Pills rrezikshme


Droga përdoret për humbje peshe, i quajtur përgjithësisht anoreksyantamy. Të gjithë janë potencialisht efektive nëse merret siç duhet, në kombinim me stërvitje dhe ndryshimet e jetesës. Megjithatë, pasojat afatgjata të marrë të tilla "mjekim" nuk është kuptuar plotësisht. Efekti i miratimit të shumtën e pilula dietë zvogëlohet me kalimin e kohës, kështu që ju duhet të marrë të gjitha doza të mëdha, por ajo mund të jetë e rrezikshme për shëndetin. Dhe asnjë prej këtyre objekteve nuk heq problemet themelore, për shkak të cilat ju keni filluar shkeljeve peshë. Pra, nuk do të jetë pa një recetë eksperimente me drogë. Por për t'u njohur me parimet themelore të veprimit me to - nuk mund të dëmtojë. Le të fillojmë me më të dëmshme.


"Natyror", Mjetet juridike bimor
1. përmbajë phenylpropanolamine
Këto përfshijnë, për shembull, "Akutrym" dhe "Deksatrym" (Acutrim, Dexatrim). Ky i fundit, që ra fjala, pas 2002 u zhvendos në grupin e ardhshëm. Phenylpropanolamine suppresses oreksin, por rrit presionin e gjakut. Pritjes 75 mg (ose më shumë) e substancës shkakton një sulm në zemër.

2. Ephedrine Përmbajnë
(Bimor Phen-lugat, PhenTrim, Phen-Cal, Xenadrine)
Ephedrine në këto përgatitjet rrjedhin nga Ephedra, një bimë e njohur edhe si ma Huang. Në përgjithësi, ephedrine është një komponent i adrenalin dhe mund të shkaktojë efekte anësore në peshë, duke përfshirë reagimet e rralla dhe ekzotike. Por shumica e të gjithë - një rrahje zemre të shpejtë, presion të lartë të gjakut, psikoza, sulmet në zemër dhe gjendja e keqe. Pseudoephedrine, një substancë shpesh gjendet në antyhystamynah, prodhon të njëjtin efekt dhe është përdorur ndonjëherë nga ata që Dieter.3. Përmbajtja tyratrykol.
Tyratrykol - një hormon i prodhuar nga gjëndrës tiroide. Produktet, të cilat përfshijnë tyratrykol keq mund të veprojë në zemër dhe të çojë në goditje në tru.

4. Mjete të tjera
Ka dëshmi se holesystokynyn (proteina të përfshira në patate) mund të zvogëlojë oreksin. Për shkak se ajo bën një pluhur të veçantë - "Satyerol" (Satietrol).

Garcinia (i quajtur edhe Mangosteen) - fruta tropikale që përmban hydroksysytryk që, në teori, djeg yndyrë, gjithashtu nuk justifikon shpresat caktuar për të.


Shumë TEAS bimor përmbajnë laxatives për humbje peshe që shkaktojnë probleme të traktit gastrointestinal, dhe përdorimi i tepruar mund të çojë në dhimbje kronike, kapsllëk dhe varësisë. Disa ushqime me fibra përmban çamçakëz guar, edhe efekt të dëmshëm në stomak dhe zorrët.

Në përgjithësi, të ashtuquajturat mjetet juridike natyrore janë kryesisht nuk testuar për siguri për shëndetin. Dhe disa ndaluar edhe krejt në disa vende. Për shembull, agjent kinez, arystolohyyu soderzhaschyee në Shtetet e tërhequr nga shitja si kërcënuese funksionin e veshkave. Chitosan, fibër me gaforre, nuk mund të asimilohen disa sasinë e yndyrës, por studimet nuk kanë treguar se ajo mund të rregullojë në peshë.


E pra, tani lëvizin për drogat kimike.

