Ne zgjidhni, ne zgjedhim si ajo shpesh nuk përputhet


Shumë, duke u ankuar nga vetmia e tij, thonë se ata mund të takohen. Por sigurohuni që kjo është (ose e), të cilat në mënyrë të sigurtë mund të quhet e saj "gjysma e dytë"? Dhe ata që janë të pasur probleme në martesë, pas dekadash të jetës familjare, thonë se në qoftë se të gjithë të kthehet prapa dhe të zgjedhin përsëri. Do të zgjidhte një tjetër ose në një tjetër mënyrë se çfarë kritere kemi zgjedhur një burrë të ardhmen, dhe si për të zgjedhur mirë, atëherë ajo nuk do të jetë i zhgënjyer?
Specifikon ndjenja në çdo njohje - një ndjenjë e ndjeshmëri: që është ndjenja juaj e brendshme që këtu me këtë njeri që ju nuk do të keni për të shmangur marrëdhënie. Dhe pastaj të shkojnë qëllime specifikim kartë: partneriteti të biznesit, seksi, martesa Por ndjeshmëri nuk në vetvete ka të përcaktuar saktësisht se pse ne si një person të caktuar, ai tërhoqi na këmbëngulës partnerin e mundshëm të biznesit, "dush prirje" bashkëshorti të jetë e mundur ose partneri seksual yyazytsirnoho ndjeshmëri? Dhe një nga gabimet më të zakonshme - përzierjen qëllime komunikimi. Le të thonë se ju tërhoqi njerëzit në aspektin intime. Dhe shumë besojnë se do të thotë me të ajo duhet menjëherë të kandidojë për kursin gjendjes civile, këtu ndikon në edukimin tonë puritan si kun- kur shtrat pa shtypje nuk ishte e mundur. Por në familje të tilla probleme fillojnë për një tjetër muaj mjalti, fiziologji u mbushur, dhe pastaj çfarë?Ndonjëherë kur zgjedh një partner, burri veçanërisht e ardhmja, sinqerisht, ne krahasojmë personin me ju. Nëse shoku i ri për ju një shumë të zgjuar, shumë e pasur, shumë e bukur, e veshur shumë mirë, shumë i njohur - shpesh ju të lëvizin larg nga ajo, edhe në qoftë se ju pëlqen. Në këtë kurth të merrni ndonjëherë vajzat të vërtetë të bukur: bukuria e tyre fjalë për fjalë frikëson shumë burra, "sepse ju nuk mund të jetë në një botë të tillë të bukur" Të dy burrat shkojnë për të kërkuar për bukurinë më të lehtë dhe të dobët dhe mbetet vetëm. Por ka, megjithatë, njerëzit e tyre një opinion shumë i lartë (zakonisht, ndërsa ata nuk të zbulimit të vërtetë të lartë, por arrogancë - mbi buzë). Dhe këtu është një djalë i ri mungon ndjenjën e proporcion dhe e konsideron veten të denjë në jetën e të gjithë të mirë, kjo vajzë nuk ka frikë - në të kundërtën, ai menjëherë fillon sulmin e saj. Një ystomyvshayasya e vetmisë, të uritur jo vetëm për shoqërinë mashkull, por në parim në komunikim me njerëz vajzë, në dijeni të rrezikut shkon krahëhapur për të përmbushur këtë Dork: le të themi, faleminderit, i dashur, që erdhi tek unë. Në shaka! Dhe pastaj rrodhi familja në të cilën një burrë akuzon gruan e tij, thoni faleminderit që mora ju këtë - kjo nuk ishte dikush që ju dëshironi! Një grua e varfër, ajo është tashmë në poveryvshaya saj "padobishmëria"Fillon të zbehet para kohe, të fituar peshë dhe në thelb të humbasin bukurinë e saj. Dhe pastaj të fillojnë të thonë se bukuria do të shpëtojë botën, edhe pse, por në jetën e tij personale nuk sjell lumturi. Vetëm mënyrën si atraktivitetin fizike - e ashtuquajtura apeli seksi. Kjo nuk varet nga bukuria kanonike; një person mund të jetë e kuqe, të ulët, shëndoshet - por në një nivel fiziologjik do të jetë shumë më tërheqëse! Por me njerëzit, sidomos me vajzat nganjëherë shumë të frikësuar nga një familje nëse ajo tërheq të gjithë, kështu që kushdo të marrë atë dhe të paktën besnikëri nga ata nuk presin (dhe shpesh asgjë në të gjitha). Dhe shumë sexy mbetet në vetmi apo të marrin jetën vetëm partnerë të rastit.

