Nga Dorda jo zarikaysya


I shoqëruar nga britma "Marat - Paris"Në rrëmujë të plotë ishte në territorin e republikanë storonyachys psikiatrike të spitaleve njëri kundër. Gjyshi çuditshme shoqëruar klithmat e vetes dhe kryeqytetin francez tim çdo hap. Duke lëvizur së bashku pas meje vidhorodzhuvav atë nga bota e jashtme mostrave zonë rekreative gjithmonë i qeshur dhe nodding kokën e tij, me sa duket të sëmurë. Kështu, sipas mendimit absurde e syrit të tij, unë u bë i treti dhe një nga departamentet më të madhe spitalore. Shpresa lulëzon përjetshme


Normale për të gjitha institucionet mjekësore erë "mjekim" arritur pragun. Nuk klithmat nesayazykatyh as çmenduri ochumevshyh e spitalit lojtarët e tij, në kundërshtim me pritjet, nuk i ka dëgjuar dhe nuk shihet. Në heshtje, si në një departament normale terapeutike.
Xenia Caspar
- Më kot ti ardhur tek ne, - thotë kreu i departamentit Irina I Lenski. - Ne jemi seriozisht të sëmurët. Dhe kjo nuk ka gjasa kjo mund të duket dikujt interesante.
Përgjigja për këtë dhe unë nuk mund të ndihmojë ndjenjë që kalojnë testin për shëndetin mendor. Në të gjitha psikiatërve, duke gjykuar nga përvoja ime, nuk është një e zakonshme përveç njerëzve të profesioneve të tjera tipar. Duke folur, ata gjithmonë të shikoni ju në sy, dhe duket se shoh me shpirtin tuaj. Nga kjo pikëpamje nuk mund ta shpëtojnë atë. Ju zvarritem si ajo ka një kompjuter që lexon të dhënat nga një disketë!


Irina Lenskaya punuar në spital për gati 30 vjet. Saj departament 45 njerëz. Të gjithë pacientët e di me emër, nga zemra ritregon historinë. Për shkak se shumica e reparteve të saj janë lëshuar vetëm që ai të kthehet.
Në hyrje të departamentit në tryezë dy infermiere të. Asnjë infermiere ju dy metra i gjatë me një këmishë force. Edhe pacientët në pizhame shirita në departamentin nuk do të kandidojë. Pra, të gjitha mitet për plagë në urdhrat Madhouse shpërndanë menjëherë.
Mezi kishte kohë për të kaluar pragun, si ne u afrua njohur gjitha klinikë Marat - Paris. Pas në këmbë e na, pesëmbëdhjetë herë përmendi kryeqytetin francez. Të paktën, kjo është e gjitha unë kam qenë në gjendje për të kuptuar. Të gjithë të tjerët - një grup i paqartë i fjalive, të shoqëruar tingujt nevosproyzvodymыmy.

- Si jeni, Maratyk? - Irina G. pyet atë, është me kujdes të dorës dhe duke kërkuar në sytë e tij.
- Marat - Paris! - Gjyshi dhe thërret vazhdimisht nodding kokën përsëri fillon të shpallë atij një monolog të qartë, larg nga tregimet rreth "jeta - të qenit".
- Irina G. - drejtuar mjekut kërkim njeriun e tridhjetë - I duket të dini - për të cilën unë kam të gjitha. C - tableta për ushtrinë - Tarentum, të cilën unë gllabëruar si një fëmijë. Mund kjo të jetë e njëjtë?
- Jo, nuk mendoj. Por mos u bëni merak, të shkojnë në shërohem së shpejti të shkojnë në shtëpi.

