Tretësirë ​​e pronat medicinale Leonurus


Motherwort si rrënjë Valerian ka qenë prej kohësh përdoret nga healers popullore si një qetësues i butë. Në përgjithësi, qetësues drogës të bazuara në bimë dhe lehtësimin e stresit, të japë një efekt të lehtë qetësues dhe zakonisht nuk kanë asnjë pasojë, dmth një person i cili merr ato, në mëngjes nuk do të jetë një dhimbje koke. Një tretësirë ​​e pronat medicinale Leonurus janë gjithashtu të njohur mirë, një ilaç për shumë sëmundje.
Motherwort - një barishte gjithëvjetor që i takon yasnotkovyh familjes, nganjëherë rritet në metra e gjysmë. Rrjedhin saj është i drejtë, katërkëndësh. Gjethet më të ulëta janë të mëdha, p'yatyrozdilni, e sipërme - trifid, e gjelbër, të lartë të errët. Në Leonurus lule ngjyrë vjollcë, të cilat janë të vendosura në inflorescences unazore. Fryti i këtij barishte - katër arrë odnonasinnyh.Si lëndë e parë medicinale përdorur pjesa e sipërme Leonurus në fillim të lulëzuar. Ata janë tharë në hije, në një vend ku ka lëvizje të vogël të ajrit, shtrimin e një shtresë e hollë e lëndëve të para. Kështu ajo mund të ruhet deri në tre vjet.

Në bar Leonurus përmban vaj esencial, taninet, saponins, acide organike, alkaloide, flavonoids, sheqerna, glycosides dhe minerale.

Motherwort vepron ashtu si droga sanëz, por pronat e ndryshme të saj shëruese: ajo përkryer ndikon në sistemin kardiovaskular për shkak të pranisë së alkaloide (substancave organike me aktivitet të shquar fiziologjik). Shkalla Restauruar zemrës, rrit forcën e kontraktimet e zemrës, trupi kthehet efekt qetësues. Me pustыrnyku reduktuar presionin e gjakut, dhimbje hequr muskujt e lëmuar të organeve të brendshme, enët e gjakut, gjithashtu ajo ka diuretik anticonvulsant dhe të butë.


Nëse motherwort pranojë jashtë, vepron si një agjent anti-inflamator dhe antimikrobik. Aplikimi Leonurus jep një efekt normalizimin në sistemin nervor, ndonjëherë restauruar edhe ciklin menstrual saktë dhe përmirësimin tretje. Motherwort, për më tepër, rrit efektet e drogës që veprojnë si qetësuesve dhe analgesics.

Mjekësisë tradicionale përdor kryesisht ekstrakte dhe tinctures të Leonurus. Nga rruga, është shitur edhe në barnatore Motherwort tretësirë, të përgatitur në fabrikë.


Konsideroni, në disa raste të pamundur, dhe të cilat nuk mund të përdoren Motherwort tretësirë.

Ju mund të:

- si një qetësues për njerëzit me excitability nervor (neuroza, epilepsi butë, pagjumësi);
- (funksionale me integritetin e strukturës) çrregullimet e sistemit kardiovaskular;
- në rastin e dystonia vegjetative-vaskulare, rritje përkohshme të mprehtë në presionin e gjakut;
- si dështimet e ndihmës trajtimit sistemin kardiovaskular: cardiosclerosis, hipertension, anginë, dështimit të zemrës, miokardit;

- si një përbërës të terapisë ndihmes per trajtimin e crregullimeve menstruale, gjakderdhje të mitrës, sindromi menopausal;
si pjesë e një trajtim të integruar të sëmundjeve të traktit gastrointestinal;
- si pjese e terapise kompleks kryer në rastin e disa semundjeve endokrine (p.sh. - rritur funksionin tiroide);
- për trajtimin kompleks të dobësisë dhe të prostatës adenoma;
- si një diuretik për të trajtuar veshkave dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Si një agjent të jashtme, tretësirë ​​e Leonurus përdorur si infuzione, në shërimin e djegiet, frostbites dhe plagët thjeshta.

Nuk rekomandohet (në fakt - është e ndaluar) për t'u përdorur për qëllime medicinale tretësirë ​​Motherwort në rastet kur mbindjeshmëri pacienti për të, ulçerë stomakut apo erozive (shkelje e mukozës) gastrit.

Motherwort tretësirë ​​mund të shkaktojnë efekte anësore të tilla si çrregullime të karrige dhe reaksione alergjike.

Tretësirë ​​Motherwort ose ekstrakt mund të blihen në farmaci, por më mirë (dhe më pak të besueshme) të gatuaj vetë. Për këtë qëllim, një lugë gjelle e bimëve copëtuar Leonurus (të thatë) pour 1 filxhan 70% alkool dhe pastaj u largua në një vend të errët për rreth 10 ditë, pastaj të filtruar. Rezulton qartë të lëngshme ngjyrë të gjelbër-kafe duhet të marrë 30-50 pika tre ose katër herë në ditë para ushqimit.


Pronat medicinale kanë banja me Motherwort. Ato përmbajnë infuzion jashtëzakonisht dhe zierje ose ekstrakt të lëngshme të qenit hithër dhe të njëjtat përgatitjet medicinale janë të përgatitur rrugën përzierjen me Motherwort lidhur bimë të tjera medicinale. Në mënyrë tipike, trajtimin e sëmundjeve të shoqëruara me çrregullime të sistemit nervor (funksionale) zbatohen banjo neutral (me temperaturën e ujit 33-35?) Dhe banjot ngrohtë (me temperaturën e ujit 36-40?).


Për rinovimin e trupit, në qoftë se shpesh ndjehet i lodhur, i ngacmuar sistemin nervor, nervozizëm, sidomos në menopauzë, healers rekomandoj duke marrë një dush në të cilën motherwort bar kombinuar me nenexhik, rrënjë ëmbël flamurit, yarrow. Banjot e tilla të veprojë si një tonik, përmirëson disponimin, shëndetin e përgjithshëm, ndikim pozitiv në gjendjen e sistemit nervor, rrit potencialin mbrojtës të trupit.

Banja të shkurtra me herbs Leonurus rekomanduar nga mjekët dhe mjekët popullorë për njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut, dhimbje koke kronike, arrhythmias zemrës, enët koronare ngushtimin dhe çrregullime të vazhdueshme të gjumit. Këto prona janë për shkak të ndikimit të alkaloide dhe vajra esenciale të përfshira në Motherwort dhe rregullisht duke marrë këto banja, në qoftë se pacienti nuk vylikovuvavsya plotësisht nga sëmundja, ai, megjithatë, ajo u bë shumë më e lehtë.


Siç mund ta shikoni, tretësirë ​​e Leonurus - zgjidhje e shkëlqyer popullore, pronat medicinale të cilat e bëjnë atë një prani e mirëpritur në çdo kabinetin e mjekësisë në shtëpi.