Por mos ngatërruar as bukuri as smazlyvostyu me apel seksit. Kriteret janë të paqartë me siguri, por goxha vajzë, zakonisht një fëmijë ndihet gruaja më e bukur, dhe beson se kushti kryesor për një martesë të suksesshme - të krijuar gjatë kërkesës më të lartë. Në Gunners është një gjë e tillë: "Rrugët Beat". Pra, këto vajza: si për të blerë një numër të madh të tifozëve: se dikush do të zgjedhë! Dhe shpesh nuk zgjidhni një, nuk duan të ndaluar për dikë një, se sa ata kanë në të ardhmen! Përveç kësaj, ju nuk dëshironi të humbni lirinë - të themi, të duhet kohë për të veshin lidhjet martesore të kenë kohë për të humbur sukses në meshkujt, por më vonë, kur një nga një tifozët do vidsiyuvatysya, dhe rrjedha e pryumenshytsya re më vonë, zapanikuye zonja dhe tërheq gjendjes civile e parë në dispozicion, dhe nganjëherë e vetmja gjë që ka mbetur. Shpesh ai është një djalë i turpshëm shënoi cili kohë më parë ajo pëlqen nga larg, frikë për të ardhur më afër. Kur të gjithë kandidatët do të kandidojë tjetër, ajo vuri re atë, dhe ai shikon në sytë e saj besnikë, jo duke besuar fatin e tij dhe gjithçka që një vend të familjes. Ju lejon të mendoni se sa të fortë.

Ju mund të mendoni se, të themi, suksesin e zgjedhjes - njohuri të psikologjisë si një shkencë. Dhe në qoftë se ju lexoni një bandë e librave përkatëse dhe të mësojnë shumë në lidhje me natyrën e njeriut, ju gjithmonë mund të zgjidhni mjaft të saktë një partner "Në shkencë", Aplikimi rregulla të caktuara, por në realitet kjo rezulton se ai i cili e ka studiuar letërsinë mal dhe i shkroi një letër për rregullat, nuk janë të imunizuar nga gabimet iyazytsirnoyi në zgjedhjen e një partner të jetës. Sepse në fakt, kur ne të dalluar nga të gjithë njerëzit e tjerë që ne si", Ne nuk e mendjes. Për ne zgjedh tonat pa ndjenja. Dhe të urdhërojë atij diçka, merrni për të zgjedhur e rendit, dhe jo tjetri - është e pamundur.

Ju mund të bëni një eksperiment të tillë kuriozitet. Mblidhen në ndonjë ekspozitë (për të cilin ju kurrë nuk kanë qenë), dhe para se të hyjë në një dhomë, tregoni veten se sapo ju të hyjë në - ju menjëherë si, të themi, foto në mur të drejtë, dhe foto në të majtë do të emocionet negative. Pastaj hyni dhe shikoni se ka varur në mur e duhur, dhe - në të majtë. Jo gjithmonë ju mendoni drejt asaj që ai pa pikërisht Vetë ndjenjat "urdhëroi" provoni: ndoshta foto në mur majtë si ju shumë më shumë fotografi në të djathtë, ndoshta edhe do të kënaqem me ju, refuzimit, apo edhe indiferencë Dhe ashtu si ju nuk e keni parë piktura në sallë, nuk mund të përcaktojë paraprakisht se ju gëzojnë më shumë dhe nuk mund të ndikojë ndjeshmëri juaj nuk ka urdhra, kështu që ne nuk mund të parashikojnë ose reagimet e veta të pandërgjegjshme apo shkaktuar atë për të trajnuar ose të një personi tjetër. Dhe nuk "rregullat e përzgjedhjes" kjo zgjedhje e vërtetë nuk mund të ndikojë. Njerëzit me këtë rast ka shprehur më shumë kategorike: "Cekët Hal - bien në dashuri dhe dhi"

Ndonjëherë ne kemi dëgjuar se zgjedhjen e një burrë të përshtatshëm - një shans, sepse në qoftë se nuk me fat - çfarë mund të bëni Jo, zgjedhja jonë në çdo rast jo aksidentale - falje pun myyazytsilnyy! Po, ndodh që një burrë dhe një grua takohen në një autobus, kur nuk ulem në atë rrugë, e cila për herë të parë u takua në rrugë në të cilën të dyja humbi, humbi, apo në vendpushimin, e cila u kthye aksidentalisht deri kupona Por edhe në situata të tilla zgjedhja e të sigurt Kriteret tuaja personale pandërgjegjshme. Dhe ju nuk nxorrën rastësisht së bashku. Dhe për shkak se në qoftë se ju mbani mend - ju përpara në jetën time, definitivisht jo vetëm rrugë të gabuar autobus zabridaly në rrugë të gabuar, ose pushimi në një biletë të nxehtë. Dhe kudo u takua me një shumë mjaft e njerëz të rastit. Por askush nuk tërhoqi vëmendjen tuaj si ajo është tani! Ndoshta në qoftë se nuk ishte ky takim fatal, ju do të keni zgjedhur një person tjetër në një vend tjetër - dhe me të do të jetë po aq i lumtur! Gjëja kryesore - për të përshtaten me kriteret tuaja pa ndjenja e përzgjedhjes.

