Rreziku nga pneumonia dhe simptomat


Shumica e njerëzve që jetojnë në klimë të lagësht me dimër të gjatë të ftohtë dhe zakonisht disa herë në sezon janë të sëmurë me SARS ose gripit, kollë oslozhnyayuschymysya. Megjithatë, në disa raste, këto sëmundje janë mjaft të shpejtë me expectorants dhe horchychnykam, dhe në disa të tjera - ata të shkojnë në mushkëri dhe të shkaktojë inflamacion të këtyre organeve. Pra, çfarë është pneumonia? Cilat janë rreziku dhe simptomat e pneumonisë?
Çka është Pneumonia?
Pneumonia është një inflamacion i indeve të mushkërive, ose parenchyma, zakonisht përfshin procesin e inflamacion të frymëmarrjes të mushkërive, ose fshikëza pulmonare. Shkaqet e sëmundjes - patogjenë të tilla si bakteret, viruset, kërpudhave patogjene, mikroorganizma.


Sigurisht, pneumoni nuk është më një sëmundje fatale, megjithatë, dhe deri më tani norma e vdekjeve nga kjo sëmundje është 2% - 9%.

Rreziku kërcënuese pneumoni, sidomos pas grupe të njerëzve:
• foshnjat dhe fëmijët e vegjël;
• njerëzit që vuajnë sëmundje kronike: diabeti, sëmundjet kardiovaskulare, sëmundjet e sistemit bronkopneumonare dhe të tjerët.
• të moshuarit;
• njerëzit me sistemet e dobëta imune;
• pacientët me SARS-it dhe gripit.
Në mënyrë tipike, SARS po mbështet kauzën për zhvillimin e pneumonisë dhe shtysë për shfaqjen e sëmundjes - është bashkimi infeksione virusi bakteriale.


Ka shumë mikroorganizmave që shkaktojnë simptoma:
• Gram-negative bakteret si Proteus, Escherichia coli, Enterobacter, Klebsiella pneumoniae, dhe të tjerët;
• coca hramopolozhytelnыe: Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus;
• patogjene oportune, të tilla si: Candida albicans, Pneumocystis carinii;
• parazit obligativ brendaqelizor.

Një faktor i rëndësishëm i cili në një farë mase përcakton se çfarë lloj shkaqeve mikroorganizëm të pneumonisë dhe cilat janë simptomat e sëmundjes - është uyazyka paraqitjes së saj. Po, në shtëpi ka disa baktere dhe spitale - të tjerët.


Zhvillimi i Sëmundjeve
Sa është infeksion në mushkëri? Mënyra më e zakonshme aerogenic kur patogjene hyjnë në rrugët e frymëmarrjes, dhe në departamentin e frymëmarrjes të mushkërive dhe bronke. SARS në këtë pikë tashmë reduktohet epiteli mbrojtja e baktericid pulmonare jep mukusit. Kështu, virusi shumëfishon lehtë dhe të çon në inflamacion. Ky proces është i komplikuar nga qenët i qartë dëmtuar të bronke, të ulur në qarkullimin e gjakut, një lloj të veçantë të edemë pulmonare. Nëse simptomat nuk bëjnë alarm në kohë dhe të fillojnë trajtimin, rreziku nga pneumonia qëndron në manifestimin e shenjave të hipoksi dhe dështimit të frymëmarrjes. Dhe kjo është e shoqëruar zakonisht me temperaturë të lartë.


Llojet dhe llojet e pneumonisë
Gjatë testit, mjekët përgjuar dhe "prostukuyut" pacientin, dhe pastaj të drejtuar atë në X-ray drita. Pse ata e bëjnë këtë? Së pari, për shkak foto mund të diagnostikuar, dhe së dyti, për të përcaktuar llojin e pneumonisë.
• Pneumonia qendrore - në të cilat ka zona të veçanta të inflamacionit veç e veç ose të bashkohen në një fireplace madhe.
• Pneumonia segmental - kur lit të gjitha segmentet e mushkërive. Ky lloj i pneumonisë zakonisht trajtohet vështirë dhe të gjatë.
• Pneumonia pjesshme ose krupoznыe - në të cilën prek mushkëritë dhe grimcat pleurë, dhe fluide akumulon në alveole.

• pneumoni akute intersticiale - në të cilat inflamacion është përhapja e indeve.

Në këto lloje të pneumonisë dhe pneumonisë atipike atje. Mycoplasma tyre shkaku dhe klamidia. Rreziku i këtij lloji të pneumonisë është një rritje afat-shkurtër në temperatura ndryshon normalizimin e pacientit, dhe rishikimi foto klinike ndryshon nga modeli i pneumoni. Përveç kësaj, trajtimi zakonisht është kohë e mjaftueshme, pasi patogjeneve të ndjeshme për shumë antibiotikëve. I rrezikshëm konsiderohet pnevmotsystnыe dhe pneumoni, të cilat shkaktojnë parazit malopatohennыe Pneumocystis Carini, krejtësisht të pandjeshëm ndaj antibiotikëve.


Komplikimet e pneumonisë
Varësisht nga kohëzgjatja dhe ashpërsia e pjesës akute pneumonia (4 deri në 6 javë) dhe të zgjatur (2 deri në 6 muaj). Por komplikimet e tij pneumoni më të rrezikshme. Për shkak se këto sëmundje të ndarë gjithashtu në të komplikuara dhe të pakomplikuar.

Komplikimet përfshijnë pneumonia, sindromi toksike, në të cilën prekur sistemin qendror nervor për shkak të akumulimit të toksina, bakteret, paraqitja e dështimit të frymëmarrjes, çrregullime kardiovaskulare, edemë pulmonare, shkatërrimin e indeve të mushkërive, çrregullime të gjendjes acid-bazë. Secila nga këto komplikime mund të çojë në vdekje. Kjo është arsyeja pse gjatë sëmundjes SARS, i cili është shoqëruar nga një kollë, ju duhet të jenë të kujdesshëm për të mos humbasë simptomat e pneumonisë. Ajo duhet të jetë i kujdesshëm për shkak se:

• nuk shkon më shumë se një jave kollë lagësht apo të thatë;
• përkeqësim pas përmirësimit të dukshëm me SARS;
• Temperatura e lartë është mbajtur më gjatë se 3 ditë dhe jo humbur drogë;
• shqetësuar ritmin e frymëmarrjes, kur ajo bëhet e shpeshta dhe të përhershme, i ngadalshëm dhe i vështirë, me gulçim;
• shenja të dehjes, humbje e oreksit, kokës dhe dhimbje të muskujve, dobësi;
• sulmet e kollitjes apo dhimbje gjatë breaths thellë;
• dobësi të rënda dhe zbehje në sfondin e sëmundjes SARS.


Përkundër faktit se pneumoni manifestohet në mënyra të ndryshme dhe shpesh të maskuar mirë, vetëm një mjek mund të bëjë një diagnozë, dhe shumë më të sakta dhe më shpejt se pacienti bëni vetë. Ajo duhet të mbahet mend se të kuruar çdo sëmundje shumë më e lehtë në qoftë se të zbuluar atë në kohë.