Si të përdorni vajra esenciale


Vajra esenciale, nëse përdoret siç duhet, të ndihmojë me shumë Sëmundjet. Ato ndihmojnë për të shkaktojë një humor pozitiv, për të përmirësuar gjendjen mendore, për të përmirësuar sistemin imunitar. Ato gjithashtu ndihmojnë trupin për të mobilizuar forcat e saj për veten, për të tërhequr produktet e metabolizmit, përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Sot ne do të flasim rreth asaj se si të përdorin vajra esenciale.
Mënyrat për të përdorur vajra esenciale Dy: nëpërmjet lëkurës dhe nëpërmjet traktin e sipërm respirator. Nëpërmjet vajra depërtojnë në lëkurë gjatë masazh, banje, fasha mbulesë. Për shkak të vajrave aromë të depërtuar në sistemin e frymëmarrjes, kur thithur dhe avullimit. Së pari, le të flasim për të thithur. Mënyra më e lehtë për t'u përdorur vajra esenciale - një mbytje të ftohtë. Aplikoni 2-3 pika vaj esencial në një shami (leckë pambuku ose mëndafshi) dhe thith aromë për dhjetë minuta. Kjo është një mënyrë efektive për të luftuar dhimbje koke dhe ftohjet. Si një ilaç për pagjumësi të dobishme për të vënë një copë pëlhurë me një vajra relaksuese dhe qetësuese mbi jastëk.Veçanërisht e dobishme për të avull inhalimi për trajtimin e ftohjet, ka shumë mënyra për të përdorur. Në tas e nakapayte ujë të nxehtë 4-6 pika të vajrave aromë, të mbuluar me një peshqir, të mbyllë sytë tuaj dhe thith avujt e naftës. Procedura është bërë për 5-10 minuta. Kur ftohjet trajtojnë janë të naftës engjëll i madh, eukalipt, pemë çaji, mersina, i urtë, pisha, limon, dëllinjë, trumzë, kamomil, kedri. Mix disa pika të pishe, eukalipt dhe vaj limoni. Kjo përzierje është e dobishme gjithashtu të përdoret për decoupling personit për të pastruar lëkurën dhe të hapur poret.


Sauna është gjithashtu një vend i mirë për mbytje. Drop disa pika të pishave apo vaj eukalipt në mur apo qymyr. Kundërindikimet për astmë aromaynhalyatsyy bronkial. Steaming vajra për aromë në shtëpi. Për të përmirësuar atmosfera në shtëpi mund të përdoret për vajra aroma avujve. Në përdorim terapeutik, kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të pastruar ajrin dhe duke u shpëtoj prej insekteve. Mjeti më i popullarizuar për furrë me naftë aromë konsiderohet. Bëni qelqi llambë, qeramike ose mermeri. Hidh ujë në tub, shtoni rreth dhjetë pika vaj ose një përzierje të naftës, të nxehtë me anë të një qiri ndezur, avujt e naftës u përhap gradualisht nëpër dhomë. Numri i pikave të varet nga madhësia e dhomës. Kur avujt duhet të mbyllë dyert dhe dritaret, rreth 2-3 orë.


Ju gjithashtu mund të përdorni diffuser. Kjo është një nga mjetet më efektive për spërkatje të naftës. Me vaj diffuser është konvertuar në minerale, të cilat janë të gjatë në ajër. Këto microelements lehtë depërtojnë rrugët e frymëmarrjes e sipërme dhe të japë një efekt të theksuar terapeutik. Duhet të llak 15-30 minuta. Në vend të përdorimit fresheners ajrit industriale më të mirë të armëve llak me vajra esenciale. Shkrihet rreth dhjetë pika vaj esencial të një lugë gjelle e vodka apo alkoolit të pastër, përzierje mirë, pour në përzierje dhe llak freshener ajrit është gati.


Ju gjithashtu mund të vendosni një filxhan të vogël të ujit dhe vajra në bateri, ose shtoni vaj në një humidifier. Ju mund të përdorni qirinj të veçantë aromatike. Ata mund të blihen në dyqan, ose kuzhinier veten. Ndizet një qiri dylli, le të djeg për pesë minuta, dhe shuajnë shkriu pika pikoj dylli vaj esencial dhe pastaj ndizet një qiri. Aromë do të jetë jetëshkurtër dhe efekt terapeutik nuk është shumë e lartë për shkak të ngrohjes shkatërron disa elemente të naftës. Përveç kësaj, të naftës është një substancë e ndezshme, kështu që ju duhet të jetë i kujdesshëm.


Mënyra për të përdorur vajra për masazh
Vaj esencial nëpërmjet lëkurës hyn në gjak përmes masazh. Për këtë vaj esencial duhet të jenë të përzier me vajra bazë. Për naftë zgjedhur bazë, vaj jojoba ose bajame ose kokosit. Për shkak të mungesës së tyre mund të marrë ulliri, misri, vaj badiava. Por në raste ekstreme të përshtaten dhe luledielli. Dhjetë pika vaj bazë marrin pesë pika të domosdoshme.

Vajra gati-mix që janë shitur në dyqan dhe janë të destinuara për porositë, banja, shije, holluar nuk e bëjnë. Për të përmirësuar microcirculation dhe enë gjaku relaksim të muskujve duke përdorur limon, rozmarinë, kanellë, livando, thupër, mozhzhevelnykovoe, vaj pishe. Si përdoret relaksuese bergamot vaj, rozë, kamomil, livando, mymoznoe, kedri, portokalli, dru sandali, mandarinë, vaj balzamycheskoe. Gjatë masazh erotike është e mirë për të përdorur vaj të trëndafilit, jasemini, kanellë, ylang-ylang, irisit dhe dru sandali.


Vaj mund të përdoret për lëkurën e trupit dhe të përballen çdo ditë, si një lëndë ushqyese dhe moisturizer. Vajra aromatike në një vaj të bazës duhet të jetë - 1 perqind deri ne 2 përqind e individit dhe për të trupit. Neroli dhe u rrit vajra të ndihmojë të luftuar lëkurë të thatë dhe vaj bergamot - me një përmbajtje të lartë yndyrë. Mënyrë tjetër për të përdorur naftës - dush. Pretty thjeshtë dhe mënyrë të kënaqshme. Holluar shtatë pika vaj esencial në një filxhan krem ​​ose qumësht, ju mund të zëvendësojë një lugë çaji vaj ose shkumë bazë dush dhe derdh të gjithë përzierje në dush.


Kur të marrë një dush, mbylle derën dhe të pushojnë në banjë për pesëmbëdhjetë minuta. Si një tonik përdoret Sandalwood naftës dhe ylang-ylang.
Nëse keni këmbët i lodhur shumë e rekomanduar për të bërë banja këmbë me vajrat e rozmarinë, nenexhik dhe livando. Shto një tas me ujë të nxehtë pesë pika vaj dhe këmbët më të ulët për 15 minuta për lehtësimin e dhimbjeve dhe redukuar inflamimin në mënyrë efektive përdorin vaj fasha.