Gjatë kësaj kritereve të brendshme të njëjta që ne zgjedhim "i rastësishëm" partner?
Script prindërore. Zgjedhur ngjashëm me babain apo për imazhin që u vnushen një baba si njeriun ideal. Për shembull, një grua kushtuar vëmendje vetëm për njeriun me mjekër, i veshur me një mjekër, sepse babai i tij (efekt veçanërisht i fortë në qoftë se në mënyrë të pandërgjegjshme ju doni të shihni në gruan e ardhshme nuk ka partner dhe gruaja, dhe nëna ose baba). Një djalë i ri nuk ka marrë vajzat me manicures, sepse si fëmijë nëna ime e përdorur për të thënë: "Thonjtë pikturuar vetëm lentyaek dhe prostitutat".

Aftësitë e komunikimit të parë, kopshti, shkolla, etj Ajo tërheq njerëzit si diçka për miqtë tuaj të parë të vërtetë edhe nëse ato miq dhe ju në fytyrë, atëherë nuk e mbani mend. Gjëja kryesore - që kanë mbijetuar me njerëz të tillë një përvojë pozitive me herët, dhe tani ju jeni duke shpresuar në zemër. Çfarë me të gjithë miq të rinj si dhe vkladetsya sukses
Përvoja e parë erotike, e ashtuquajtura sozrevanyya.Tot seksual imprinting që ju quajti ndjenja e parë emocionuese, dëshirojnë pari, orgazmë e parë - një njeri si ai pas shumë vitesh, ju mund të frymëzojë ankth, shkaktojnë tërheqjen dhe madje edhe dashuri. Këtu, që ra fjala, qëndron rreziku i pornografisë për adoleshencë: vetëm atë që ai e sheh si stimuj parë erotike mund të jetë tërheqëse për të. Dhe si në pornografi shpesh të përfshirë një zonjë e një lloji të caktuar, atëherë njeriu i varfër i ri do të largohesh poshtë, duke kërkuar një grua me zemrat e tilla, këmbët ose flokët dhe cilësitë e saj personale dhe pajtueshmërinë e tyre psikologjik nuk është e rëndësishme për atë plotësisht. Dhe kur ai mbajti dy ose tre divorcin dhe grave në të gjitha zhgënjyer - dhe atëherë ai nuk mund të mendoj arsyet për problemet e tyre!

Disa karakteristika gjenetike që kushdo që zgjedh të kënaqur me - shpesh ato që mungojnë në vetvete. Natyra i ka rregulluar në mënyrë që çdo gjë ka për qëllim përmirësimin e familjes. Dhe ju, duke qenë i sigurt se një ose alternativa tjetër e trupit tuaj ose të trupit tuaj nuk i pëlqen dhe që ju do të donte të mundohet me këtë dhe fëmijët tuaj në mënyrë të pandërgjegjshme do të zgjedhin nëse e ka më të madhe se ajo që mungon ju - dhe anasjelltas. Shpesh këto çifte janë çuditërisht të harmonishme. Shpesh ndodh që një njeri të ulët të plotë zgjedh të martohet me vajzën e lartë hollë. Dhe një tjetër djalosh që vuajnë humbjen e hershme e flokëve dhe tullac njëzet vjet, erdhi në ekstazë e vajzave më të forta me Manes harlisur, dhe vetëm hodhën në to. Dhe secili ofruar dorën dhe zemrën e tij. Ai ishte i shqetësuar se natyra e saj, kjo ishte e rëndësishme që bijtë e tij nuk vuajnë si ai

