Zinku është efekti i tij në trupin e njeriut


Pronat e mrekullueshme e zinkut njohur shumica e grave të planetit dhe jo rastësisht e mori atë në kategorinë e elementeve magjike. Me zink, flokët tona është e shëndetshme, e fortë, me shkëlqim dhe të lëkurës - madje dhe të qetë. Çfarë orhanizyazytsi njerëzore zink e nevojshme, ne do të ju them sot. Zinku është efekti i tij në trupin e njeriut ka qenë prej kohësh i njohur për vetitë e saj shëruese.
Për disa vite, zinkut është shumë popullor në cosmetology. Kompanitë më të mëdha kozmetike në botë e kanë vlerësuar efektin pamohueshme në lëkurën dhe flokët. Shumë produkte kozmetike që përmbajnë në përbërjen e komponimeve të tij zinkut. Zink renditet në mesin 2 micronutrients në rëndësinë, pas hekurit. Çdo qelizë në trupin e njeriut ka nevojë për zink për të duhur të shpërndarë energji. Treqind enzimat rregullojnë punën e tyre, në sajë të zinkut. Në qelizat e syrit, mëlçisë, trurit, muskujt, organet gjenitale është zinku. Në fakt, zink konfirmon plotësisht emrin e saj e "elementit magjike" dhe meriton hetim të plotë.Historike vini re përdorimin e zinkut në mjekësi dhe kozmetikë
Zink u zbulua për herë të parë në Kinë në 1500 pes Gratë e Kinës pa efekt të favorshëm të përdorimit të zinkut për fytyrën dhe trupin. Nga Kina e lashtë shpiku parë "magjike" metodë përzierje me anë të rëndë perla. Përzierje Pearl kishte përbërë shumë zink. Lëkura fituar shndrit lëngshme dhe të duken të shëndetshme. Me përzierje prodhuar kozmetikë thatë perla të tilla si, rimel, skuqem, kuq buzësh gloss, pluhur. Dhe kohën e tanishme botërore kompani të famshme kozmetike shtojnë tyre ekstrakt ushqime margaritar. Tjetra, një burim i famshëm i zinkut është qumështi i dhisë. Egjiptian Mbretëresha Cleopatra gjithmonë përdorur qumësht dhie për larje. Këto banja kanë qenë gjithmonë standardi i rinisë së përjetshme.


Vetëm në thashetheme e 18 shekullit në lidhje me cilësitë magjike e zinkut ka ardhur në Evropë. Në 1746 Andreas Marhraf parë ka konfirmuar se efekti pozitiv i zinkut në lëkurën dhe flokët është e pamohueshme. Dhe pastaj ai e përshkroi në detaje strukturën molekulare të zinkut. Pastaj, në vitin 1869, shkencëtarët nga Franca Rualyn dha dëshmi se zinkut është një element thelbësor për zhvillimin e duhur njerëzor. Si rezultat i viteve të hulumtimit justifikuar efekte të ndryshme në trupin e njeriut. Përgatitjet zinkut janë efektive në shëndetin e njeriut dhe bukurinë e jashtme.


Shijoni dhe erë
Sipas studimeve të shumta që zinkut aktivizon pjesë të trurit përgjegjëse për përpunimin e informacionit në lidhje me shije dhe erë. Mungesa e zinkut në trup çon në sëmundje në punën e këtyre ndjenjave. Pacientët me çrregullim shije apo vuajnë nga anoreksi, të jetë i sigurt për të përdorur produktet që përmbajnë zink. Përveç kësaj, ata duhet të ndjekin një dietë me një mbizotërim të ushqimeve të pasura me zink.

Kujtim
Pjesët e trurit përgjegjëse për zhvillimin e kujtesës gjithashtu kërkojnë zink. Zink, së bashku me elementet e tjera kimike në tru, janë pulses ndijor stimulator dhe përmirëson zhvillimin intelektual. Texas kryer një studim që provuar se mungesa e zinkut në njerëzit varfëron kujtesës.


Imunitet
Zink - imuniteti i shkëlqyer, ajo në mënyrë aktive rrit fuqinë mbrojtëse të trupit. Së bashku me vitaminë C, zinku luftëtar aktiv kundër ftohjet dhe gripit. Në fillim ai mund të zvogëlojë manifestimet sëmundje të ftohtë. Veprimi efektiv i zinkut në sistemin imunitar është për të ruajtur shëndetin, veprimtarinë, dhe duke bllokuar formimin e radikaleve të lira.

Pamje
Zink kryen një rol të rëndësishëm në zhvillimin e duhur të retinë, sidomos pjesën e saj qendrore - macula. Ndërveprimi i zinkut me vitamina esenciale, është përqendrimi më i mirë në gjak dhe inde të njeriut. Për shërimin e sëmundjeve të syve, acarim, duhet të marrë 30 mg zink në ditë për 30 ditë.


Lëkurë
Përveç faktit se zinkut është i përfshirë në formimin e trupit, ajo gjithashtu jeton plotësisht deri në titullin e saj të "minerale bukuri". Me zinkut linjë ngjyra, acidet yndyrore të përpunuara në mënyrë aktive të zgjeruara proceset rigjeneruese dhe përmirëson pamjen e përgjithshme e lëkurës. Përveç kësaj, zinku është i përfshirë në rregullimin prodhimin e sebum, që e vendos atë në një numër të komponentëve kryesore të ointments kozmetike.

Thonjtë
Kontrolloni nëse zink mjaftueshme në trupin tuaj mund të thjesht duke kërkuar në thonjtë. Thonjtë Dukje direkt ju tregojë për atë. Që zinkut është i përfshirë në sintezën e proteinave dhe rrjedhimisht në rritjen e saktë indeve dhe thonjtë. Kur i dobët, thonjtë i brishtë nevojë për të ndryshuar dietën e tyre dhe të përdorin shtojcave që përmbajnë zink.


Qime
Rritja e flokëve gjithashtu varet nga sasia e zinkut, së bashku me hekur dhe minerale të tjera. Mungesa e zinkut në mënyrë dramatike ngadalëson rritjen e flokëve dhe dëmton cilësinë e tyre. Në qoftë se ju ndiqni "zink" dietë dhe të marrë shtojcave me një përmbajtje të lartë të zinkut, mund të parandaluar dhe madje edhe të ndaluar humbjen e flokëve.

Racion
Ritmi i shpejtë i jetës na çon në atë që ne hani ushqime që nuk përmbajnë një sasi të mjaftueshme të zinkut. Në mënyrë të veçantë, rezultatet e viteve të hulumtimit, dietë e duhur na ndihmon për të përmirësuar mungesën e zinkut në trup. Liderët në përmbajtjen e zinkut është oysters. Shuma e zinkut në to dhjetë herë më e lartë se në çdo produkt. Shumë më pak zink përmban perime. Duhet të theksohet se vegjetariane duhet të i kushtoj vëmendje shtesë për rimbushjen e zinkut në formën e barnave të veçanta dhe mbi menynë përfshijnë djathë, vezë, bukë gruri.


Zinku që përmban ushqime
- oysters,
- mëlçisë,
- shampanjë,
- molusqet
- mish,
- djathë e vështirë,
- peshk
- Bukë e tërë-gruri,
- vezë,
- fasule,
- fara kungull,
- qumësht yndyrë të ulët,
- mustardë kokërr.