Në shkarkimit kreu i departamentit pyeti pesë persona. Personalisht, unë do të dërgohen vetëm për një të tillë. Në çdo shtëpi 5-6 shtretër. Dega Gjithsej në dyzet e pesë njerëz. Shumica e pacientëve në pamjen tonë në dhomën e tyre nuk ka reaguar. Ashtu si ne, dhe aty pranë tyre.
- Skizofrenia - një apati të plotë - shpjegon zavotdeleniem mua. - Njerëzit nuk kanë plane, objektiva. Ata nuk kanë nevojë nga jeta. Për shembull, Serik, për dhjetë vjet vetëm ulur. Dhe kjo nuk mund të nxirret nga kjo gjendje.
Në Serik i cili me të vërtetë vetëm ulet, gjunjë mbajnë duart, ka edhe një njëzet Kostya. Ditët e para në spital, ai nuk hëngri asgjë. Kur shikuar për njerëz të tillë, duket se ata jetojnë në një tjetër, botën e tij. Pasi krijoi atë, ata nuk duan të kthehen në të mbushur me njerëz, realitetit të përgjithshëm në mënyrë të ngushtë. Për të parandaluar kockat vdes, mjekët është dashur të aplikojnë эlektrosudorozhnuyu terapi. Procedurë e dhimbshme por efektive bëhet vetëm me lejen e të afërmve. Tashmë pas djali i parë seancës filloi të hajë.

- Si kostik? - Tha Irina Hennadevnы xhaxhai i durueshëm. Çdo ditë ai ose Kostina nëna erdhi në spital për të ushqyer në shtëpi djalë.
- Pamja u bë më kuptimplotë. Kjo duket të ketë përmirësuar. Kjo është vetëm dje kjo histori të pakëndshme me një fqinj Kostya Por ju, më e rëndësishmja, nuk e humbin shpresën.
Një i afërm i trishtim buzëqeshi dhe shkoi në zyrat e mjekut.
- Dje Vitali, të shtrirë në një dhomë të eshtrave - thotë Irina G. I - goditur nënën e tij. Kjo është, siç ushqyer gjithmonë një djalë, dhe pastaj papritmas kërceu fytyre dhe e goditi atë në fytyrë.

- Çfarë sapo e mori dhe e goditi? Për asnjë arsye të dukshme?
- Ne chlorpromazine përfundon. Ne kemi për të shpëtuar. Droga, ne kemi nevojë për të qetësuar dhe të trajtuar pacientët erdhi në kuadër të programit për të luftuar drogës në vend. Farmacitë refuzojnë të na japë ilaçe nuk duan të luajnë me të: të drejtuar nëpër korridore, të mbledhur një bandë e leje. Pse, kur të marrë këtë vendim, ne, mjekët, askush nuk e dëgjoi. Kjo është një seri krejt të ndryshme, çfarë duhet të bëjmë kur është e gjatë një kërcënim serioz për shoqërinë. Ne nuk përballen me pacientët tanë pa këto barna. Nëse dje fytyre marrë chlorpromazine, atëherë gruaja nuk do të duan për të ndihmuar hit FSB !!!

Në secilin pacient, natyrisht, historinë e vet. Spitali është një djalosh i cili në një përshtatje e zemërimit skizofrenike vrau gjyshen e tij. Për gjashtë vite ai u mbajt për trajtim të pavullnetshëm. Tani ai qëndron në spital republikan, por në një llogari të veçantë. Nëse ndonjë prej këtyre pacientëve është i rrjedhshëm, mjekët duhet të raportojnë në polici.
Klienti, i cili është marrë gjatë natës, në prag të lagjes sime i telefonoi policisë për të të treguar se çfarë do të ndodhë në Rusi ku shpërthim tjetër. Policia në telefon rozyazytsi pacienti kllapi sigurisht nuk është dëgjuar. Sergei Stepanovich doli, ndaloi makinën e parë policie, mori brenda dhe kërkuan për të marrë stacionin.

