Droga trajtojnë shkaqet e sëmundjes


Cilat janë droga më të mirë të trajtuar shkaqet e sëmundjes - lexoni artikullin tonë sot.
Droga josteroidale anti-inflamator
Këto janë: acid acetilsalicilik, "Analgin", "Ibuprofen", "indometacin" "Paracetamol" acid nymesulynovoy ("Nimehezyk"). Ata bllokojnë sintezën e proteinave pro-inflamatore - ethe shkaku. Ngrohjes është reduktuar, lehtësim i përkohshëm vjen (por jo të kuruar!). Të gjitha këto ekipet e shpëtimit të irritojë rreshtim stomak. Pas përdorimit të zgjatur të aspirina mundur çrregullimit të gjakut. Aspirina disa njerëz (sidomos fëmijët) mund të shkaktojnë sindromin Reye - gjakderdhje për shkak të temperaturë të lartë. A nuk përzihen me aspirina dhe njerëzit me sëmundje kronike të stomakut, duodenum dhe veshkat. Ka njerëz me të ashtuquajturin treshi e astmës - astma, prania e polyps në hundë dhe intolerancës e aspirina dhe aspirina. Pas marrjes se rinitit të jetë e mundur, dhe madje edhe astmë e drogës. Ethet mund të shoqërohet me një sëmundje të rëndë infektive (p.sh., ethe tifoide), reaksion alergjik, zhvillimin e kancerit.Hundë i lëngshëm (rinitit) dhe shëruese burimet
Kur përthithet shkakton bakteret, viruset ndodh vasodilation dhe prodhon plazmën e gjakut (në formë të lëngshme transparente) për të marrë larg këto panjohur. Ndihmëtarë me një të ftohtë - një grup i drogës vasoconstrictor (decongestants). Ato përmbajnë alfa-blockers - kimike që shkaktojnë vasoconstriction dhe të ndaluar shkarkimin e hundës ("Naftizin", "izadrin", "Sanaryn", "Halazolin", "Nazol" "Knock-spray") Pas 15 minutash, në rënie tipike për ënjtje të ftohtë, reduktohet frymëmarrjen hundës. Dhe njeriu që merr frymë me hundë e tij, është një furnizim normal të gjakut të trurit me oksigjen. Nuk janë këto barna të lehtë për të 08:00! Këto fonde nuk mund të përdoret për foshnjat deri në 4-5 muaj. Ata mukozën shtohet edhe më shumë për këtë arsye. Njerëzit me decongestants hipertensionit mund të shkaktojnë tensionin e lartë të gjakut. Hundë e padëshirueshme gërmoj droga të tilla për ata që kanë plagë dhe sëmundje. Rinitit infektive mund të friksojnë me alergjik. Nëse alergji nuk trajtohet, mund të çojë në komplikacione, të tilla si astma.


Kollë dhe shërimit burimet
Shpesh ajo është e shoqëruar me një dhimbje të fytit. Ka dy lloje të kollës - thatë dhe të shoqëruar nga gëlbazë. Në rastin e parë ndihmë do të thotë për të shtypur refleks kollë. Ajo Codeine-bazuar droga superioritet - "Hlautsyn", "tusupreks", "libeksin", "Pakseladyn". Nëse duke lënë të paktën një sasi të vogël të mukusit, i emëruar mukolitike. Ata hedh lëng mukusit, duke lehtësuar daljen e tij në sipërfaqe. Ky grup i drogës acetylcysteine ​​- "Karbotsysteyin", "Acetylcysteine", "Flyuymutsyl", "Flyuymudekt", "Karbotsysteyin" ACC, do të thotë grup i abmroksola - ". Bronhyfen" "Lazolvan", "Proksol",

Njeriu pak kollitet. Dhe kollë kur merr mukolitike bëhet më produktive - pështymë mirë niset. Fondet nga codeine mund të pengojnë sistemin nervor. Mukolitike nuk rekomandohet për të marrë njerëzit me astmë treshe përmendur tashmë - spastrim të jenë periudhave të shkurtra të frymarrje. Kollitjes mund të shoqërohet me hyrjen në trup të huaj bronke, sëmundje të rënda - tuberkulozi, mbirjes bronkiale nga tumoret malinje.

Dhimbje koke dhe shërimit burimet
Përmendur tashmë drogë nonsteroidal anti-inflamator, të cilat përfshijnë tsitramon. Mund të ju ndihmojë antispasmodics - ilaçe që t'u çlodhur muskujt të qetë dhe lehtësimin spazma. Këto janë "Buscopan" "Jo-spa." Ka edhe të kombinuara Aktivet - NSAIDs plus spazmalityky ("Tryhan", "Maksyhan", "Tsyklopar"). Spasmolithics irritojë mukozën e murit stomak, mund të reduktojë presionin e gjakut. "Jo-spa" mund të shkaktojë marramendje, vjellje, palpitations zemrës. Shkaqet e dhimbje koke janë të ndryshme - deri në tumor në tru, manifestimit të reaksion alergjik.


Urtikaria (skuqje të lëkurës)
Ilaçe antihistamines (bllok përjashtim hyshamyna, provokator reaksione alergjike). Kjo mund të jetë droga parë brezi, "diphenhydramine", "diazolin", "Ta-vehyl" dytë "Loratodyn", "Fenystyl", "Alertek" dhe e treta "Alerop", "Ksyzal" "Telfast" "Aerius". Do të thotë gjenerata e parë mund të çojë në të qenët i përgjumur, goja e thatë, burrave - në zhvillimin e adenoma e prostatës. Mund të shkaktojë efekt Addictive. Në përgatitjen e brezit të dytë dhe të tretë të minuset atje. Urtikaria mund të jetë në sëmundjeve autoimune - artriti reumatoid, artriti reumatoid, lupus eritematoz, në sëmundjeve të traktit gastrointestinal.


Stomachache
Ju mund të kaloni apendiksit akute dhe proceset e tjera që kërkojnë vëmendje të menjëhershme mjekësore: për shembull, pancreatitis akute (inflamacion akut i pankreasit). Kur dhimbje në bark, dhe i shoqëruar edhe me ethe, nauze, vjellje, diarre, ajo është e mirë për të thirrur një ambulancë.

Të përzier
Arsenal përzier pak. Në thelb ajo sorbents (përgatitjet për pastrim) - "Smecta", "Aktapulhyn", "Эnteros-xhel".