Tretësirë ​​e Propolisi në mjekësi


Tani në mjekësinë popullore përdoret shpesh Propolisi, e cila konsiderohet produkt medicinal. Propolisi është një çështje e errët rrëshinor merret përmes përpjekjeve të bletëve, të cilët e përdorin atë si material izolues kundër depërtimit të objekteve të huaja në koshere dhe të çara zamazuvannya. Bletët ngjitës është nxjerrë direkt nga buds e bimëve, më shpesh - Aspen, plep, thupër, atëherë njom enzimat e tyre.
Gjatë hulumtimit është konstatuar se nëse marrim shifrën mesatare është rreth 5% Propolisi përmban polen, 30% dylli, 10% vajra esenciale, 55% balms dhe resins.Përdorimi i Propolisi sigurojë efekte më pozitive në të gjitha sistemet dhe organet, si dhe tërë trupin. Për vetitë kryesore të dobishme të Propolisi përfshijnë pronat përmbajtjes antybakterytsydnыh dhe substanca biologjikisht aktive komplekse. Që nga objektivi kryesor është që të shkatërrojë bakteret Propolisi në koshere, rezulton se efekti i tij në trupin e njeriut të ngjashme. Për shkak të këtij përdorimi të Propolisi në mjekësi është kaq popullore.

Propolisi tretësirë ​​- anti-inflamator, anti-toksike, mjet efektiv shërimi që ndihmon të shpëtoj nga grykët, sinusit, sëmundjet e mukozës së zgavrën e me gojë (sëmundje periodontale, stomatiti), përveç përdorimi i saj stimulon metabolizmin. Tretësirë ​​e Propolisi në mjekësinë popullore ndihmon edhe në trajtimin e traumave të lëkurës mikro (shkelje të vogla të lëkurës). Nuk është ashtu, dhe sistemin imunitar, ndihmon për të forcuar atë. Ky produkti natyral është e dobishme në trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara nga rrezatimi jonizues. Për infusions në shtëpi duhet përbërësit e mëposhtme: alkool (ju mund të përdorni të kualitetit të lartë vodka) dhe Propolisi. Për më tepër, përbërja është përgatitur duke marrë parasysh: të marrë një gjysmë litër të alkoolit dhe tetëdhjetë gram Propolisi.


Propolis ka ndikim efektiv në trajtimin e semundjeve infektive, tuberkulozit ndryshme dhe sëmundjet e lëkurës. Duke përdorur Propolisi mund të hiqet tani: pulmonare tuberkulozi, dhimbje të nervit shiatik, pezmatim nervi, gripi, të ftohtë, hemorroide, sëmundjet gjinekologjike inflamator çrregullime, ulcerat, 12 ulçerë duodenale dhe venat me variçe stomakut dhe sëmundjet e ndryshme të lëkurës, plagë të thjeshta dhe të gjatë shërimit. Në shumicën e rasteve të bërë zgjidhje Propolisi alkoolit ose vaj. Përdorin atë ose si një pluhur, ose në formën e kulluar.


Në mjekësinë popullore, tretësirë ​​e Propolisi mund të bëhet në shtëpi. Për të përgatitur këtë nevojë infuzion për të lidhur 96 për qind alkool me Propolisi pluhur. Recetë është si vijon: nevojë për një shishe të errët, në të cilën ju derdh alkool, e cila propolisnyy holluar pastrues sipas një raport prej 1: 2. Pasi tretësirë ​​Propolisi është i përgatitur, ajo duhet të vendoset në një vend të errët për dy javë. Nevoja ditore e dridhen. Pas periudhës së dëshiruar të kohës, zgjidhja duhet të thahet dhe ftoh. Përbërja e përgatitur ka hepatoprotective, antioxidant, efekt anti-inflamator dhe plagë-shërimit, kështu që mund të përdoret në sëmundjet e rrezatimit jonizues, për të forcuar sistemin imunitar, periodontale, grykët, dhe otitis.


Një shembull mund të gjendet me disa mënyra për të përdorur Propolisi. Në trajtimin ose profilaksinë e angina, influenza duhet të marrë një copë pritje papërpunuar Propolisi nga goja, në mënyrë që përbërja ishte faqe. Procedura duhet të zgjasë ditë.

Thithja përdorur Propolisi duhet të bëni kur ka probleme me traktin e sipërm respirator. Ju do të duhet për të marrë një tas smalt me ​​një kapacitet prej 200-300 ml, të cilat vënë 40 gram dylli dhe Propolisi 60 gram. Mandej vendosni një tenxhere me ujë dhe e vendosi atë në krye të tas enameled. Pastaj uji është sjellë një çiban. Kur e shihni çifti duhet menjëherë të kryejë mbytje për 10-15 minuta në mëngjes dhe në mbrëmje. Në përgjithësi, procedura zgjat 10-15 ditë. Për më tepër, duhet theksuar, Propolisi është i ndryshëm nga medoproduktiv tjera, se edhe nëse ajo vlim orë të gjitha pronat e dobishme mbeten të plotë.


Në rastin e dhimbje dhëmbi do të duhet të marrë një pjesë të Propolisi të para dhe të mbajë razbolevshehosya lidhje rrënja e dhëmbit. Për të hequr qafe calluses do të duhet të marrin pjesë të Propolisi papërpunuara dhe i vuri mbi drithërat sipërfaqësore dhe prybyntuvaty. Pasi kalojnë tri ditë, ju mund të hiqni fashë dhe prerë misri.

Marrja e drogës nga Propolisi recetave shtëpi mund të gjenden në treg ose bletërritësit. Kur një përdorim të brendshëm të mira kuzhinier: propolysnaya Propolisi spyrtovodnuyu emulsioni në alkool, qumësht Propolisi. Shumica e Propolisi, gatuar në qumësht duhet të konsumohen të moshuarit dhe fëmijët. Ky trajtim do të zgjasë për 4 deri në 6 javë dhe do, si një efekt profilaktike dhe terapeutike. Përveç Propolisi qumësht është e rekomanduar për depresion, bronkit dhe astmë.


Zgjidhja Propolisnyy është i përgatitur si më poshtë: merrni 1 litër qumësht të nxehtë zier dhe lidhet me 50-100 dhe Propolisi g grirë. Tjetra, duke përdorur një përbërje prej druri lugë përzier për 10 minuta. Pastaj vendosur garzë dhe është katër herë përmes të cilit filtër përbërjen dhe derdhi në një kavanoz qelqi. Pasi mjekim ka ftohur, sipërfaqja e enëve të shfaqet nga të cilat ju doni të heqin qafe e. Ky gatim përfundon. Saved magazinë në frigorifer. Merrni medikamente për 2-3 herë në ditë pas kthimit gjysmë ore pasi të hahet.


Propolisi tretësirë ​​ndihmon të shpejt dhe në mënyrë efektive të hequr qafe të shumë sëmundjeve! Të qëndrojnë të shëndetshme!