Droga për dhimbje në shpinë janë në mënyrë efektive


Aktualisht ka shumë barna që janë në asnjë mënyrë të zvogëlojë dhimbjen dhe për të ndihmuar në procesin e trajtimit. Droga të tilla quhet agjentët analgjezik ose, shkurtuar, analgesics. Të gjitha analgesics mund të ndahen në dy grupe kryesore: jo-narkotike dhe narkotike. Po, analgesics narkotike - kjo është një qetësues i fuqishëm. Droga të tilla për dhimbje në shpinë është përdorur edhe në disa transaksione në trajtimin e tumoreve dhe lëndimeve, si dhe sulmeve të zemrës dhe sëmundjeve të tjera që provokojnë dhimbje të fortë. Megjithatë, këto barna kanë të meta e tyre, kështu që ata duhet të përdoret vetëm kur është absolutisht e nevojshme dhe me kujdes të madh. Sidomos vlen të përmendet në lidhje me ndikimin e drogës në sistemin nervor qendror, duke rezultuar në ndodhjen e përdorimit të drogës pas një gjendje euforie dhe lumturi, dhe në dukje në varësi se si mendore dhe fizike, me fjalë të tjera - varësisë. Edhe një herë dua të përsëris se çdo analgesics narkotike duhet të përdoret kur dhimbja në trup veçanërisht e dhimbshme dhe të provokojnë sëmundje të rëndë - në raste të tilla, mënyra të tjera që kanë të bëjnë me atë dhimbje atje. Nga natyra e drogave narkotike mjekët përfshijnë codeine, Promedolum, omnopon dhe эstotsyn. Megjithatë, mjekësia popullore, medikamente narkotike dhimbje, të cilat nga ana tjetër janë të ndarë në antipyretics, analgesics dhe agjentët nonsteroidal anti-inflamator karakter. Këto barna janë gjithashtu të ndryshme analgjezik dhe antipiretik veprim të fortë.


Përfaqësuesit kryesorë të këtij grupi është konsideruar paracetamol dhe Analgin. Po, analginum përdorur në formë të pastër. Gjithashtu, të drogës mund të gjenden në përbërjen e shumë drogave, si baralgin, benalhyna, pentalhinu dhe tempalgin. Paracetamol gëzuar jo më pak të njohura. Grupi i dytë i analgjezikë jo-narkotike konsiderohen jo-steroidal anti-inflamator agjentë karakter. Ata minimizuar dhimbjen, reduktojnë temperaturën e trupit, të shtypur inflamacion. Drogës më të popullarizuara të këtij grupi - natriumi DIKLOFENAK. Tani është koha për të folur për të dy barnave që janë gjetur të jetë efektive në trajtimin e dhimbjeve në shpinë. Çfarë është më e mirë - ose Mydocalm Sirdalud? Kështu, Mydocalm parë drogës emëruar mjekët në shtetet ku ka një hypertonus hulli patologjike muskujt. Ajo zakonisht ndodh nevralgji origjine organike: myeloatyy, skleroza e shumëfishtë, një goditje dhe lezione te traktit piramidale. Në pediatri Mydocalm përdorur për të trajtuar sëmundjen pak dhe muskujve Dystonia. Meshechnыy hypertonicity, probleme me lëvizjen (qafës së mitrës dhe mesit sindroma, spondylosis, Arthrosis të hip dhe gju) - edhe indikacione për përdorim Mydocalm. Rastësisht, të gjitha këto probleme janë të lidhura disi me dhimbje në shpinë. Mydocalm duhet të marrë gjatë rehabilitimit postoperative, si dhe në praktikë travmatoloho-ortopedike. Në përgjithësi, intensiteti i dhimbjes në shpinë mund të varet nga disa faktorë, shefi në mesin e tyre, natyrisht, është shkaku i dhimbjes si të tillë. Gjithsesi, nuk është një kufizim i aktivitetit fizik të disa komplikime në organet e brendshme, dhe për këtë arsye cilësia e jetës. Mjeku Studimi mjekësor duhet të rifillojë qartë arsyet të cilat provokuara dhimbje kurrizore. Trajtimi duhet eleminuar faktorin kryesor patogjene. Ekspertët thonë se përdorimi Mydocalm në trajtimin e shpinë kompleks në shumë raste është e detyrueshme. Tani Sirdalud. Ky medikament - relaxant moderne muskujve, e përdorur në korrigjimin e spasticity muskujve skeletik gjatë disa sëmundjeve neurologjike (sklerozë të shumëfishtë, sëmundje degjenerative kurrizore kurrizit, qarkullim të dobët). Aplikoni këtë drogë për pacientët nën moshën 18 vjeçare është e ndaluar. Krahasuar Mydocalm dhe Sirdalud, është e rëndësishme të thuhet se Mydocalm drogës është i vjetër - ajo duhet të aplikohet disa herë në ditë. Ky mjekim është studiuar mirë dhe treguar për aplikim në shumë sëmundje, por efekte anësore si Mydocalm dhe në Sirdalud mjaft e ngjashme. Para se të vazhdojmë me trajtimin e një droge të caktuar, është e rëndësishme për të lexuar shenjat dhe contraindications e çdo ilaç. Nuk ka nevojë të trajtohet si mjetet e tyre - ata duhet të përshkruajnë një mjek.