Mënyra e njerëzve për marrjen e shpëtoj dhimbje dhëmbi


Kjo kështu ndodh që dhimbje dhëmbi na vijë papritur, në kohë të gabuar, kur mundësitë për të kërkuar ndihmë nga një mjek nuk mund të jetë. Gjithashtu, çfarë janë të ndershëm, shumë prej nesh ndihen frikë plotrespektueshëm për dentist dhe vë atë për të bërë fushatë, derisa dhimbja është vetëm tepër i padurueshëm. Pa marrë parasysh se sa të pakëndshme ishte një vizitë tek dentisti, kërkoni ndihmë të kualifikuar mjekësore për dhimbje dhëmbi - duhet, përveç kësaj, ju keni nevojë për të vizituar dentistin rregullisht për të mbajtur dhëmbët dhe gojën në rregull. Është shumë më e lehtë për të shmangur sëmundje se sa për të trajtuar ose hequr dhëmbët sëmura.


Megjithatë, ka probleme në jetën tonë në momentin kur vizituar dentisti për çfarëdo arsye duhet të vënë këtu dhe mund të vijnë në ndihmë të mënyrave të njerëzve e duke u shpëtoj dhimbje dhëmbi. Ka shumë receta që ndihmojnë lehtësimin e dhimbjeve dhe "të mbajë në" te mjeku pa këto simptoma të pakëndshme.

Njerëzimi ka grumbulluar një shumë mënyra për të lehtësuar vuajtjet e atyre që janë dhëmbët sëmurë. Konsideroni disa nga metodat më efektive dhe të lehtë të qasshme: ata vetëm gatuaj në shtëpi dhe përbërësit mund të gjenden në pothuajse çdo shtëpi në dyqan farmaci.


1. Nuk është një mënyrë për të hequr qafe dhimbje dhëmbi përdorur hudhër: së pari, karafil mund të aplikohen direkt në dhëmb lënduar, dhe së dyti, nevoja për të vepruar në këtë mënyrë. Rub hudhër duart dore, pastaj bluaj disa karafil të hudhër në qull me miell misri dhe të shtoni deri në pikën ku pulsi detektueshme, për fiksimin dorën perebyntuyte. Është vënë re se në qoftë se dhëmb dhemb në të majtë, hudhër imponuar në të djathtë dhe, në përputhje me rrethanat, kundërt.

Midis njerëzve ka shumë pak ata me fat që nuk janë të njohur me dhimbje dhëmbi. Këto ndjesi të dhimbshme janë në gjendje për të shpëtuar njerëzit flenë, ai mund të humbasin aftësinë për të punuar, dhe në përgjithësi, për të menduar për ndonjë gjë tjetër përveç tërheqë dhemb apo dhimbje nga e cila nuk ka shpëtim. Përkundrazi, shpëtimi është, por që kanë nevojë të dinë paraprakisht për shkak se mjetet juridike popullore për të hequr qafe dhimbje dhëmbi të padurueshme vetëm të bien në vendin e vet.


2. Një nga metodat më efektive tradicionale është si vijon: një fetë e sallo bashkëngjitni vend të lënduar midis faqe dhe çamçakëz. Do ta mbajë atë në gojën tuaj për disa minuta - dhimbje duhet të largohem. Shëndoshë mund të jetë çdo gjë: të freskëta apo të kripur, por në rastin e fundit me një pjesë të kripës proshutë duhet të pastër jashtë. Kjo metodë e thjeshtë mund të përgjithmonë të shpëtoj e dhimbje dhe në heshtje presin nga kohë deri në mundësinë për të vizituar dentistin.

Receta për largimin e dhimbjeve të dhëmbëve ka shumë, dhe të zgjedhin diçka për veten e tyre të udhëhiqen nga disponueshmëria e barnave të caktuara, bimë që janë në zonën tuaj. Përveç kësaj, në qoftë se ju vazhdimisht përdorin të njëjtën metodë, efekti i përdorimit të saj mund të reduktohet, kështu që është e modifikuar metodat e dhimbjes. Popullore mënyra dhe aq të mirë që për të hequr qafe dhimbje dhëmbi kanë shumë opsione të ndryshme që mund të alternuar, zgjedhjen më efektive.


