Çfarë ju duhet të dini se kur blejnë anestezion
Këshilla për ata që duan të jenë të informuar blerësit
Lehtësim lokal i dhimbjes: krem, xhel, fërkim


Nëse ju ndjeni dhimbje në nyje ose muskujt, painkillers janë produkte të mira lokale - të gjithë ata që janë të vendosura direkt në lëkurë. Farmacitë ofrojnë një gamë të gjerë të produkteve të tilla.
Ne ofrojmë disa përgjigje popullore për pyetjet që duhet të merren parasysh përpara se të përdorin mjete të ngjashme.


Krem analgjezik, fërkim, sprays
Painkillers lokale apo analgesics zakonisht Hidhet ose rubbed në lëkurë në fushën e muskujve dhimbje apo nyjeve. Por, pavarësisht nga fakti se qëllimi i çdo droge është boleutoleniya përbërja e përbërësve në to janë të ndryshme. Këtu është një shembull nga komponentët më të zakonshme që janë pjesë e përgatitjeve otpuskayuschyhsya pa recetë.
Revulsyvnыe (shkëputur) fonde - Kjo mente, salicylate metil dhe kamfor, i quajtur distractions duke krijuar djegur ose ftohje efekt, që distracts nga dhimbjet.

Metil Oksid salicili ester (metil salicylate) - i njëjti komponent që i jep pronat analgjezik aspirina. Substanca është përdorur në disa krem. Absorbohet në lëkurë, metil salicylate ka efektin më të madh në ato vende ku vendndodhja e muskujve ndaj lëkurës më të në lidhje. Për shembull, në gishta, gjunjë, bërryla.

Capsaicin - është një nga komponentët më efektive të painkillers përmes përmbajtjes në ekstraktin e speca të nxehtë, djegës. Kur aplikimi fillestar e krem ​​capsaicin bazuar në një ndjenjë e ndjesi shpimi gjilpërash ose pekuchosti ngrohtë. Por ndjenja e bie me kalimin e kohës. Ky krem ​​duhet të përdoret nga disa ditë për disa javë deri sa ju do të ndjeni lehtësim.

Ja se çfarë ju duhet të dini për të marrë efektin më të mirë dhe për të minimizuar rrezikun e përdorimit të drogave të tilla. Lexoni me kujdes udhëzimet dhe ndiqni udhëzimet. Ne rekomandojmë për të mbajtur informacion për të ardhmen:
1. Asnjëherë Vendos këto barna për të plagosur apo të dëmtuar lëkurën;
2. Asnjëherë mos përdorni ato në lidhje me ngrohje, pasi kjo mund të shkaktojë djegie;
3. Mos përdorni drogë gjatë zakonshëm të ngushtë;
4. duar të mira të lajë pas përdorimit, të shmangur duart goditjes me sy nëse drogës mbetur në gishta;

5. Nëse jeni alergjik ndaj aspirina ose nëse jeni duke marrë drogë që hedh lëng gjak, para se të përdorni një produkt lokal përmban salicilat, konsultohuni me një mjek.


Fasha nxehtë dhe të ftohtë


Fasha nxehtë dhe të ftohtë, ose një kombinim mund të sjellë lehtësim për muskujt e përflakur ose nyje.
Ftohtë shkakton mpirje zonat përflakur. Kjo veçanërisht ndihmon me dhimbje apo ënjtje rezulton nga artriti ose dëmtim të përbashkët, të tilla si dislokimin e këmbës. Ftohtë ka tendencë për ta redukuar inflamimin nëpërmjet ngjeshjes së fluksit të gjakut në zonën e dëmtuar.

Ju mund të aplikoni një efekt të ftohtë duke përdorur kompresa të shitur posaçërisht ose të ftohtë ose shishe të ftohta të ujit të ngrirë. Ju mund të përdorni sende të tjera në dispozicion në shtëpi, të tilla si çanta, i mbushur me akull dhe ujë për të larë leckë ose peshqir të dorës, ftohur duke përdorur ujë të ftohtë ose akull.