- Unë kam informacion të rëndësishëm në lidhje me një akt terrorist. Unë do të flas vetëm me menaxhimin.
Në hyrje Sergei Stepanovich kërkohet në një tjetër departamentit të policisë takim të menjëhershëm Bostandыkskoho me përfaqësuesit e Ambasadës ruse dhe FSB. Duke premtuar bartësit e informatave të rëndësishme nga ana e takimit me Putin, policia në heshtje thirri brigadën e gjashtë. Po Sergei Stepanovich ishte në shtëpi republikane për njerëz të çmendur. Një pasardhës i Genghis Khan
Në histori Kairat vështirë. Ai ishte i bindur se Genghis Khan dhe Olga Dolgorukova - paraardhësit e tij të drejtpërdrejtë. Kandidat i Shkencave Historike në pamjen tonë në shtëpinë e tij, si ka hije një zotëri, u ngrit në këmbë. Qeshur, ai gjithmonë ofroi për ne karrige në qoftë se dhoma ishte e lirë. Në pamjen - intelektual të pastër me sy kuptimplotë. Qetë, i balancuar, gjuha lidhura. Vetëm në qoftë se ju nuk do të gërmoj nëpër libra në atë që thotë

Irina G. ftoi në zyrën e tij për të folur. Sinqerisht, vizita e tij në klinikë, kurrë nuk kam menduar se këta njerëz në përgjithësi mund të flasin. Dhe më e rëndësishmja - si? Dëgjoni këtë absurditet? Luajë së bashku me ta çdo ditë në pesë, maksimum nëntë mijë Tenge dhe nuk çmendem? Por mjekët nuk flasim me pacientët si me pacientët. Ajo do të duket dialog normal. Jo më shumë ngadalë ose më fort se zakonisht.
- Kairat, nesër ju të shtëpisë mbante me aftësi të kufizuara të jetojnë. Ju jeni një njeri inteligjent, kandidati i shkencave historike. Pse ju duket?

- Ne jemi me ju - të duken të ndryshme në jetë. Fëmijëria ime KGB torturuar. Na mbajtur në bodrum, e vënë eksperimente mbi ne. Dhe të gjithë për shkak se gjyshi im Kursk Hitleri Merita dhënë në Gjermani. Ai ka studiuar në një shkollë ushtarake gjermane. Të gjitha luftëtarët e famshme - në familjen tonë. Genghis Khan - paraardhësi im. Fotot janë: gjyshin, Hitleri dhe Himmler në sfondin e tankeve në Kursk hark. Fituesit !!!
Kairat dhe motra e tij ishin në spital së bashku. Karlыhash - Mjeku - kardiolog. Të dy humbën punët e tyre, shitur shtëpinë në Shymkent, atëherë një apartament në Almati në një farë mënyre të mbijetuar. Paratë mbaruan, kapet në rrugë. Mjekët dhe shkencëtarët janë bërë të pastrehë. Dhe pastaj papritmas një natë doli dhe theu dritaret në Almaty NSC. Në KGB habitur "çfarë", Përgjigjur: "Kështu që ju duhet për të vënë kriminelët, dhe ata na vranë". Ajo Kashpirovsky dhe miti për hipnozë

Fillimi i viteve nëntëdhjetë, u shënua për psikiatërve tonë "derdhje" Kategoritë sëmurë individuale dhe shumë specifike - viktima Kashpirovsky. Mundësitë profesionale mjekët e tij kolegë nuk e kundërshtojnë, por pa efekte anësore ishin bërë. Duke u kthyer në TV dhe një herë të marra nga ekipi hypnotyka "rrotullohen rreth boshtit të saj"Disa lëvizje rrethore e trupit tuaj për të ndaluar dhe nuk mund.
Hipnozë 95 për qind e njerëzve të ekspozuar. Por, para se të përdorni këtë levë, psikologët konstatojë shkallën e sugjerimi. Për gjendjen dylli kur këmbët dhe krahët ul receptorin e telefonit në ajër, ne mund të provojë të gjithë. Një daisies lotsjellës në një kopsht virtuale vetëm mund vselyayutsya individuale të veçantë.

Në spital Republikane, si, në të vërtetë, në praktikën botërore e hipnozë është larguar. Psikiatërve jo të besueshme dhe të pasigurta besoj se këtë metodë. Hipnozë është përdorur shpesh për relaksim të muskujve. Në buzë
Në pjesën e dytë është atmosfera mjaft e ndryshme, pothuajse rëndomtë. TV, udhë kylyyazytsi vazo bimë. Nëse nuk ka rroba të bardha, dhe nuk mendoj se spitali. Pacientët ndarjen - njerëzit me depresion afatgjatë, mall për alkool speciale apo humbur veten.
- Mund të marrin pjesë në trajnimin tuaj? - Kërkon psyhokorrektora Tatiana Kozlova.

