Pak lhunyshka ose sëmurë rëndë


Fëmija Shkolla-moshë zgjohet wheezing, kollitjes dhe ankuar për shëndetin e tmerrshme. Ai argumenton se nuk mund të shkojnë në shkollë sot. Ai duhet të besojnë? Ndoshta kjo është ftohtë? Ose gripit? Ose gripi i tmerrshëm i derrit? Si mendoni ju - prindërit - për t'iu përgjigjur deklaratave të tilla djalin apo vajzën?
Ndonjëherë ajo me të vërtetë e qartë se fëmija set i plotë i simptomave të gripit apo të ftohtë të përbashkët, dhe ajo duhet të marrë për një mjek. Në raste të tjera, sëmundja e fëmijës nuk është aq e dukshme. Fëmijë nuk mund të ju jap prostыvshym. Prandaj, para se të supë pule të ngrohtë dhe vidproshuvatysya nga puna, ju duhet të kontrolloni të vërtetën e fjalëve mund të jetë "pacient mendor."


Ashtu si paharrueshme Mateu Broderick, i cili luajti në filmin e famshëm "Dita Off Ferris Byulera", ku heroi vendosi për të jetuar një ditë luksoze me një udhëtim në Çikago për Ferrari vjedhur, fëmija juaj mund të shkojnë në mashtrim të vëmendjes etja, frikë kontroll punojnë dhe edhe pas miliarda arsye të tjera.
Sipas ekspertëve, ndërsa studion në shkollën disa 20% të djemve duke u përpjekur të mashtrojë prindërit e tyre sëmundjen e goditën në bark, për të mos të kthehet në klasë. Në mënyrë tipike, këto trillimet relativisht i vogël, por nganjëherë ato fshehin nën një problem serioz, të tilla si neurozë, depresion apo një dëshirë për të shmangur ngacmimet në shkollë.


Duke pasur parasysh shqetësimin e shumë prindërve të cilët mësojnë në lidhje me sëmundjet e fëmijëve të tyre, sidomos gjatë epidemisë së tmerrshme të gripit të derrit, se si të dini të besueshme sa e vërtetë fëmijë të ankesave? Gjetja ndihmën e tre ekspertëve, janë të njohur me sëmundjet e fëmijërisë dhe fëmijët të njëjtat metoda - pediatër, psikolog të adoleshentëve dhe infermieren e shkollës. Ata do t'i përgjigjet pyetjeve të tilla të rëndësishme si: A ka fëmija juaj nevojë për ndihmë mjekësore, çaj me mjaltë dhe vëmendje, ose mënyrë më të mirë që ajo të hap të fuqishëm për të shkuar në shkollë? Sigurisht, në qoftë se fëmija është me të vërtetë i sëmurë, nuk e ushtrojnë peshën.

Por në qoftë se keni ndonjë dyshim apo sëmundje të vetme të cilat fëmija i sëmurë, i quajtur "nuk duan të shkojnë në shkollë", theksohet këshilla e mëposhtme të ekspertëve, një lloj detektor gënjeshtër për Fëmijët:
1. Kontrolloni simptomet tuaja
Manifestime të zakonshme të gripit - dhe derrat zakonshëm dhe - përfshijnë ethe, dobësi të rënda, kollë e thatë dhe dhimbje të muskujve. Simptomet e ftohjet zakonisht më pak e theksuar. Këto përfshijnë kullojnë hundët dhe kongjestion i hundës. Së pari, të matur temperaturën e trupit të fëmijës. Shkalla e ndryshon në varësi të karakteristikave individuale të organizmit ose kohën e ditës. Temperatura mund të arrijnë 361 në mëngjes, menjëherë pas zgjimit, gradualisht në rritje në mbrëmje. Pra, temperatura e 372 kur fëmija shkon për të fjetur, nuk duhet të shkaktojë shqetësim për prindërit. Në përgjithësi, pediatër nuk e konsiderojnë ngrohjes si një shqetësim në qoftë se ajo nuk e kalon 38 gradë Celsius.

Ju gjithashtu mund të kontrolloni statusin e fyt dhe bajame, nëse shkaku i ankesave është në to. Megjithatë, prindërit shpesh e bëjnë malet nga molehills, perceptuar makth krejtësisht pacientët bajame normale. Vetëm në qoftë se ata duken si luleshtrydhe mykura - që është e kuqe të ndritshme, me vija të bardha - duhet zanepokoyitysya.
2. Shiko për shenja të gënjeshtrave
Simptoma të rreme të ndodhë vetëm herë pas here. Të jetë e dyshimtë nëse fëmija juaj kollitet vetëm kur keni hyrë në dhomë, dhe papritmas ndalet për të folur në telefon me miqtë. Sinqeriteti i tij në mënyrë të qartë mund të merren në pyetje.

Fëmijët me të vërtetë të sëmurë shpesh në gjumë shikuar televizion. Pra, nëse teen juaj bëri një maratonë televizive për disa orë pa sy stulyayuchy, ai është i shtrirë në lidhje me gjendjen e tij.
Simptomat paqartë ankesë nga një pjesë e trupit, pastaj tjetri mund të jetë gjithashtu një shenjë e mashtrimit. "Oh, po, unë kam një dhimbje koke. Oh, stomak dhimbje. " Kur fëmija në vetvete nuk mund të përcaktojë se çfarë është problemi, dhe listat opsionet e ndryshme për të shmangur klasa, nuk i japin në për truket e tij. Sigurisht, kjo pikë - dëshmi jo shteruese. Por ai mund të prekë deri në dyshim.

