Mënyra e njerëzve për marrjen e shpëtoj e krimba


Krimba parazitare që shkaktojnë abuzim të përgjithshëm të shëndetit të njeriut, si dhe disa të humbjes dhimbshme, e quajti helmintet apo krimba. Varësisht nga numri, lloji dhe lokalizimin e krimba, sëmundja manifestohet në mënyra të ndryshme. Pothuajse gjithmonë, simptomat janë në humbje peshe, marramendje, nervozizëm dhe gjendja e keqe e përgjithshme. Ky publikim do të adresojë mënyra e njerëzve për marrjen e shpëtoj parazitët e zorrëve. Menjëherë nevojshme për të sqaruar se agjentët anthelmintic nuk mund të përdoren, sëmundje të zorrëve, sëmundje të rëndë febrile, menstruacionet dhe shtatzënisë.


Mjetet juridike popullore për krimba:

- Shegë. Për të hequr qafe tapeworms, përdorur një zierje e peels shegë. Metoda: pres dhe vlim shegë lëkurë, 150 ml ujë të nxehtë të zier. Kur, për 1-2 orë pa marrë ushqim, pini supë 3 doza. Pas 3 orë për të marrë një pastrues.

- Pjepër. Mënyra më e padëmshme dhe të thjeshtë për të hequr qafe e krimba është lëng i shalqi pjekur. Bindur se pjeprat rritur pa përdorimin e kimikateve të ndryshme për të shmangur helmim të rëndë - një stomak bosh, pini 1 gotë (shumë) lëng i shalqi pjekur.


- Leh lisi. Produkte të ndryshme që përmbajnë një pjesë lisi leh - të ketë një efekt të fortë anthelmintic.

- Karafil. Për të hequr qafe krimba, duke përdorur karafil terren dhe karafil kineze. Kjo do të thotë që veprimi efektiv ka dhe mund të veprojë në dvuustky gjakut, dëbimit keq nga trupi. Metoda: luledielli të nxehtë me ujë të valë (1 filxhan) dhe shtoni 1 lugë gjelle e karafil të thata. Merrni në një stomak bosh, rreth 40 ml, 3 herë në ditë. Gjithashtu, ju mund të trash lëngun e mishit dhe të marrë në një stomak bosh 1 lugë çaji 3 herë në ditë.


- Tansy. Në trajtimin kombëtar të krimbave, të përdorura infuzion e tansy. Ajo ka veprim anthelminthic, por është e kundërindikuar në fëmijët dhe gratë shtatzëna. Metoda: 1 lugë gjelle lule tansy, derdh 500 ml ujë të vluar dhe të vihet në një zjarr të ngadaltë. Ziej për 10-15 minuta, hiqni nga të nxehtit dhe ikjen. Ajo është përdorur si një klizmë, 1 herë në ditë. Në aplikim, ju duhet të mbajë në brendësi të lëngshme për 5 minuta.

- Lëpjetë. Përgatitja dhe aplikimit: vendas 1 kg ose kopsht egër kalë dori, 1000 ml ujë të vluar dhe të vënë në ngrohje të ulët. Gomave, për 2 orë, pastaj tendosje dhe derdh 50 oz. sheqer. Pastaj vlim të vëllimit 1 filxhan dhe pije gjatë gjithë ditës, duke bërë 1-2 gllënjka para ngrënies.


- Sempervivum. Përdorni lëng të freskët ose një zierje e bimëve, t'i jepte për fëmijët dhe të rriturit, për 1 muaj. Lëng është e thartë, shije të këndshme dhe është përdorur për të hequr qafe të zinxhirit Korol'kova.

- Ash. Për të hequr qafe të krimbave në trajtimin e njerëzve, leh hirit zierje është përdorur. Supë fortë brewed është një agjent i mirë anthelmintic.

