Pronat e shërimit të kripë deti


Nxjerrja e kripës njeriu kryesor që nga kohërat e lashta, dhe mënyrën e prodhimit të saj nga uji i detit e bëri paraardhësit tanë të natyrës. Natyrisht avulluar nga deti ujë i kripur në grykëderdhjet, e kombinuar me detin vetëm kur niveli i ujit ngrihet. Në një klimë të nxehtë të thatë me ujë të avulluar shpejt estuaret, duke lënë depozitat kripë në fund.

Ky proces i njeriut solevidkladennya natyrore shtyrë për pajisjet pajisje ndihmëse për nxjerrjen e kripës nga uji i detit. I gjithë sistemi Rezultati i rezervuarëve për nxjerrjen e kripa e detit - pishina, e kombinuar me det dhe njëri-tjetrin. Ju yyazytsirno, do të jetë jashtëzakonisht i befasuar, por sot prodhimin e kripë deti është prodhuar nga teknologjia, e cila mbetet e pandryshuar gjatë shekujve. Dhe sot, në mënyrë që të merrni kripë natyrore në det, të çmuar për pronat e saj medicinale, duke krijuar një rrjet të pishina, duke e vendosur atë në zonat bregdetare të pastër. Nën ndikimin e erës dhe diellit të nxehtë rrezet zhduket kripë nga uji i detit, dhe pastaj të mbledhura me dorë. Kjo teknologji ruan strukturën natyrore të kripës.Cilat janë vetitë shëruese të kripë deti dhe pse ajo është e rekomanduar që zëvendësim kripë që secili prej nesh konsumojnë çdo ditë? Tabela e zakonshme kripë ynë - është klorur natriumi pothuajse i pastër. Ai na jep një shije të kripur. Në det kripë përmban një numër të madh të njerëzve që nevojiten elemente gjurmë: kalium, natrium, jod, magnez, kalcium, hekur, zink, bromine, klor, mangan, hekur, selen dhe të tjerët. Të gjithë janë të përfshirë në proceset që ndodhin në trupin tonë, në mënyrë që pronat shërimin e kripës të marra nga uji i detit, nuk mund të nënvlerësohet. Kaliumi dhe natriumi rregullimin e furnizimit dhe pastrimit kafaze. Jod rregullon hormonet në metabolizmin e trupit, bromine dhe efekt qetësues në sistemin nervor. Kalciumi luan një rol në koagulimit të gjakut, formon membranën qelizore, luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e infeksioneve dhe shërimin e plagëve. Selen - një mburojë e fuqishme që na mbron nga kanceri. Bakri - parandalimin e anemisë. Zinku është i përfshirë në formimin e sistemit tonë të imunitetit, mbështet funksionin e gjendrave seksuale dhe pengon rritjen e tumoreve.


Pronat medicinale e ujit të detit janë të njohur nga kohërat e lashta. Ajo ishte në ato kohë, njerëzit e vënë re se uji i detit ka një veti të theksuara terapeutike, stimuluese efekt në rigjenerimin e indeve, rrit elasticitetin e lëkurës, duke e lejuar atë për të qëndruar të rinj, plus ka efekt antiseptik, anti-inflamator dhe analgjezik dhe heq stresin dhe ngarkesën e ndihmon në rritjen e vitalitetit. Efektet e dobishme të ujit të detit në sistemin kardio-vaskular, në mënyrë efektive ndihmon në sëmundje të ndryshme të sistemit musculoskeletal, stimulon metabolizmin brenda nesh. Që nga vetitë e ujit të detit që përmbahen aty must kripëra, avullohem kripë deti është aq e dobishme për njeriun, si të përfshira në ujin e detit.


Natyrisht, kripa e detit - nuk është një ilaç për të gjitha sëmundjet që ekzistojnë në natyrë, por me të vërtetë mund të na ndihmojë për të përballuar me shumë sëmundje. Për shembull, hipertension, dhimbje të dhëmbëve dhe sëmundjet e gojës, probleme të qarkullimit të gjakut, dhimbje mesi, reumatizmi, artrit dhe arthrosis, gripit, ftohjet, bronkit dhe pneumoni, grykët, hemorroide, sëmundjet fungale Nëse vazhdojmë këtë listë, lista do të jetë pafundësisht e gjatë. Për të gjitha këto dhe shumë sëmundjeve të tjera të kripë deti - shokun e përkryer të trajtimeve tradicionale.


Për shembull, mbytje përdorur Detit të Kripur ndihmë në sëmundje të ndryshme të nasopharynx, bronke, SARS, ftohjet. Ata janë gjithashtu efektive në trajtimin e grykët, sinusit, fyt i lënduar dhe purulent rinitit. Inhalimi i tillë është e rekomanduar për 15 minuta dy herë në ditë, mundësisht në mëngjes dhe në mbrëmje. Për të përgatitur zgjidhjen për një litër ujë të shtoni një çift i lugë kripë deti dhe pastaj të ziera për 5-7 minuta në ngrohje të ulët. Në rastin e sëmundjeve të frymëmarrjes hundës duhet të bëhet përmes hundës, nxjerr - përmes gojës, por në sëmundjet e bronke - e kundërta.


Një tonik i shkëlqyer është fërkim pushtetin detit. Ky efekt procedurë të dobishme në të gjitha sistemet e trupit, e mbrojtur atë nga ftohjet, kalitje dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Përveç fërkim të forcuar sistemin imunitar. Për këto Rubbings përzierje 05 litra ujë, 250 ml vodka, 2 lugë kripë deti dhe 20 pika të jodit. Shërimi i kryer fërkim sfungjer të ngurtë dhe menjëherë pas procedurës ju duhet të vishen, jo vytyrayuchys.

Mos neglizhimi dhe detit banja. Në dush të plotë ju duhet 1-2 kg kripë. Koha më e mirë për larje - në mbrëmje, disa pas darke, dhe një orë para gjumit. Sigurisht Pranimi - 10-15 banja për 10-15 minuta në ditë. Temperatura e ujit duhet të jetë në temperaturën e trupit të njeriut. Efekti gjallërues është dush në mëngjes. Ata janë marrë zakonisht ftohtë - 33-34 gradë. Tubs nxehtë janë të efektshme për sëmundje kronike të mëlçisë, veshkave, kur dhimbje barku i veshkave, sëmundje të përbashkëta, çrregullime neuropsikiatrike. Temperatura e dush - rreth 37-42 gradë, 5-15 minuta kohëzgjatja e procedurës. Është e rëndësishme të mos e teproj sepse uji shumë i nxehtë mund të ndikojë negativisht zemrës dhe enëve të gjakut.


Kripë deti - një komponent tradicionale për të përgatitur kozmetike të ndryshme. Ajo është e përbërë nga krem, maska, kremra. Përmirëson çehre, të ngushtë poret, lëkura bëhet e butë dhe kadifeje. Pronat e shërimit të kripës përdoren beauticians gjatë trajtimeve spa, agjentët exfoliating dhe përfundon të ndryshme duke përdorur Detit të Kripur në gjendje të kryejë mrekulli.