Pronat e shërimit të vajit të ullirit


Vaj ulliri - një produkt i vlefshëm që është mjet i veçantë natyrore përdoret për parandalimin e sëmundjeve të ndryshme kardiovaskulare. Ajo nuk përmban kolesterol, përveç përdorimi i rregullt i vajit të ullirit ndihmon për të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme nivelin e tij në gjak.
Përfitimet paçmuar të vajit të ullirit për normalizimin e sistemit të tretjes. Ajo në mënyrë të favorshme ndikon në funksionimin e stomakut, nxit zorrët, mëlçisë dhe pankreasit. Metoda e tij e rekomanduar ulcerat e stomakut dhe duodenum.Pronat e shërimit të vajit të ullirit përdoret në trajtimin e hemorroide. Me një efekt të lehtë laksativ, ky produkt do të ofrojë asistencë të vlefshme të prekshëm për njerëzit që vuajnë nga kapsllëk. Mjaft në mëngjes në një stomak bosh për të pirë vetëm një lugë çaji me vaj ulliri për të normalizuar funksionimin e traktin e zorrëve dhe të shpëtoj e problemit të stools të parregullta.

Bile pronë vaj ulliri të vlerësuarat shumë njerëz që vuajnë nga cholelithiasis. Në përdorni këtë vaj të rregullt mund të arrijë efekt të shkëlqyer dhe të reduktuar futje e drogës.


Në vaj ulliri përmban vitaminë E dhe një numër të madh të antioksidantë që parandalojnë qelizat e plakjes, rrudhat qetë, duke e bërë atë një aplikim popullor në cosmetology. Krem, ointments, maska ​​vajra të naftës me bazë janë efektive dhe të lejojë lëkurën të mbajë elasticitet, të rinjtë, të japë ai të shkëlqejë dhe vitalitet. Pronat e shërimit të vajit të ullirit të sigurojë kujdesin e duhur për lëkurë të ndjeshme dhe të thatë, të sigurojë butësi e saj, të mbrojë kundër humbjes së lagështisë.

Ekspertët ishin të provuar efektin pozitiv të vajit të ullirit në sistemin imunitar të njeriut. Karbohidratet dietik dhe ushqyesve të tjera që janë të përfshira në këtë produkt unik, të përcaktuar pronat e tij protyvoaterosklerotycheskye ushtrojnë efekt anti-inflamator dhe anestetik.


Si pjesë e vajit të ullirit - përmbajtje të acidit linoleik i cili është shumë herë më shumë se perimesh (luledielli) vaj të. Ai siguron largimin e kolesterolit nga trupi.

Pronat e shërimit të vajit të ullirit promovon shërimin e shpejtë të plagëve të ndryshme të sigurojnë normalizimin e presionit të gjakut.

Përdorimi i vajit të ullirit

• kapsllëk: një e verdhë veze vezë të papërpunuara dhe vaj ulliri në vlerë prej 3-4 teaspoons tërësisht përzierje dhe të shpërndajë në një gotë me ujë të ngrohtë. Rezulton Zgjidhja është përdorur për enemas;

• Kur të ftohtë, moçal bari copëtuar - 1 lugë gjelle e mbushur me 100 gram vaj ulliri dhe të insistojnë në një vend të errët për 21 ditë. Ai duhet të nxisë ose të shkundur përmbajtje të përditshme. Pas shtrydh kohor të specifikuar. Për të aplikuar, burrowing në çdo vrimë hunde 2 pika e parë, dhe pastaj të tjera. Kursi i trajtimit - një javë;
• kur thatë dhe flokët e brishtë: Merrni një gjysmë gotë me mjaltë dhe një gjysmë gotë me vaj ulliri, përzierje tërësisht. Rezulton të naftës dhe mjaltë përzierje vihet shpejt në flokët e thatë, e lartë veshin një dush kapak, polietileni dhe të përfundojë kokën me një peshqir. Compress duhet të lihet për rreth 20 minuta. Pastaj lani flokët duke përdorur shampo të zakonshëm. Duke përdorur një maskë një herë në javë, ju do të harrojmë për skajet ndarë, flokët e thatë dhe të brishtë dhe flokët tuaj do të jetë shumë zili;

• Kur këshilla flokët e thatë do të ndihmojë recetë e mëposhtme, të cilat përdoren pronat shërimin e vaj ulliri. Vaj ulliri në vlerë prej dy lugë të përzier me një lugë gjelle uthull dhe një vezë të papërpunuara. Masë që rezulton është e ngrohtë dhe të aplikojnë në skajet e flokëve. Del me të larë pas gjysmë ore;
• Kur dhimbje veshi: vaj ulliri të ngrohtë në një sasi prej pikoj 1-2 pika në secilin vesh dhe menjëherë mbyllë kanalin e veshit me një shtupë pambuku ngjyhet në yndyrat, too;
• Kur thonjtë i brishtë dhe që thonjtë sharuyutsya, vaj cuticle softener ulliri të përziera me lëng limoni dhe të nxehta. Në përzierje të ngrohtë dip gishtave tuaj në mënyrë që thonjtë janë të mbuluara plotësisht. Procedura është bërë brenda 10-15 minuta pasi duart nuk janë të larë, ose mundësisht brenda natës veshin dorashka të buta;

• vaj Care Hand është përdorur edhe vaj. Për shkak se ajo bën dush të ngrohtë në një përzierje miell soje jashtë shkurreve shkëlqyer që promovon lulëzim e qelizave të lëkurës vdekur dhe siguron duart pamjen i pastër;
• për vaj ulliri kujdesit të lëkurës është përdorur në maska ​​ushqyes me bazë bimore. Në tul kungull copëtuar parë është shtuar disa pika vaj ulliri dhe peshës është vënë në lëkurë. Çehre linjë, lëkura duket e rrezatues dhe të shëndetshme;

• në trajtimin e kollë, dy yolks vezë, 100 gr. vaj ulliri, tre lugë mjaltë dhe përzierje. Merrni përzierje në një sasi prej dy teaspoons mëngjes dhe para se të shkojnë në shtrat;
• në trajtimin e dhimbjes në nyje, a qelqi vaj ulliri është ngrohur për të vluar, shtohen 25 gr. lule kamomil (tharë). Përzierje është hequr nga të nxehtit dhe infused për 15-20 minuta. Strain dhe përdorimi për fërkim nyje, të cilat mund të ndjeni dhimbje;
• në trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë vaj ulliri përzier me lëng grejpfrut ne nje raport prej 1 * 1. gjumit të marrë një përzierje prej 50 dhjetor.;

• në trajtimin e plageve, vaj ulliri nxehtësisë për të zjarrit dhe shtohen Propolisi (një pjesë të propolis në dy pjesë vaj). Përzierje Ostudzhuyetsya dhe vihet në një leckë të pastër ose garzë, e cila është aplikuar më pas në vendin e dëmtuar.

Ekspertët rekomandojnë blejnë vaj ulliri, të jetë i sigurt për të i kushtoj vëmendje të etiketë dhe të lexoni me kujdes informacionin e dhënë, kontrolloni datën e skadimit.

Vaji i ullirit duhet të ruhen në një, të errët, vend të thatë, të ftohtë mundësisht në një enë të mbyllur për shkak se ajo mund të thithin kuzhinë pa lidhje erë. Naftës frigorifer për të ruajtur të naftës nuk është e rekomanduar si ajo mund të kondensimit.