"Orlistat" (Orlistat, Xenical)

"Orlistat" mund të ndihmojë rreth një e treta e pacientëve që vuajnë nga obeziteti, pak të reduktuar peshën. Gjithashtu me ndihmën e këtyre njerëzve mund të mbajnë peshën e tyre në nivelin e duhur për një kohë të gjatë. Drogës zvogëlon aftësinë e trupit për të absorbuar yndyrë rrjedhin nga ushqimi, rrjedhimisht, zvogëlon sasinë e kolesterolit në gjak. Teknikisht folur, ajo bllokon veprimtarinë e lipase, enzimë që prishet yndyrna. "Orlistat" nuk e rrisin sasinë e serotonin, por ajo shërben si një katalizator, duke ndihmuar që të kandidojë si me efikasitet të jetë e mundur, dhe janë të stimuluesve. Studimet kanë treguar se për vitin e parë, pacientët marrë Orlistat mund të hedhin 5 deri 10 për qind të peshës së saj. Ajo mund gjithashtu të "Orlistat" pengon zhvillimin e diabetit të tipit 2), rregullon kolesterolit dhe ul presionin e gjakut. Por mund të shkaktojë probleme gastrointestinale dhe për të parandaluar asimiluar vitamina A, D, E dhe substancave të tjera të rëndësishme që janë të zhytur vetëm me yndyrë.


"Sibutramine" (Sibutramine, Meridia)

"Sibutramine" ndihmon dy substanca të rëndësishme të trurit - serotonin dhe norepynefrynu - që të jetë në një gjendje të ekuilibruar, e cila përmirëson metabolizmin. "Sibutramine" ju mbush një ndjenjë të ngopje dhe rrit energjinë. Studimet tregojnë se ajo ndihmon në zvogëlimin e peshës dhe pastaj të mbajtur atë normale. Disa studime sugjerojnë gjithashtu se në disa raste "Sibutramine" ul kolesterolin.


Efektet anësore Classic - goja e thatë, pagjumësi dhe diarre. Sa për efektet në zemër informacione kontradiktore. Ekspertët besojnë se në padëmshme përgjithshme mjekësi, por gjykimet gjata klinike, ajo nuk ka kaluar. Pra, njerëzit me probleme kardiake më të mirë që të përmbahet nga marrja e saj. Ashtu si ata që bëjnë drogë anti-asthmatic.

Anoreksyantы që lirimin e serotonin

Këto barna rritur Pronat e dobishme e serotoninës - një substancë që pengon depresion dhe redukton asimilimit kalori. Për fat të keq, më të popullarizuara të këtyre barnave të kenë efekte serioze anësore, duke përfshirë anomali kardiake dhe problemeve me mënyra të frymëmarrjes. Si rezultat i të paktën tre droga duhej të linte në treg. Kjo "Reduks" (Redux), "Pondymyn" (Pondimin), dhe "Feng Feng" (Lugat Phen). Në bërjen e këtyre barnave më shumë se tre muaj, pacientët përjetuar probleme serioze shëndetësore.


Amfetamina (Amfetamina)

Medikamente përmbajnë amfetamina (Dexedrine, Desoxyn, Pleudin) është përdorur gjerësisht në të kaluarën, por tani ata janë larguar krejtësisht nga lista e barnave për humbje peshe. Ata të rritur shpirtrat dhe të japë një efekt afat-shkurtër e humbje peshe, por është në rrezik serioz për të varësisë, agjitacion dhe pagjumësi.

Sympathomimetics (Sympathomimetics)

Sympathomimetics - janë agjentë që veprojnë si hormonet e stresit. Më pak "podsazhyvayuschye" dhe ndoshta më pak të dëmshme se amfetamina, ata e bëjnë të rritur presionin. Ata mund të marrin vetëm një periudhë të shkurtër. Ky grup përfshin produktet që përmbajnë phentermine (Ionamin, Adipex, Fastin), dhe dyэtylpropyon mazyndol (Mazanor, Sanorex), benzfetamyn (Didrex) dhe fendymetrazyn (Adipost, Botril, Melfiat, Plegine, Prelu-2 Statobex). Phentermine tani është e ndaluar plotësisht në Mbretërinë e Bashkuar.