Për fat të keq, shpresa është shpesh jo i justifikuar: në trashëgim ligjet e tij, dhe mund të ndodhë si këngë humoristike në lidhje me një djalë i cili ishte "intelekti i fuqishëm, por e tmerrshme si një mëkat vdekjeprurës". Në përgjithësi, ai vendosi të bëjë budalla predlozhene Meg"E cila ishte ende e bukur. Mendova: "Fëmijët tanë me siguri do të ketë një bukuri, dhe unë - një arsye të fuqishme: Unë nuk do mend për të marrë hua! Fëmijët kanë lindur, por në kundërshtim ozhydanyam, straholyudnыe - mama dhe baba - budallenj". Ky zhgënjim, siç thonë ata, dhe ai nuk do të dëshirojnë. Dhe shumë shpesh pas frustrimit të tilla drejtimin pjesë: "Dhe atë që ai (ajo) tani kam nevojë?" Pra, nëse ju do të ndiqni kur zgjedhjen e një burri është parimet e trashëgimisë - para se të dalë të gjendjes civile, të konsultoheni me një gjenetist specialist.

Shumë njerëz zgjedhin, të udhëhequr nga shenjat e zodiakut, duke thënë se një përshtatje të tillë, dhe të tillë dhe nuk ka asnjë shenjë nuk ka ndonjë ndikim në lumturi në familje? Vetëm për ata që besojnë në të. Sepse ndërsa njerëzit fillojnë të shqetësojë, për shembull, mendimet e mëposhtme: "Çfarë një djalë i mirë, I like it, ajo do të martohej me të, dhe këtu ai ka lindur nën shenjën, e cila në horoskop grindjet e mia të vazhdueshme" Edhe në qoftë se një vajzë për atë djalë jashtë, ende ashtu si pa vetëdije këto grindjet do të presim. Dhe pastaj të provokuar - të mos vuajnë pritjet, "Kur më në fund të fillojnë". Dhe kur do të fillojë, vazhdojë dhe do të përfundojë në divorc, psherëtimë: E pra, thashë, ne nuk do të afrohemi njëri-tjetrin dhe në qoftë se nuk e mërzit gjëra të tilla - atëherë ne mund të krijojë një familje të lumtur me të cilët ju në një horoskop "nuk i përshtatet të gjithë".

Nga rruga: Së pari, në qoftë se ne jemi duke kërkuar për horoskop partnerit, të jetë i sigurt për të parë jo një, por disa horoscopes. Sepse çdo shkrim e tyre, nganjëherë krejt të ndryshme. Së dyti, theksohet se sot yje zodiacal kanë ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme, dhe tani disa datat e lindjes në realitet i atribuohet jo në shenjë zodiacal, të cilat ata i përshkruajnë. Dhe së treti, në qoftë se ne përdorim horoscopes, të bindur veten në të mirë, jo i keq. Një grua ishte në horoskop zodiakut "nëse"Se ajo duhet të bëhet një artist i madh. Ajo mori shumë seriozisht, hodhi gjithë ish-profesionin e tij dhe seriozisht mori pikturë. Në të vërtetë, shumë shpejt u bë artist mjaft i njohur dhe popullor. Dhe në ekspozitën e ardhshme e tij të madh ajo u takua me një grua të çuditshme që nazvalasya nënën e saj natyrore. Ajo rezulton se gjatë luftës kanë humbur vajzën e tij të vogël; vajzë kap nga të huaj dhe dërguar në një jetimore. Vajza ishte aq e vogël që vetëm e quajti. Pastaj ajo i është dhënë një emër të ndryshëm, dhe numri dhe viti i lindjes regjistrohet në lidhje - në sy. Shpejt vajza vdocheryla tjetër familje, dhe vetëm pas shumë vitesh kishte gjetur nëna e saj e në këtë mënyrë artisti mësuar që nga data e regjistrimit jetimore e lindjes, të gabuar në lidhje me katër muaj. Kur ajo pyeti nga kurioziteti Horoskopi "real" data e lindjes, unë kuptova se ajo duket ishte shkruar nga lloji i bëhet një farmaci të madhe dhe aftësi të Arteve të Bukura, në pikturë të veçantë, ajo nuk dhe kurrë nuk është e do të jetë rreth mund të luajë kapur horoscopes në zgjedhjen e bashkëshortit të saj një rol të ngjashëm. Sigurisht, Zoti na ruajt, se të gjitha përfundoi me sukses si edhe!