- Vetëm nëse grupi është dakord. Unë nuk mund të ulen në një rreth, dhe për atë.
Duke pasur grup pranim i heshtur u ul në një karrige nga dritarja. Orë Tatiana e gjysmë duke kryer stërvitje tri herë në javë. Dorë për dore, pjesëmarrësit shkojnë përgëzuar njëri-tjetrin dhe filluan të ndajnë dhimbshme. Departamenti i barnave jo kufirit shtetëror Mënyra kryesore për të ndihmuar. Ajo trajton fjalën, mëson veten dhe të kuptojnë natyrën e marrëdhënieve njerëzore. Ata thonë se, në fakt, duhet të dini se të gjithë ne. Në terma nuk njihen nga babai i tij, i kthyer vetëm "ti".

- Unë kam diçka brenda akumulon, akumulon, - tha Erlan - dhe pastaj derdh jashtë. Në njerëz me grushta nxitojnë.
- Çfarë kjo do të thotë "akumulon, akumulon"? Në vetvete, apo çfarë? Ne jemi gjithmonë duke u përpjekur për të fajësuar dikë për diçka. Por kjo të mblidhen, dhe ju vыpleskyvaesh atë. Ne duhet të mësojnë për të shpëtoj prej tij.
Në rrjedhën e diskutimit me motive nga pse audienca jonë do opera braziliane sapun. Emocionet na interesante.
- Nga fëmijëria, djemtë thonë: "Mos qaj! Ti je ai njeri!". Dhe lot - kjo është një nga mënyrat më të mira për të reduktuar stresin, si dhe gjumë. Ne njerëzit janë programuar: "mos qaj!". Por vetëm ata njerëzit të cilët nuk janë të frikësuar për të treguar të tyre "dobësi"Mund të quhet në - me të vërtetë e fortë. Një tjetër mënyrë për të rivendosur paqen e mendjes - mjaft e gjumit. Ajo gjithashtu menaxhon disa.

Zakonshme për njeriun tonë një gotë vodka në rëndë, situatë e tensionuar - nuk është një opsion. Të gjithë vetëm e kundërta. Darling Përmbytjet çdo herë trazuar "ujë i rëndë", Për të bërë një hap të madh drejt alkoolizmit. Në mesin e klientëve narcology dispanseri dhe ndarja e tretë Dorda (banorët e saj lexojnë përsëri lart) shumë nga ata që, duke kaluar për të qetësuar një gotë - një tjetër të ndaluar dhe nuk mund.
Një tjetër rrethi pjesëmarrës vidyazykavsya tregojnë historinë e tyre.
- Nëse unë flas, është pa marrë parasysh se si unë jam. Jo koka ime krijon këto mendime.

- Pra, në qoftë se jo në kokë, dhe zemra, ajo nuk është e ju?
Për të provuar të kundërtën, Marat vendosur në një karrige. Ai - kreu. Dhe vënë në katin e katër persona - katër prej shqisave tona kryesore. Dashuria, zemërimi, frika dhe faji. Këto katër ndjenja - paraardhësit e emocioneve tona të tjera, ndjesi. Jo të gatshëm për të dëgjuar zemra dhe shpirti kokë zabolila. Kur të arsyeshme dhe nënndërgjegjeshëm nuk mund doyazykatysya, një person është në një rrugë pa krye.
- Ata që e dinë, ashtu si zemra, dhe e di se si për të shprehur atë, nuk vijnë tek ne, - tha Tatiana Kozlova.