3. Shumica në kabinetin e mjekësisë në shtëpi mund të vidshukatysya urtë të saj duhet të përgatisë një zierje e mëposhtme: ju derdh një gotë me ujë të vluar një lugë gjelle e impiantit dhe mbush për një orë. Kjo zierje duhet të marrë një lugë gjelle tri herë në ditë, dhe shpëlarje gojën atyre.

4. pres gjethe nenexhik dhe raspberries në copa të vogla, pastaj përzierje e tyre me uthull (musht molle apo verë), në vlerë prej 30 ml në një enë qelqi. Tre ditë të këmbëngulë në një vend të errët, pastaj tendosje dhe pije gojën tuaj kjo tretësirë.


Sigurisht, ka ilaçe për të hequr qafe dhimbje, të tilla si duke përdorur droga të tilla si baralgin, Analgin, etj deksalhin Megjithatë, përdorimi i painkillers të caktuara duhet të lexoni me kujdes udhëzimet, veçanërisht mbi tableta nuk duhet të përzihen. Sigurisht, mjetet juridike popullore për të hequr qafe dhimbje dhëmbi Drejtave lëshoi ​​një vend të sigurtë dhe të padëmshme, veçanërisht nëse ju bëni çdo gjë të drejtë. Megjithatë, ju duhet të mbani mend se liruar nga dhimbje akute, ju nuk e zgjidh problemin plotësisht sepse një vizitë te mjeku do të vazhdojë të jetë e nevojshme.


5. Nga tretësirë ​​keq dhimbje dhëmbi ndihmon me rrikë, ju mund të përgatisë paraprakisht dhe për të mbajtur në frigorifer. Kjo është bërë si vijon: bluaj rrikë integruar dhe vënë në bankë. Litër jar gjysma mbushur me rrikë dhe vodka në krye deri në majë, atëherë është e nevojshme për të mbyllur dhe të lënë për tre ditë në një vend të ngrohtë. Periodikisht, Banka e infuzionit duhet shkundur, dhe pas tri ditësh do të thotë të filtruar dhe të ruhet në një shishe qelqi. Kur dhëmbët fillojnë të pikëlluar, kjo tretësirë ​​në vlerë prej një rezultat lugë gjelle në gojë dhe për të mbajtur në zonën e prekur disa minuta, pastaj të nxjerr nga goja. Vetëm mos harroni, nëse ju keni probleme me stomakun, zorrët, veshkat marrë infuzion i rrikë është e padëshirueshme.


Ndonjëherë mënyra e njerëzve për marrjen e shpëtoj dhimbje akute të dhëmbëve karakterizuar nga origjinaliteti i saj dhe në shikim të parë nuk është e qartë saktësisht se si ata veprojnë. Megjithatë, ndodh që mekanizmi i veprimit të një recetë kombëtare nuk mund të shpjegojë edhe dentistë. Ndërsa në qoftë se nuk ishte, në kohën e sëmurë rëndë dhimbje nuk është e pyesin se si funksionon do të thotë se ka nevojë për vetëm një gjë - për të hequr qafe e vuajtjes.

6. Gjysmë ore më vonë në gjendje për të hequr rrënjë dhimbje dhëmbi e gjethe delli, të cilat duhet të vënë në veshin në anën ku dhemb dhëmbi.


Pa dyshim, ne duhet të monitoruar shëndetin e dhëmbëve të tyre, ne e dimë nga fëmijëria që dhëmbët pastrim duhet të jetë rregullisht dy herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje. Ndiqni gojore, shënime kohë të gjitha shenjat e shëndetit të sëmurë, hani më shumë fruta të pasura me vitamina.