Mënyrat për të lehtësuar alergji vuajtur


Alergji është një fatkeqësi e madhe e shoqërisë moderne, në ekologji varfër, ushqim të shpejtë dhe ushqime nga supermarketi me një letër E bukur, e cila është e njohur marka preservatives dhe ngjyra, por ata nuk të ndihmojë për të zvogëluar allergization trupin tonë. Çfarë është një alergji? Kjo është kur trupi ynë është gjetur një substancë të huaj, ajo nuk është si atë, dhe ai u përgjigj në mënyrën alergjen veçantë. Hunda nuk dëshiron të marrë frymë në dripping e tij, sytë e përlotur, djegie dhe kruarje, skuqje të lëkurës duket tmerrësisht itchy, nuk është gulçim zhvillon koshere ose Angioedema, etj Për fat të keq, ndonjëherë kur nuk sigurimin kujdes mjekësor në kohë, pacientët mund të vdesë. Sa njerëz dhe si alergeneve, të njëjtat lloje të manifestimet e reaksioneve alergjike, ata kanë tre lloje kryesore: ushqim, kontaktit dhe të frymëmarrjes. Shpesh ata janë të kombinuara së bashku. Por jo aq e keqe, ju mund të minimizuar ndikimin në trupin tonë të faktorëve të dëmshme. Ka shumë mënyra për të lehtësuar vuajtjet e alergjive, listën e tyre:


- Të jetë i sigurt likuytesya kryesisht të sugjeroj disa sëmundje alergji: astma, sëmundjet autoimune (psoriatic artrit), lezione të traktit gastrointestinal dhe të tjerët. dhe trajtimi i detyrueshëm i sëmundjes themelore. Përdorni antihistamines, të përpiqet të përdorë një ilaçet më moderne: parlazyn, zirtek, ata kanë më pak efekte anësore dhe nuk duhet të ndodhë varësisë.

- Set në shtëpi dhe në kondicioner makinë, ajo do të ju ndihmojë të zgjidhur problemin e pluhurit, polen, myk dhe marimangat pluhur, të lehtësuar vuajtjet tuaj nga alergjitë. Marimangat Pluhuri është mikroorganizmave që jetojnë në pluhur shtëpi dhe pupla, në të vërtetë ata janë burim i alergjisë. Vakum dhe ngrohje qendrore, "miq të mirë" marimangat pluhur, sepse ne jemi shumë më të lehtë për të vakum shtëpinë tonë se shkundur qilima dhe të fshijë dyshemenë me një leckë të lagur dhe pluhuri mbetet në kabinete dhe panelet. Shtëpia ka ngrohje qendrore Temperatura vitit është mbajtur të paktën 22-24 C. dhe lagështia. Pra, ne të merrni uyazyka ideale për rritjen e marimangat pluhur dhe jetës, fajtorët kryesorë të alergjive të frymëmarrjes. Instalimi i ajrit të kondicionuar është i përsosur, ai nuk e le të jashtmen e ajrit, e cila është plot pluhur dhe polen.


- Ajrit pastrit, instalimin e tyre në tubacionet qendrore dhe ekstrakt të ventilimit. Ata janë larguar edhe nga dhoma e mori atje polen.

- Blej një dehumidifier ajo do të zvogëlojë lagështia në dhomë dhe për të shpëtuar shtëpinë nga zbokth, myk, marimangat pluhur dhe polen.

- Merrni pastrimin shpeshta lagësht mundësisht me fungicides (substanca që vrasin fleksibile), ata janë një dyqan hardware, zgjidhni një të përshtatshme, është një tjetër mënyrë për të zvogëluar vuajtjet e tyre nga alergjitë.


- Pets dhe disa bimë shtëpie, si në qoftë se ju nuk e pëlqen, të shpëtoj prej tyre. Mos i hidhni natyrisht ato, dhe për të sjellë njerëz të afërt me ju që do të jetë i sigurt për kujdesin e duhur të tyre.

