Çaj Si të dobishme kamomil për fëmijët


Tea - pije më popullore. Ajo ka shumë varieteteve, kështu që çdokush mund të gjeni diçka për simpati e tyre. Edhe fëmijët mund të jepet për të, por më mirë për të bërë çaj me kamomil. Moms Shumë pyes veten nëse ju mund të jepni daisy fëmijës. Përgjigja është pozitive. Për shkak se kjo fabrikë ka një shumë të pronave të ndryshme të dobishme. Pra, t'i përdorë ato për të mirën e fëmijës.

Dobia e çaj kamomil

Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se kamomil është një qetësues i shkëlqyer dhe ka një efekt pozitiv në sistemin nervor. Kjo fabrikë do të jetë një ndihmës i shkëlqyer për pagjumësi. Ju vetëm pini çaj para se të shkojnë në shtrat dhe shpejt ra në gjumë dhe fëmija nuk do të zgjohen gjatë natës. Për më tepër, kamomil nuk është e varur, ndryshe nga droga farmaceutike. Nëse fëmija është një problem me traktin gastrointestinal, atëherë nuk do ta ndihmojë atë një bimë medicinale. Këtu janë vetëm një çaj bimor për fëmijët nuk duhet të jetë shumë i fortë, kështu që ajo duhet të jetë i holluar. Por me një pije do të krijojë traktin gastrointestinal, disa ditë të kthehen në tretje normale. Kjo bimë është e njohur për vetitë e saj shëruese, kështu që duhet të përfshihen në dietën e fëmijës. Nëse fëmija filloi të shpërthejë dhëmbët, atëherë nuk do të ndihmojë çaj me kamomil. Gjatë kësaj periudhe fëmija është kapriçioz, sepse procesi i jep atij siklet të madh. Por në sajë daisy, do të zbutur dhimbjen, dhe për këtë arsye fëmijën përsëri do të gëzuar dhe argëtim. Për më tepër, prindërit do të ketë një shans për të fjetur gjatë natës, sepse fëmija nuk do të qaj.


Është e rëndësishme të dini se kamomil është një mjet i shkëlqyer Protivoprostudnye sepse çaji nga kjo bime tregon japin fëmijëve me ftohjet. Ky mjet do të shërohen më shpejt nëse fëmija kapur gripi. Ka raste kur skuqje pelenë baby dhe njolla duket. Merren me këto probleme të vogla ndihmon zierje e kamomil. Herbs duhet të krijoj, tendosje dhe shtoni ujë në të cilën të lahet fëmijën. Nëse ju bëni këtë procedurë tri ditë rresht, njolla do të shkojnë larg.

Recetë kamomil çaj për fëmijët

Për daisy përfituar fëmijën, ajo duhet të jetë vendi në një recetë të veçantë. Ajo duhet të marrë 15 gram bar derdh 200 ml ujë të valë. Pije duhet të qëndrojë 15 minuta. Tani ju mund të thahet dhe të jepni fëmijën tuaj. Ju mund të shtoni mjaltin për të pirë, por vetëm në qoftë se fëmija nuk alergjik në këtë produkt. Duhet të theksohet se çaji kamomil për fëmijët ka një shije të veçantë që jo të gjithë i pëlqen. Për këtë arsye, ajo duhet të jetë pak më të ëmbël, atëherë fëmija do të pini atë me kënaqësi.


Forcimi i imunitetit

Jo të gjithë e di se çaji kamomil ndihmon në forcimin e imunitetit. Kjo fabrikë ka aftësinë për të rritur nivelin e hyppurata trupit, për shkak të veprimit të fenolet bimore. Ata luftojnë bakteret dhe forcon sistemin imunitar. Për këtë arsye është e nevojshme të mendoni për këtë pije të përfshijnë në dietën e fëmijës sa më shpejt që të jetë e mundur. Por nuk i japin çaj më shumë që mund të jenë alergjik. Pediatër rekomandojmë fëmijët nën 5 vjet çdo ditë për të pirë një gjysmë gotë me pije bimor. Duhet të theksohet se TEAS shërbimeve për fëmijët, të cilat përfshijnë disa bimeve. Kështu, përveç për të pirë kamomil mund të shtoni bimëve të tjera. Për shembull, fletë butë, ca balsam, oe limon, nenexhik. Por në këtë rast është e rëndësishme për t'u siguruar që fëmija nuk keni alergji. Nëse çdo gjë shkoi si skuqje, ju duhet të vidyazykatysya përdorimin e çajit, si e mirë në këtë rast nuk do të. Çaj me kamomil - një burim i ushqyesve për fëmijën. Kjo do të ndihmojë në forcimin e imunitetit, lehtësimin e pagjumësi dhe dhimbje barku. Kjo është e sigurt dhe plotësisht e natyrshme, kështu që ju mund të jeni i sigurt se fëmija do të jetë i shëndetshëm.