Dhe mendova, shumë keq. Shumica e njerëzve këtu nuk ishin në gjendje për të përballuar me një situatë të caktuar të vështirë. Mungesa e shpresës dhe frika e bëjnë të depresionit ardhur në terapist. Klinika trajtuar shumë gra pas divorcit. Për më tepër, siç e dini, secili prej nesh e ka kokën e tij "Buburrecat". Dhe dichlorvos më të mirë - kjo nuk është vodka, dhe aftësia doyazykatysya me vete. Për shembull, unë e bëri gjithashtu të qartë - disa javë në banesën tonë nuk do të ju lënduar
Xenia Caspar. Many thanks për të ndihmuar mjeku shefi i Republikane Klinike Psikiatrike Spitalore Behalы Aytbembetovu, kreu i ndarjeve të tretë dhe të dytë Irina Lyenskiy dhe Gulnara RыskulovoySëmundja Alzheimer


Sëmundja Alzheimer - një nga shkaqet më të shpeshta të çmenduri (çmenduri) në moshën e moshuar dhe të vjetër. Çmenduri është e karakterizuar nga një rënie e theksuar e funksioneve intelektuale në shkelje të kapaciteteve njerëzore për kuptimin e duhur të situatës dhe të veprojë në mënyrë të pavarur. Sëmundja është emëruar pas AS Alzheimer përshkruar këtë formë e sëmundjes në vitin 1906. Nëse nuk trajtohet sëmundja përparon në mënyrë të vazhdueshme për shkatërrimin e të gjitha funksioneve mendore. Shkakton të sëmundjes Alzheimer nuk kuptohet plotësisht. Ka shumë të dhëna që tregojnë natyrën e trashëguar e sëmundjes. Megjithatë, ka raste nuk kanë të bëjnë me predraspolozhenyem trashëguar, veçanërisht në sëmundjet e fund-fillimin. Sëmundja Alzheimer mund të fillojë në moshën e 50 vjet, por është më shumë i zakonshëm, pas 70 dhe sidomos pas 80 vjetësh.


Sëmundja Alzheimer zhvillohet gradualisht, ngadalë. Manifestimi i parë i sëmundjes kanë dëmtuar kujtesës dhe vëmendje. Informacioni i ri është zhytur më keq. Një person bëhet i harruar, i hutuar, ngjarjet aktuale në ndjenjat e tij janë zëvendësuar ringjalljen e kujtimeve të së kaluarës. Në mënyrë tipike, në fazat e hershme të sëmundjes vuan orientimin në kohë. Ideja shkelur e rend përkohshme të ngjarjeve. Në raste të tjera, sëmundja fillon me ndryshimet në natyrën e një person të moshuar. Ai është i vrazhdë, egoist, apatike, fshihet karakteristikat më parë karakteristike personale. Më në fund, simptomat e para të sëmundjes Alzheimer mund të jetë manite ose halucinacione, dhe depresioni zgjatur. Në fazat e hershme të pacientëve Alzheimer rrallë shkoj te mjeku, sidomos nëse nuk ka çrregullime mendore. Në mënyrë tipike, të afërmit e pacientëve të konsiderohet i paaftë kujtesës dhe për të ndryshuar karakterin si manifestime të plakjes. Ndërkohë, trajtimi ka filluar në fazën e hershme të sëmundjes Alzheimer, më efektive. Aktualisht, janë metodat e testit instrumentale dhe neuropsychological që diagnostikimin e saktë në fazat e hershme të sëmundjes Alzheimer.


Me përparimin e mëtejshëm të simptomave çmenduri Alzheimer bëhet e dukshme. Orientimi shkelur në kohë, hapësirë, mjedisin. Pacientët nuk e di datën, muajin dhe vitin e mund të humbur në një vend të panjohur, nuk e kuptoj se ku ata janë, nuk e di se miqtë dhe të afërmit. Gradualisht shqetësuar orientim në personalitetin e tij. Pacientët nuk mund të telefononi moshën e saj, harrojnë faktet kryesore të jetës. Shpesh ka "ndryshimet në të kaluarën"Ata e shohin veten si fëmijët apo të rinjtë të thonë se prindërit e tyre gjatë të vdekur të gjallë. Aftësitë e shkelura zakonshme, pacientët të humbasin aftësinë për të përdorur pajisje nuk mund të pavarur të merrni veshur, larë. Veprim të ndërgjegjshëm zëvendësohet stereotipe dhe të pakuptimta përçart mbledhur gjëra. Shkelur aftësinë për llogari shkrim. Ndryshimi gjuhën. Së pari, shumë varfëruar fjalorit. Ngjarjet e tanishme në deklaratat e pacientit zëvendësuar me kujtime të rreme. Gradualisht ajo gjithnjë e më e pakuptimtë, pacientët shprehin bëhen frazat klishetë karakter, fjalët dhe kompozime fragmentare. Në një fazë të avancuar të pacientëve Alzheimer humbasin aftësinë për të të jetë krejtësisht pa ndihmë, të folurit dhe aktivitetit fizik është i kufizuar bërtasin pakuptimtë dhe steriotipe lëvizjet brenda shtrat.


