhe, nëse është e mundur, duke shtuar mjaltë.

Të ndihmojë për të përballuar me këtë problem dhe të mjeteve të tilla popullore:

• arra peeled (1) hikërror papërpunuara (1) bluaj në një mulli mishit apo kafe mulli dhe të përdorin çdo ditë për 1-2 shekuj. lugë;
• rrush, kajsi të thata, mjaltë, arra - të gjitha bluaj dhe përzierje, derdh mjaltë. Merrni një lugë disa ditë. Ky mjet jo vetëm që rrit nivelin e hemoglobinës, por gjithashtu të sigurojë trupin me vitamina dhe mineralet e nevojshme;

• kumbulla të thara, kajsi, arra, rrush, limon - të gjitha bluaj, përzierje me mjaltë dhe hani si ëmbëlsirë. Ju mund të shtoni lëng aloe. Me vëmendje të veçantë duhet të merren për të reduktuar nivelin e hemoglobinës në gratë shtatzëna. Mbani në mend se ata nuk duhet të marrë ndonjë lëngje, duke përfshirë edhe njerëzit, pa u konsultuar me mjekun i cili monitoron gjatë shtatzënisë. Përdorimi i të gjitha mjeteve duhet të specifikohet në një recetë dhe të përgatisë doza sipas tij.

Natyrisht, droga për të rritur hemoglobinës duhet të preferojnë popullore.


Por ende, madje edhe mjetet juridike popullore dhe të padëmshme, planifikojnë të përdorin ato, kontrolloni me mjekun tuaj, ai mund të rregullojë procesin tuaj të trajtimit apo të ofrojë makinat e saj testuar. Ndoshta emërimi i mjeteve juridike popullore, së bashku me ilaçe. Nëse, pavarësisht nga të gjitha përpjekjet tuaja, niveli i hemoglobinës nuk rritet, ai duhet të kryejë teste shtesë dhe ekzaminime për të përcaktuar shkakun e saktë të rënies së tij dhe kohë për të rregulluar atë. Paguajnë shëndetin tuaj më shumë kohë dhe vëmendje dhe për këtë ju do të shpërblehet me shëndet të mirë dhe cilësi të shkëlqyera të jetës.