3. Pjekur në rrënjë të problemit - në qoftë se, natyrisht, është
Pasi të keni vendosur për veten e tyre se çfarë sëmundje fëmija - jo më shumë se një lojë amator, të përpiqet për të kuptuar se pse fëmijë ishte një sukses për të. Përkundër faktit se shumë fëmijë janë thjesht tepër dembel për të shkuar në shkollë, ndërsa të tjerët e perceptojnë ftohjet dhe gripit sezonin e si festa zyrtare. Ata të gjeni se meritojnë një pushim disa ditë, tani që të gjithë rreth të sëmurë.
Por kjo ndodh që djemtë, feigning sëmundje, është shumë arsye më të forta për të shtrihen. Shpesh fëmijët të bëjë gjithçka që të jetë larg nga muret e klasës, nëse shokët e klasës tallen ato. Përpjekjet për të vënë veten të sëmurë me kalimin e kohës shndërrohet në një strategji të qëndrueshme sjellje.

Gjithashtu, gënjeshtrat dhe truket fëmijët të kenë sukses nëse frikë të flunk një kontroll ose të jetë në mesin e nxënësve më të keq në edukimin fizik. Frika dhe ankthi para testeve ose objekt padashur rëndë shkakton simulim.
Donna Matsyk, kryetar i Shoqatës Kombëtare të Infermierëve shkollave, kujton një student i cili vazhdimisht erdhi tek ajo me ankesat në të njëjtën kohë ditë pas dite. Ajo mësoi se matematika ishte në orar, se simptomat ishin direkt të lidhura me stresin.
Në këtë rast, natyrisht, si një problem psikologjik çon në çrregullime fizike. Fëmijët normale pretendim derdhet në zhytje profesionale kur personi vetë ka filluar të besojnë në sëmundjes së tij.

Fëmija nuk mund të di edhe se parehati të shkaktuara nga probleme mendore. Dhimbja është e vërtetë, por që burimi i tij - në kokë.
Ky model i sjelljes është më e zakonshme në mesin e fëmijëve të vegjël të cilët nuk e kanë ende të vërtetë e di se si për të shprehur emocionet e tyre në fjalë. Me fëmijët e moshës grihë aftësitë sociale, ata mësojnë të flasin për arsyet e fatkeqësia e tij, jo duke pritur derisa frika dhe dëshpërim të kalojë në kategorinë e Sëmundjet fizike.
Depresioni është konsideruar edhe si një nga arsyet se pse një fëmijë pretenduar të jetë i sëmurë. Kjo metodë ndihmon për të shkëputur nga problemet reale psikologjike, dhënien harresë të përkohshme.

4. Gjej - ndoshta ju vetë komplikon problemin
Fëmijët vospytыvayuschyesya në familjet ku prindërit presin atyre një arsim të shkëlqyer, sukses të shquar në të gjitha fushat, nuk është gjeniale, shpesh vuajnë nga niveli disproporcionalisht të lartë të ankthit. Për shkak se ata shpesh duke paraqitur si pacientë.
Fëmijët me familjet e paorganizuar, ku ka kaos dhe çrregullim, dhe prindërit janë vazhdimisht ankohen për ndonjë Sëmundjet, edhe me yyazytsirnistyu madh do të shpikë sëmundje nuk ekzistojnë. Ata thithin modelet e moms e tyre dhe baballarët të përshtatur për të, të lypur për të qëndruar në shtëpi, kur thekson eskalojnë në probleme fizike.

Fëmijët shpesh përsërisin simptomat që dalin nga prindërit e tyre. Pra, nëse nëna gjithmonë ankohet për dhimbje koke para hartimin raportin mujor mbi punën, djali i saj mund të fillojnë të bëjnë të njëjtën gjë, por përpara kontrollit të matematikës.
Nëse kjo situatë është kryesisht e përsërit jetën tuaj, nuk do të vonojë një vizitë në një specialist. Një psikolog me përvojë do të mësojmë ju dhe fëmija juaj të përballuar me depresion dhe neurozë që shkaktojnë lloje të ndryshme të sëmundjes.
Nëse ju jeni mjaft të sigurt se ankesat djali apo vajza shpjegohet vetëm nga dëshira mungon nga shkolla pa të përforcuar sjelljen e sëmurë. Ju mund të dëshironi për të bërë lëshime, gatuaj supë pule aromatik për fëmijën dhe të lejojë atë orë shtesë për t'u ulur në frontin e TV apo kompjuter. Por duke ju rrit më tej kontrastin midis ndërtesës dhe lojë të kënaqshme mësimet e shkollës shurdhër. Fëmija përsëri dhe përsëri të joshet të prekë pacientë. Por në qoftë se kec kapur të vërtetë të ftohtë, kujdes dhe dashuri atë më shumë se e nevojshme.