Cilat vitamina zgjidhni


Sot askush nuk duhet të argumentojnë se për jetën e plotë të vitaminave të nevojshme për njeriun si ajri. Sidomos nevoja jonë për substancat vitaminë rritet në qoftë se ne jetojmë në kushte të ndotura metropol, duke injoruar rregullat e të ngrënit shëndetshëm dhe të harrojmë kur kemi kaluar kishte një pushim. Disa kohë është qëndrimi naplyuvatske ndaj shëndetit të tyre mund të shkojnë mjaft mirë me të, por pastaj, herët a vonë, ne kemi për të korrin frytet e përtacisë së tyre. Lodhje kronike, nervozizëm, dobësi, të lëkurës të lirshme dhe flokët e shurdhër - këto janë vetëm një listë e vogël e "sinjale" në të cilën trupi na tregon se ai kishte nevojë për ndihmë.


Vitaminat për gratë: si për të zgjedhur?


"Kohët e fundit ka filluar të konstatoj se thonjtë janë bërë shumë i brishtë, flokët filluan të bien jashtë. Një mik më këshilloi për të blerë vitamina që merr veten për gjashtë muaj. Megjithatë, pas marrjes poshtë trupi im u shfaq skuqjen çuditshme dhe skuqje. Përdorimi i tyre, kam vendosur të heqë dorë. Mund të zgjidhni të cilat vitamina për t'i bërë ato të përshtaten me mua? "
Në fakt, zgjedhja e vitaminave - një çështje rreptësisht individuale, kështu që kjo çështje duhet të udhëhiqet nga këshillat e miqve apo kolegët e punës, dhe këshillën e një doktori. Për të gjetur vitaminë komplekse të drejtë, ju duhet të përcaktojë se cilat vitamina në trupin tuaj i mungon. Pra, para se ju zgjidhni vitaminat e duhura, ajo është shumë e dëshirueshme për të ndërmarrë një diagnozë të plotë të të gjithë organizmit.


Çfarë duhet të zgjedhin vitamina për flokët?
Për flokët nuk është e nuk siklosya bien, dukej i shëndetshëm dhe i pastër, vitaminë komplekse duhet patjetër të përfshijnë vitaminë E, e cila promovon rritjen e flokëve, vitaminë C, përmirëson qarkullimin e gjakut, vitaminë A, parandalon humbjen e flokëve, carotenoids vitaminë përgjegjëse për shndrit flokët dhe prania në to e pigment.

Vitaminat për lëkurë: çfarë për të zgjedhur?
Më të lëkurës së pari për t'iu përgjigjur mungesës së ushqyesve në trup. Kjo është pasqyruar në thatësi të saj, nervozizëm, pamjen e spote moshës, nën-sy qarqet dhe rrudhat. Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, nuk nxitojnë menjëherë të shënuar një takim me beautician - nga problemet që ju lehtë mund të rregullojmë në shtëpi, vetëm duke filluar për të marrë vitamina.

Veçanërisht e rëndësishme për bukurinë e lëkurës vitamina antioxidant A, E, C, e cila tregon trupin e radionuclides dhe neutralizimin e ndikimit negativ të mjedisit. Vitamina E dhe F të rritur rezistencën e lëkurës, dhe vitaminë D përshpejton ripërtëritjen e saj.

Si te zgjidhni vitamina?


"Farmaci çdo herë që unë ofrojnë një përzgjedhje të madhe të komplekseve vitaminë. Unë jam në një humbje, mund të më thoni, çfarë vitamina më e mirë për të zgjedhur? "
Në fakt, trupi shpesh ai na tregon se ai ka nevojë. Megjithatë, ne nuk mund gjithmonë të njohin sinjalet e saj. Dhe kjo është e kotë, sepse në qoftë se ne ishim kjo, kthehet mjekët do të kishte qenë shumë më e vogël. Pra, këtu janë disa simptoma që tregojnë një mungesë e vitaminave të caktuara:


  • Nëse edhe me një ndikim të vogël në trupin tuaj të shfaqet bruises, të cilat, për më tepër, nuk do të kalojë, ajo mund të tregojë që ju keni në trupin tuaj i mungon vitaminë C.

  • Zmadhues në këmbë mund të flasim për atë që humbet vitamina B6, B12 selen. Split, flokët e hollë sugjerojnë një mungesë të jodit dhe vitaminës A. Nëse pas krehje në qëllimin e tij furçë të gjeni tufa e flokëve, të përpiqet për të mbushur mungesën e vitamina B9 N, S.

  • Në errësirën e përkeqësimit shikimi, por atë ditë të gjithë të drejtë? Kështu trupi sinjalizon mungesën e vitaminave B2 dhe A.

  • Shkaku i pagjumësia nuk është gjithmonë e stresit, nganjëherë edhe kjo shkakton mungesë parëndësishëm e kalciumit dhe vitaminave B


  • Komplekset më efektive multivitamin luftimet beriberi, ku të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme janë në proporcion të balancuar. Nëse ju nuk e dini që për të zgjedhur vitamina për gratë mund të rekomandoj provuar drogë e brendshme të tilla si alfabet, Multytabs, Hestalys.
    "Çdo muaj para fillimit të menstruacioneve, unë ndjehen të tmerrshme: vjellje, marramendje, nervozizëm, dhimbje koke. Si te zgjidhni vitamina komplekse për të përmirësuar shëndetin tuaj? "

    Gjithashtu objektet e dobishme të veçanta fokusuar në mbështetjen e shëndetit të grave në periudha të caktuara të jetës. Për shembull, kompania ofron Formula seri gra "Gratë 30 plus", "Anti-stres", "sindromi premenstrual", "menopauzës."