Aktualisht zhvilluar drogës efikasitetin në trajtimin e sëmundjes Alzheimer konfirmuar në prova klinike. Përdorimi i këtyre barnave lejon në mënyrë të konsiderueshme vonuar progresion sëmundjes, zgjasin jetën e pacientëve të prekur funksionet e kompensuar pjesërisht mendore, mendohet proceset dhe për të përmirësuar funksionimin social të pacientëve dhe të lehtësojë kujdeset për ta. Efektiviteti i trajtimit në mënyrë të konsiderueshme rrit emërimin e agjentëve në fazën e çmenduri fillestare apo të moderuar.


FrikëFrika është një ndjenjë e tensionit të brendshëm, rrezik të menjëhershëm për jetën në pritje të kërcënojnë ngjarjeve, veprimeve.

Në mesin e frikës patologjike përfshijnë ato karakterizohen nga mungesa e vlefshmërisë psikologjik apo intensiteti, kohëzgjatja e tepruar që nuk plotësojnë forca shkaktuar shkaqet e tyre. Në varësi të marrëveshjeve, kohës së shfaqjes, karakteristikat e ekranit zgjidhni:


Frika obsesive
Frika Sverhtsenыe
Frika paroksizmal
Tmerret Night
Danny frikësohet
Frika e padiferencuara
Frika neurotike
Frika delusional
Sëmundjet të cilat karakterizohen nga shumë frika.

Frikësohet çdo e tyre. Dhe ende - të gjithë përgjithësi pak
Frika e fëmijëve
Në fillim ajo ishte frikë: Wolf; njerëz të mëdha shëmtuar; hala. Në gjilpërë lexon si vijon: Sulmi mbi të, ajo do të ngjitemi dhe gjaku drejtuar deri tani direkt në zemër. Pastaj frikë: para ujku që sulmoi-dhe-a-gëlltitje; vemjet, të cilat janë, ndoshta, i njëjti gjarpër-thumbues-helm; makina që mund të shtypur. "Shkel" - Fjala është shumë më e tmerrshme se "vras"Për shkak se ajo ishte fjala absolutisht të qartë: pa shpresë, pa эkyvoka, pa shaka, fjalë për fjalë, si "E pra, ju vetëm vrarë mua!", "E pra, unë vetëm pothuajse vdiq duke qeshur!" dhe budallallëqe të tjera. "I pyetur" - Një specifike, veçanërisht kudo.


Çdo dhimbje barku rezultuar në tmerr. Më vonë frikë: twos; ndonjë dënim; oficerët e policisë të cilët mund të gjobitet"; i çmendur; dehur i cili fle në shkallët.
Pra, nuk ka spiders! Ajo kishte frikë nga merimangat gjithmonë. Dhe - flokë, insekte verbërisht, të paparashikueshme. Në përgjithësi, pothuajse të gjitha insektet, përveç atij ladybugs. Dhe sigurisht bombë atomike. Në mënyrë që të kishin frikë bombë bërthamore, mbajti një informacion politik shkollë të veçantë. Dashurën time Olesya P. prindërit detyrohen edhe të gërmoj e vendit kasolle për strehim dhe të shqetësuar se prindërit e saj janë penalisht të pakujdesshëm. Por në disa mënyra me fat - në "Maniacs"E cila është marrë për t'u frikësuar. Në shumicën tona fjalët e tenderit vjet kjo nuk ishte për shkak se ne nuk kemi frikë.