- Hudhër. Për trajtim, ju duhet të përgatisin një tretësirë ​​e hudhër. Përgatitja: pastër 5 krerët e hudhër (të mesme), bluaj apo shtrydhje tul hudhër në arsim, derdh 05 litra. vodka dhe mbush për 1 javë në temperaturën e dhomës. Tjetra, kullimin dhe shtrydh hudhër. Dyqan tretësirë ​​në një vend të ftohtë në enë të mbyllura fort. Aplikimi: në një stomak bosh, 30 minuta para një vakt, të marrë 30 pika tretësirë, 4 ditë. Kur përdorni tretësirë ​​hudhër, paralelisht për të marrë një pastrues, por jo me vaj. Për të shmangur erë hudhër pas përdorimit - përtypni majdanoz ose cilantro.

Ju mund të përdorni hudhër për enemas - 5 karafil hudhër finely copëtuar dhe pour 1 filxhan ujë (të ngrohtë).
Sipas mjekët popullorë, të gjitha llojet e krimba, përjashton hudhër me qumësht shkrirë. Për ta bërë këtë, ju duhet të marrë 10 karafil të hudhër me qumësht shkrirë dhe 2 orë pas marrjes së - duke përdorur një pastrues.
Për të hequr qafe nga krimbat, vdiq aty hudhër klizmë me qumësht, i cili është i përshtatshëm për përdorim në të rriturit dhe fëmijët. Metoda: vlim në qumësht 1 filxhan, 1 kreu i hudhër (të madhe). Kur kreu i rozm'yakshytsya hudhër, kullimin dhe qumësht të ftohtë. Para se të shkojnë në shtrat, të bëjë një klizmë gatuar me supë dhe të lënë atë në të gjithë natën. Vëllimi klizmë: Të rriturit - 1 filxhan, fëmijët - 1/2 ose 1/4 filxhan. Përsëriteni, duke mbajtur klizmë për 7 ditë.


- Qepe. Si anthelmintic, është përdorur tretësirë ​​e qepë. Metoda: Imët pres qepë dhe e vënë atë në një gjysmë shishe. Lartë, i hedh një shishe vodka dhe mbush në një vend të ngrohtë për 10 ditë. Çdo ditë, merren para ngrënies, 2 lugë, 2 herë në ditë.

- Pelin. Për të hequr qafe roundworm dhe krimb zorrësh në mjekësinë popullore përdoret tretësirë ​​e bimëve pelin. Përgatitja dhe aplikimi: Hidh 1 lugë çaji pelin barishte, 2 gota ujë të nxehtë zier. Mbush të ftohtë dhe tendosje. Merrni me gojë 20 minuta para ngrënies, 1-2 lugë 3 herë në ditë.


- Pauline dhe kungull fara. Metoda: në mënyrë të barabartë, përzierje fara kungull dhe gjethet e pelin. Vendin në shishe, 1/3 vëllimit dhe hapësirën tjetër të mbushur me vodka. Mbush në një vend të ngrohtë për 7 ditë. Merrni në një stomak bosh, 30 minuta para ngrënies, 1 gotë 2 herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje. Kursi i trajtimit është 2 javë.

- Fara kungull. Metoda: për të hequr qafe krimba, përdorni fara të freskëta kungull, peeled, por me lëkurë, ngjyra pak gri-jeshile. Të rriturit: 300-500 gr. Fëmijët:. 3-4 vjet - 75 oz, 5-7 vjet - 100 gr, 10-12 - 150 gr.. Ju duhet të hani të gjitha më lart, një pjesë e farës, agjërimi për 1 orë. Pas 3 orë për të marrë një pastrues dhe 30 minuta për të bërë një klizmë.


- Piper i kuq. Hani, piper i kuq të nxehtë - rregullisht shumë. I përshtatshëm për përdorim si një piper të freskët të kuqe dhe toka.

- Karrota. Hani një sasi të madhe të karrota dhe më e rëndësishmja - pi lëng karrote.