Kundërindikimet për përdorimin e ilaçe bimor


Siç e dini, të gjithë natyrore është shumë më mirë dhe më e dobishme. Ne ishim gjithnjë përdorur mjetet juridike popullore - infuzione të ndryshme, TEAS, ointments - patjetër të dobishme në raste të caktuara, por përdorimi i gabuar ose mbidozë e shumë bimëve efektet e mundshme anësore, duke përfshirë, dhe të rrezikshme. Prandaj, ka contraindications për përdorimin e ilaçe bimor.
Kur gatim ndonjë mjetet juridike bimor popullore per dozen e fëmijëve duhet të reduktohet në varësi të moshës:0 - 3 vjet reduktuar dozë 3-5;
3-7 vjet - ul dozim në 2 herë;
7-14 vjet - doza zvogëlohet 15-fish.

Bimët më të rrezikshme - kukutë, piketa helm (cicuta), Daphne. Këto bimë nuk rekomandohet në çdo takim.

Në rastin e keqpërdorimit të helmimit të rëndë mund të shkaktojë: Belladonna dhe shtarë farat e Datura, buckthorn dhe madje edhe celandine. Në shtëpi, është më mirë që infusions dhe decoctions e Sophora japoneze, Thermopsidis, helmarinë, comfrey.


Gropa kajsi mund të përdoret jo më shumë se njëzet cores në të njëjtën kohë, për shkak të përmbajtjes së lartë të acidit hydrocyanic;

Frutat e chokeberry (aronia) janë kundërindikuar për njerëzit me rritjen e koagulimit të gjakut;

Aloe kategorikisht nuk mund të përdoret nga gratë shtatzëna, si dhe inflamacion i veshkave, fshikëzës, mëlçisë dhe vrer
Ledum Marsh shumë toksik;

Bërthamat e qershi dhe kumbulla përmbajnë acid prusik, si qershi dhe bllokim kumbull nuk është e rekomanduar për të ruajtur më shumë se tre vjet;


Helichrysum është kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni;

Valerian (root) përdorimi afatgjatë nuk është e rekomanduar për shkak se ajo ndikon negativisht në organet e tretjes, si dhe përdorimin afatgjatë të sanëz mund të shkaktojë dhimbje koke, vjellje dhe përçarje e zemrës;

Rrushi nuk mund të përdoret për njerëzit që vuajnë nga diabeti. Gjithashtu, një numër i madh i kundërindikuar në hipertension;

Lëng frutash shega është përdorur vetëm në formë të dobësuar, si përmbajtja e lartë e acidit në kuqe shkatërron dhëmb smalt. Mbidozë mund të shkaktojë dhimbje të leh, marramendje, vizion të paqartë, dobësi;


Rigon nuk është e rekomanduar për gratë shtatzëna, sepse përdorimi i saj mund të provokojë abort;

Omani është kundërindikuar absolutisht gjatë shtatzënisë;

Bari gri nuk zheltushnika të merren për të miokardit akut dhe atherosclerosis;

Përdorimi i zgjatur i Wort Shën Gjonit mund të shkaktojë pezmatim;

Strawberry Forest kundërindikuar në gastrit me aciditet të lartë dhe proceset ulcerative e traktit digjestiv;

Rhamnus Frangula kundërindikuar në mënyrë rigoroze në gjysmën e dytë të shtatzënisë;


Përdorimi i magnolia kineze të këqija për hipertension dhe pagjumësi;

Acaroj dhe misri mëndafshi kundërindikuar për marrjen e njerëzve me koagulimit të lartë të gjakut;

Delli i përshtatshëm për sekretimit të lartë stomakut;

Leshterikët: nuk rekomandohet gjatë shtatzënisë, si dhe tuberkulozi pulmonar, sëmundje të veshkave, urtikaria dhe në të gjitha rastet kur përdorimi i jodit të ndaluara;

Manaferrat dëllinjë nuk janë normale mund të përdoret për inflamacion akut i veshkave dhe gjatë shtatzënisë;


Tretësirë ​​e qepë është kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës, si dhe sëmundje të veshkave;

Shfrytëzimi flaxseed kundërindikuar për cholecystitis dhe hepatit;

Tansy është e kundërindikuar në gratë shtatzëna dhe fëmijët deri në nëntë vjet;

Rrikë dhe rrepkë kundërindikuar strikte në gastrit, veshkave, melcise, ulcera e traktit gastrointestinal;

Lëng të freskët panxhar mund të kontribuojnë palpitations, kështu që para përdorimit brenda, ajo duhet të qëndrojë për rreth dy orë e gjysmë;


Lilac - bimë shumë toksike dhe për këtë arsye është e nevojshme për të kontrolluar rreptësisht dozen;

Arrë, lajthi (pyll), ndërsa duke marrë shumë e rëndësishme për të ndjekur dozen si pak të tepërta është në gjendje të shkaktojë dhimbje koke të rënda në pjesën ballore;

Çaj veshkave sjell një shumë e lëngjeve nga trupi, kështu që ju duhet për të rritur konsumin e lëngjeve;

Kjo është e padëshirueshme për të përdorur rrepkë kultivuar për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare, sepse lëng i saj rrit normën e zemrës;


Bearberry, përdorimi afatgjatë irrituese efekt në veshka;

Hurmë është e kundërindikuar në obeziteti dhe diabetit;

Hudhra është e kundërindikuar në përkeqësim akute të inflamacion i veshkave dhe hemorroide;

Salvia nuk rekomandohet për inflamacion akut i veshkave;

Pas marrjes në ijet, ju duhet të duhet shpëlaj gojën me ujë, sepse acid përfshira në ekstraktet e trëndafilit, shkatërron smalt dhëmb;

Pacientët me rritjen e aciditetit, limon janë kundërindikuar, rigon, piper, qimnon;


Pacientët me aciditet të ulët, përdorimin e padëshiruar e kopër, koriandër dhe çaj jeshil;

Thrombophlebitis miokardi dhe nuk mund të përdoret borzilok, koriandër, pasi ato rrisin koagulimit të gjakut.