Kjo ende kërkon neurolog konsultimit


Jo të gjithë e di dallimin në mes të një neurolog nga neurolog. Dhimbje koke i cili për të kërkuar? Dhe përsëri? Kush për të shkuar? Kohët e fundit, përgjigja ishte: "Sigurisht, neurolog". Rreth mjekët - neurologë shumë dhe nuk dëgjohet. Regjistrimi për një neurolog është e nevojshme për ata që ndonjëherë dhimbje koke, përsëri, ndjeu dobësi periodik në gjymtyrë, marramendje. Shumë shpesh, kur dhimbja nuk është e theksuar, pacientët vetë përshkruajnë një dhimbje, në këshillën e një farmacisti në një farmaci ose - më keq - të bazuar në këshillat e miqve dhe miqve që në raste të tilla "piu" të drogës apo urdhërat mjeku. Kjo nuk mund të bëhet. Të gjitha të sëmurë ndryshe! Dhimbje koke mund të tregojnë probleme me enët e gjakut, ose inflamacion të mbaresa nervore. Për shembull, nervore fytyrës trigeminale kalon! Ai mund të prodhojë dhimbje të forta, që nuk është e lidhur me vasospasm. Dhimbje në shpinë jo vetëm flet për osteokondroza, por problemet më serioze, diskale edhe kurrizore, ose nuk kanë të bëjnë me të. Këto hollësitë mund të përcaktojë një mjek - neuropathologist, përmes inspektimit vizuel testit të reflekseve, dhe një studim të veçantë. Ju duhet të vijnë në neurolog pritjes pas një dëmtimi, sidomos nëse lëndimi është e lidhur me kokë apo shpinë. Drogës duke marrë drogë në mjekun e parë parashikon për lehtësim dhimbje. Pastaj, një ekzaminim më të hollësishëm, të cilat mund të përfshijnë kërkime mbi tomography mahnytorezonansnom - MRI, CT - tomography llogaritur, dhe EMG - electromyography, electrocardiography, эntselohrafyyu. Ajo gjithashtu mund të jetë projektuar radiografi e departamenteve shpinë të ndryshme. Edhe në bazë të një neurolog gjithëpërfshirës studim do të përfundojë nga natyra e sëmundjes dhe të përshkruajnë trajtim më efektive.


Ajo duhet të apelojnë për një neurolog në qoftë se të përhershme ose të herë pas here të vini re se nuk ka forcë për të lëvizur dhe të ndjehen të, siç thonë ata: sindromi i lodhjes kronike. Dhimbje në gjymtyrë, humbje periodik i ndërgjegjes, dobësi e muskujve - e gjithë kjo fushëveprimin e neurolog punës. Neurolog do të ndihmojë për të hequr qafe pagjumësia shpesh është. Në mënyrë të ngjashme, si terapistët, neurologë vizituar pacientët në shtëpi. Konsultimeve periodike neurolog i nevojshëm për pacientët që vuajnë nga sëmundjet e sistemit musculoskeletal, pas pësimit të një goditje me paralizë cerebrale. Bëni një kërkesë mund të jetë në klinikën në komunitet. Është e dëshirueshme që një takim me një neurolog u zhvillua pas një vizitë në një terapist. Ajo mjek i bazuar në sondazh primar duke përdorur "thjeshtë" i urinës, numërimin e gjakut dhe të veçanta - sheqerit në gjak, biokimi dhe të tjerët - do të përcaktojnë drejtimin në të cilin duhet të lëvizin të pacientit dhe të këshillojë për të kontaktuar një mjek. Sigurisht, një neurolog me përvojë dhe ai gjen problemin me caktimin analizën e të dhënave, por koha do të jetë e humbur. Shumë shpesh pacientët të shkojnë në një neurolog për zgjedhjen e drogës për të stabilizuar presionin. Një konsultim i tillë ofron terapist. Neurolog përcakton arsye vetëm për të kandidojë në probleme me presionin. Neurolog është e nevojshme jo vetëm për të rriturit - neurolog për fëmijë. Çfarë mjeku trajtimin e fëmijëve? Në fëmijët, si në të rriturit, një neurolog trajton sëmundjet e sistemit nervor periferik dhe problemet me sistemin musculoskeletal. Në ditët e para të jetës së fëmijës duhet të shqyrtojë specialist - një neurolog, dhe më vonë këshilla e tij do të jetë e nevojshme të paktën një herë në vit. Nënat duhet të mbani mend se fëmijët janë në gjendje të shprehin ankesat e tyre, dhe edhe një herë vizituar neurolog, në qoftë se një fëmijë nuk është e fjetur, shpesh zgjohen ëndrrën dhe dridhje; burps dhe nuk fiton nëse fëmija konvulsive lëvizjet e gjymtyrëve apo dridhur mjekër. Edhe nëse njerëzit përreth thonë se ne duhet të presim - të rritet, të kërkojë këshilla mjekësore të nevojshme. Më vonë, një roje, në qoftë se fëmija nuk është duke u në këmbë, mbaron gishtat, duke pasur konvulsione në temperatura të larta. Fëmijët më të rritur kërkojnë trajtim nga një neurolog, nëse prindërit njoftim jo vetëm manifestimet e sëmundjes, por hutim të tepërt, acarim të vazhdueshme, paaftësia për të komunikuar me shokët e tyre. Kjo mund të jetë jo vetëm manifestime individuale të natyrës, por edhe tregues i sëmundjeve të sistemit nervor. Në klinikat moderne mbishkrimet e zakonshme në zyrat e mjekëve "- neurolog ndryshuar mjekun tableta - neurolog që shkakton pacientët në befasi. Atë që është i ndryshëm nga një neurolog dhe Neuroshkencëtari ose ndryshe në të gjitha? Në neurolog përgjithësi - një mjek i cili ka një diplomë universitare në mjekësi dhe një specializim në neurologji. Ai trajton problemet e sistemit musculoskeletal që janë të lidhur me çrregullime të sistemit nervor dhe drejtpërdrejt sistemin periferik dhe qendror sëmundje nervor. Latest në rast se sëmundja nuk është e lidhur me problemin në psikikë. Termi aplikuar për një neurolog në vitin 1980 në BRSS për një specialist, i cili ka të njëjtat probleme. Jashtë vendit neurolog - një mjek që merret me patologji anatomike. Në carousel e emrave të luajtur një rol në politikë. I pyetur se çfarë neurolog neurolog ndryshme nga kushtet tona, përgjigje - emri. Dhe duke e kthyer në neurolog të njëjtat probleme, të cilat 25 vjet më parë u kthye në një neurolog.