- Veshin një maskë kur ju keni asnjë mënyrë për të parandaluar të kontaktuar me ju njohur me vetëdije alergjen.

- Për cleanings të përgjithshme, të punësojë një asistent, ajo është për një tarifë të vogël që ju të pastruar qilima, kjo nuk është një çmim i madh për shëndetin e tyre të mirë dhe për të lehtësuar vuajtjet.


- Blej një dehumidifier, ajo do të reduktojë lagështia në lokalet, dhe marimangat pluhur do të përfundojë.

- Dyshek dhe jastëk në të cilën fle, përfundojë mushama. Sidomos në qoftë se ju jeni alergjik në shtëpinë e pluhur, ajo do të reduktojë alergji dhe ju do të marr frymë ajër të pastër Pas dëmtuesit pak dashuri porpatysya ku ngrohtë dhe të rehatshëm.

- Shpëtoj e qilima, të ndjeshme ndaj pluhurit shtëpi, zbokth, myk dhe alergjitë inat manar, ata janë probleme reale, kjo dëmtuesit pak port. Një qilim veçanërisht moderne të endura fort dhe madje edhe pastrimi më i kujdesshëm i lagësht nuk ndihmon, në fakt kjo do të krijojë lagështia - kushte ideale për riprodhimin e marimangat. Replace qilima të endura në gjysmë dhe të heqin qafe e objekteve, të cilat përmbahen shumica e pluhurit, zbokth, marimangat, flokëve të kafshëve. Për më tepër, pasi që të lehtësojë punën e tyre, do të jetë më e lehtë për të mbajtur të pastër. Sepse gjurmët në katin e juaj do të endje pije freskuese dhe të thata me ventilim të mirë, dhe këto uyazyka jo shumë të favorshme për jetën e marimangat dhe myk. Ata janë të lehtë për të shkundur, ju shpesh do të bëjë pastrimin lagësht, dhe kati nën polovykamy tillë thahet shpejt, kjo metodë do të zvogëlojë vuajtjet tuaja nga alergjitë.


- Përdorni jastëkët sintetike dhe dyshekë nëse është e mundur, nuk besoj se ata që thanë, si marimangat pluhur nuk jetojnë në pillows sintetike, që jetojnë në të njëjtën mënyrë si një pendë, por ndryshe nga ato sintetike mund të lahen në ujë të nxehtë.

Ju nuk jeni vetëm të jetojnë në shtëpi, është familja juaj dhe të gjitha dhomat nuk mund të ndryshojnë, por të krijojë të paktën një dhomë, dhe ajo të bëhet parajsë tuaj. Është e dëshirueshme që kjo ishte një dhomë gjumi, sepse shumicën e kohës ne jemi të vetëm në të. Dera në këtë dhomë, gjithmonë mbani të mbyllura dhe për të ndryshuar atë siç përshkruhet më sipër, ai do të lehtësojë në masë të madhe vuajtjet tuaj nga alergjitë.


Situata më e vështirë me të alergjive ushqimore duhet të dini saktësisht se cilat ushqime ju nuk e vënë dhe përjashtojnë ato nga dietë, për gjashtë muaj. Gjatë kësaj kohe, sqaruar gjërat me sëmundjen e tyre themelore dhe traktin gastrointestinal. Rikthe gut, pastaj të përpiqet të ri-hyjnë në dietën tuaj këto produkte. Një produkt hyjnë së paku dy javë dhe jo me shumë, dhe pastaj të ardhshëm.

Nëse alergji kontakti është vetëm një mënyrë për të eliminuar përgjithmonë nga jeta e tyre në mënyrë të veçantë këtë alergjen të veçantë, pluhurat, soaps, krem, dishwashing lëngshme, etj


Alergjia në të gjithë dhe të ardhurat e tyre që do të lehtësojë vuajtjet e tyre të dëgjoni me trupin tuaj, dhe ai do t'ju tregojë, si një mënyrë për jetë.