Në përgjithësi, mënyra më e mirë për të gjetur një mik shpirti - dialog aktiv shoqëror. Për shembull, një nga klientët e mi u takuan burrin e saj të ardhshëm në barrikada rreth Shtëpinë e Bardhë. Kjo, sigurisht, shembulli nuk është aq pozitive, sepse ajo ishte një situatë ekstreme që nga përcaktimi i sjell njerëzit së bashku dhe përshpejton procesin e takim dhe tërheqjen e ndërsjellë. Përveç kësaj metode të takim nevojë shumë barrikada. Si një zëvendësim mund të veprojë Organizata bamirëse punës: për shembull, restauruesit vullnetare të ndihmojë në restaurimin e një tempulli të lashtë, punë peizazhit, etj Kur punojnë së bashku, dhe për argëtim, vetëm atje dhe të shohim kush është kush, jo vetëm në aspektin e punë e vështirë. Në këtë grup udhëheqësit dikur të vendosur dhe të vartësve dhe Workaholics dembel, kujdesin dhe эhotsentrystы dhe ju, duke kërkuar në të gjitha, të zgjedhin që e pëlqen atë. Natyrisht, ky është vetëm një shembull i takim, dhe të shtunave pas mjetet e transferimit të komunikimit shoqëror është sigurisht nuk i rraskapitur. Përveç kësaj, komunikimi - e vetmja mënyrë për të takuar familjen për mobilimin. Statistikat thonë se bashkëshortët e ardhshëm të gjejnë njëri-tjetrin përsëri dhe në vendet e mëposhtme: në shkollë; Instituti; në punë; në një parti festive me miqtë apo të afërmit; në valle, ekspozita, në teatro (dhe pastaj lidh ato në jetë edhe interesa të përbashkëta); në këto situata ekstreme (natyrisht, kjo do të jetë emocionuese dhe diçka për të kujtuar, por jo të gjitha përshtatet, përveç shpesh e rrezikshme); dhe më në fund, "rastësisht" në transport apo në rrugë, por edhe në këto vende shumë njerëz dhe u duk zgjedhje e madhe, pasi rrallë ndodh çifte të tilla takim.

Pra nayiyazytsirnishe (dhe më të sigurt) për të gjetur bashkëshortin e ardhshëm në rrethin e tij të komunikimit. Por ju duhet të keni një rreth! Dhe askush nuk thotë se ju nuk mund të takohen në rrugë! Për hir të Zotit, të njihen, si njohja e tillë mund të jetë qëllimi i martesës dhe jo edhe për seks. Pra, ju thjesht formon rrethin. Dhe pastaj diku në këtë rreth gjenden i'a tuaj - Kjo është e vështirë për të thënë më parë këtë: djalë ai u takua në rrugë me një vajzë, biseduam, shkëmbyen numrat e telefonit. Ajo e ftoi atë për një ditëlindje ku u takua me një nga miqtë e saj ishte se ata të kapur fushata të përbashkëta. Një mik i ri ju fton për rritje djalë, ai shkon atje dhe plotëson një vajzë - lidersheyu grup. Por lydersha erdhi në mars me të dashurën e tij, e cila ishte një rezultat i gruas së heroit tonë. Kjo nuk është një zinxhir i rastësive: nëse të analizuar në detaje veç e veç çdo lidhje e zinxhirit, të gjitha ngjarjet që kanë ndodhur mjaft e natyrshme! Dhe edhe në qoftë se ju jeni nga natyra njeriu është e mbyllur, ju ndoshta keni një rreth të vogël të komunikimit - me ata të cilët ndajnë hobi tuaja. Së paku, të mbajë kontakte me bashkëmoshatarët e tyre, edhe pse minimal, është e dobishme.

Pra, para se të fillojmë të shikojmë për një njeri të mësojnë të komunikojnë në të gjitha. Siç u përmend më lart kriteret e pavetëdijshme e përzgjedhjes bazuar kryesisht në të dhënat e jashtme, ashtu-quajtur përshtypje të parë. Në këtë rast të njohurit e juaj mund zabuksuvaty në një fazë shumë të hershme, ju vetëm të jetë i mërzitur me njëri-tjetrin. Por rastësi të strukturës së personalitetit, të ashtuquajtura harmoni psikologjike (kur partnerët nuk janë aq të ngjashme sa i pajtueshëm) e bën atë rezultat më të qëndrueshme dhe të besueshme. Shembuj të tillë shumë harmoni: për shembull, një i pëlqen të flasin, dhe të tjera - për të dëgjuar; i pëlqen për të binden, dhe një tjetër - komandës; ose thjesht - një e do tjetrin - për të përgatitur Kështu, këtë harmoni psikologjike" gjithashtu përcakton pandërgjegjshme tonë, por kjo zgjedhje duhet t'i japë atij një pak më shumë në lidhje me mikun tuaj të re se pamja dhe të dhëna të tjera fiziologjike. Me fjalë të tjera - dhe dashuria e mundshme në shikim të parë, por është më mirë që të shikoni për herë të dytë!