Por tani kjo është shumë më pak frika e apendiksit. Kjo është e kuptueshme. Mes të gjitha tmerret e tjera apendiksit antikitetit të vjetëruara, siç tha infermiere tonë të ashpër, "Vetëm kini frikë - boyalka lodhur". Dhe, më interesant, rastet e apendiksit ishte në fakt shumë më pak vëreni?

Lista e termave latine korrespondojnë phobias popullore njerëzore - një lexim të jashtëzakonshëm, interesante, e cila ka në vetvete një efekt të fuqishëm terapeutik. Është mirë të dini se ju nuk jeni vetëm në psikozë e tyre. Për shembull: Unë jam ende në moshën e rritur e tij, mund të themi, unë mund të sigurtë të vijnë në plazh dhe të mos mendojnë për peshkaqenë. Ajo dukej për mua një shenjë e çmenduri zakonshme, nuk është - selahofobyya! Nuk është një term i veçantë, diagnoza sofistikuar Latine.


Ose Spiders: Spiders janë të frikësuar nga shumë. Çuditshme ata tonkolapыe, Shumica specie turpshëm janë të padëmshme, por ata konsumojnë, dhe në masë, dhe një thembra. Pra, kundër objektivave të përcaktuara arahnefobyey shoqërisë si kundër racizmit! Phobias shkojnë dorë për dore me bestytni, kjo është e kuptueshme.

Vermynofobyya Majakovski, sipas kujtimet e bashkëkohësve, u shpreh - frika konvulsive e baktereve dhe mikrobeve, ai u përpoq për të prekur nga trajton vetëm shami e tij babai i tij vdiq nga një infeksion të gjakut. Në gëzim poshtër pak, por unë mund të them se kjo gjë vermynofobyya shumë më e tmerrshme, një herë kam pasur diçka të vërtetë shteti vetëvrasje. (Dhe, mos harroni, në mënyrë të rastësishme, unë me të vërtetë nuk mund të gjatë të durojnë pamje këpucë me majë të mëdha, kjo është një fobi, gjithashtu, nuk e di të vërtetën, a ka një term të veçantë për atë kohët e fundit një lehtësim i madh për të lexuar Berberovoy:. Me të si një fëmijë ishte i njëjtë gjë.)

Poe, Gogol dhe më frikë që të varroset gjallë (tafefobiya, shpesh gjendet). Sigurisht, sugjerimet që kishin dalë tërë dhe traditën gotike është i bazuar në atraktivitetin e disa frikës. Në të vërtetë, frikë apo edhe e bukur. Me erëza frikë shumë fun ëmbël mprehtë: histori gjumit, hipur malit, film, detektyvets, pjesërisht seks. Por frika konstante bezdisshëm - kjo është shumë e lodhshme, madje edhe të padurueshme.

Shpëtuar nga frika ka shumë mënyra të ndryshme. Shumë preferojnë këtë - të shkojnë larg, vend të qetë. Në Kanada, Portugalia, Zelanda e Re. Submit Ja poperhnetsya që budallallëku mendoj babahne kështu kripur donut nga të gjitha marrëzitë, të themi, Lindja e Mesme, dhe nga atje babahnut si përgjigje - në mënyrë që të Zelandës së Re, është ende gjasa për të ardhur. Distanca, të qetë, baritore. Vetëm vrima e ozonit dhe rrezatimi dielli keqja është arsyeja pse Zelanda e Re është mjaft i përhapur dhe helyofobyy kosmykofobyy. Por atomosofobyya dhe nukleomytufobyya të vërtetë janë më pak - nuk gërmoj dugouts.

Një tjetër mënyrë radikale - për të detyruar veten për të ndaluar duke u frikësuar. Bukur tingëllon! Noble, shpirtërisht. Por në këtë rast, gjithashtu, është një term interesante - fobyofobyya, që kanë disa fobi frikë do të duhet të shpresojnë këtë fobyofobyya - që në njëfarë mënyre kjo e fundit, dhe me vjen lirinë zhvendosjes. Fjala Përndryshe disi i trishtuar drejtë.