Pronat e shërimit të lë gjirit


Romakët e lashtë e përdorur kurora dafinash për të nderuar fituesit. Në një legjendë greke tregon se si Apollo ishte në dashuri me nimfë dhe vuajtur nga dashuria njëanshme. Pasi ajo u kthye në një shkurre dafine, ndërsa Apollo ka bërë një kurorë dafinë dhe eci në të. Hipokrati ka thënë se nëse ballë krevati i një gruaje që lind për të vënë gjethe dafinash, ofrimit të do të jetë i suksesshëm dhe pa dhimbje. Njëlloj mjek i famshëm antik Galen këshilluar për të marrë çaj me gjethe gji, në qoftë se ju jeni të rrënuar nga problemet e veshkave.


Mjeku i njohur i parë Avicena pohoi se lë dafinë bush dhe për të ndihmuar përmirësimin e dëgjimit kundër gumëzhimë në veshët. Për të hequr qafe nervor ticks personave mjekun arab Radës gjithashtu përdoret dafinë lë. Ende shumë të pronave të dobishme ka fletë gji, e cila me sukses përdor mjekësi. Kjo dhe shumë më tepër, si dhe vetitë shëruese të fletë gji, ne e përshkruajmë në këtë artikull.

Në shoqërinë moderne, njerëzit e përdorur për të përdorur këto gjethe si erëz, por të jenë të vetëdijshëm se për shkak të pronave të saj shëruese, lë gji mund të përdoret në mjekësi. Në dafinë lë të përmbajtur sasi të lartë fytontsyda që është i pasur në micronutrients nevojshme. Në mënyrë të ngjashme ato përmbajnë elemente tannic që janë shumë të dobishme për trupin tonë, sepse ato nxjerrin toksina dhe për të forcuar imunitetin. Cilësia kryesore e dafinë lë - një ruajtje afatgjatë të pronave medicinale dhe shërimin madje edhe në formë të thata. Era e dafinë lë ne mend nga fëmijëria, si nënat tona dhe gjyshet e përdorur atë gjatë gatimit, kurset e parë dhe të dytë, sidomos në sauces. Zonjë aftë të shtoni fletë gji në ruajtjen. Pavarësisht nga vlera e këtyre gjetheve në gatim, ajo mund të përdoret në mjekësi, të tilla si uljen e sheqerit në gjak.


Kur ju keni mishrat e përflakur, ju duhet të bëj fletë gji, pasi ajo është një zgjidhje e shkëlqyer për stomatit. Me gji gjethet mund të marrin ekstrakte terapeutike për trajtimin e diabetit. Procedura gatim nuk ka marrë shumë kohë. Ajo duhet të marrë tridhjetë apo dyzet gjethe dafinash dhe derdh 05 litra ujë të nxehtë. Merrni këtë ekstrakt të këshillojë në mëngjes para ushqimit, si dhe gjatë ditës para se të hahet dy lugë. Pini ky ekstrakt është e rekomanduar tre ose katër herë në ditë. Nga kepi lë dafinë mund të merrni të naftës, e cila është edhe të ndihmojë me sinusit. Vaj gjithashtu mund të bëhet në shtëpi. Për këtë ne kemi nevojë për tridhjetë gramë lë grimcuar e dafinë derdh të gjitha gotë vaj perimesh të dhe të lënë të mbush për pesë ditë. Pas kësaj filtër dhe të naftës për trajtim. Si dhe ndihmon me bedsores.


Pronat e shërimit të gjirit lë përdorur për të trajtuar tuberkulozin, si bay leaf nxit trupin microbial rezistencës, rrit imunitetin, dhe aroma e blloqeve dafinë formimin e gungë bacileve. Lavra veprim medicinale këshilluar që të aplikojnë në skrofull ose veshit ostrognoynyh infeksione apo kokës. Për ta bërë këtë, lani flokët infuzion të lë dafinë. Nëse këmbët tuaja janë duke vuajtur nga djersitja e tepruar, ju duhet të përdorni infuzion e dafinë. Për të përgatitur atë, ne kemi nevojë për të hedhur në pellgun tridhjetë apo dyzet lë dhe i hedh ujë të ngrohtë, në përputhje me këmbët steamed në ujë dhe do të jetë në fuqi kënaqur.


Parandalimi forcimin e sistemit imunitar mund të kryhet duke përdorur fletë gji supë. Në fakt recetë: merrni pesë gram gjethe dafinë dhe t'i hedhin treqind gram ujë. Pastaj vlim për pesë minuta, dhe në fushën e një termos lënë për tre ose katër orë. Kur të gjithë është bërë, filtruar zierje dhe për të marrë një lugë gjelle gjatë gjithë ditës. Kursi i profilaksisë zgjat tre ditë me intervale prej dy javësh. Një fakt interesant është se fëmija zëvendësim kujdestare fëmijësh bay leaf, sikur të vënë nën kokës së foshnjës disa lë gji, ndërsa ai është i keq dhe dëshiron për të fjetur, fëmija shpejt qetësohet dhe të bie në gjumë. Kur dhimbje në veshët, është e nevojshme për të vënë në një tenxhere smalt pesë gjethe dafinash dhe derdh një gotë me ujë, pastaj vlim dhe mbush për dy ditë, mbështjellë me garzë ose peshqir. Si të përdorni: a vesh lënduar dalë tre ose katër pika të këtij produkti të mrekullueshëm, si dhe pini atë tri lugë. Përsëriteni këtë tri herë në ditë. Një tjetër tipar i fletë gji është se ajo është shumë e mirë për kollitet dhe pastron ajrin në apartament. Të mjaftueshme për të zhytem në ujë të vluar për një ose dy gjethe dhe të marrë frymë thellë.


Nëse jeni të rrënuar sëmundjeve dermatologjike, decoctions dafinë janë analoge dhe varg i daisies. Përdorni supë dafinë, i cili është i përgatitur si më poshtë: të marrë dhjetë gjethet e dafinës, e plotësoni atë me ujë të vluar në mëngjes dhe në mbrëmje të marrë një dush me zierje. Përsëriteni nëntë apo dhjetë herë, çdo dy ose tre ditë. Si për të bërë një dafinë vaj në shtëpi. Muzik tridhjetë gram gjethe dafinë, derdh një gotë vaj luledielli dhe të insistojnë në javë në një dhomë me temperaturë dhome. Pastaj të filtruar dhe i hedh në një enë prej qelqi të errët. Shitore në frigorifer. Në trajtimin e nyje, abscese dhe skuqje të lëkurës. Nëse ju zastudylysya ose të ketë një dhimbje të fytit dhe kollë ndodh, ju mund të përdorni vaj për mbytje. Shtoni disa pika në ujë të vluar dhe të marrë frymë mbi avull për disa minuta. Nëse cholelithiasis dhe të rekomandojë përdorimin e naftës dafinë. Si të përdorni këtë, shtoni kos ose qumësht dhe për të marrë dhjetë pika dy ose tri herë në ditë. Alternativë më të dobishme dhe të gatshme në dispozicion të drogës profilaktike pothuajse të gjitha sëmundjet - një vaj dafinë. Disponueshmëria e fondeve në kabinetin tuaj mjekësi është shumë e rekomanduar.