Neurozë Menaxhoni emocionet


Vvd diagnoza Misterioz (distonia vegjetative-vaskulare), për të ende një mister, jo vetëm për pacientin, por ndonjëherë dhe për mjekët. Çfarë është kjo sëmundje - distonia?
Distonia vaskulare (vvd), zemra neurozë, frymëmarrjes ose anhyonevroz, somatoformnoe çrregullim - emra në këtë sëmundje shumë, por thelbi është. Megjithatë, kjo nuk ka asnjë sëmundje në të gjitha, sepse ndryshimet organike (duke përfshirë zemrës dhe enëve të gjakut) është një çrregullim nuk është përgjegjës. Arsyeja e tij kryesore - çrregullim në sistemin autonom nervor.


Mekanizmi i këtij konflikti të brendshëm të ardhshëm. Në trup, sistemi autonom nervor luan një rol të madh administrativ: ajo kontrollon dhe menaxhon të gjitha proceset e jetës dhe punës së të gjithë organeve trupore.
Kur është e nevojshme, sistemi autonom nervor na mobilizon për të luftuar stresin (tensionit menaxhon pjesën simpatike e sistemit nervor), ose, anasjelltas, jep komandën "lirisht" (përgjegjës për seksionin parasympathetic relaksimit). Por kur mekanizmi i vogël rozladnatysya siç ndodh rrëmujë: të dy sistemeve autonome të përfshira në punën, kur ata duan. Pastaj edhe udhëtim banal në trup autobus mund të përjetojnë një fatkeqësi, dhe në një situatë e cila kërkon përqendrim të lartë, jo në vendin e vjen apati dhe letargji.
Simptomat dhe trajtimi i enëve të gjakut dystonia


Ndjeshmëria ndaj ndryshimeve të motit - sinjali i parë paralajmërimi i trupit, duke treguar se zhgënjimin e rregullores së tij të hollë nervor. Shenjat e këtij çrregullimi mund të:periudhat e përkeqësuar kujtesës dhe vëmendje;
shteti kur ai hedh në të nxehtit, në të ftohtë;
ndjenja një fluks të mprehtë e forcave, lodhje madje edhe me përpjekjet e vogla;
goja e thatë, duke u dridhur duart ose qepallat eksitim;
në situata të vështira - problemet e gjumit;
gjithmonë ngritur pak ose ulur temperaturën e trupit;

luhatjet e shpeshta në presionin e gjakut, gulçim;
marramendje dhe të përzier në një pjerrësi të kokës;
një përkeqësim të mprehtë në humor, ndjenja e pafuqisë.

Shpesh simptomat shfaqen kur personi është në një dhomë të ndritshme.


Arsyet vidyazyka në sistemin autonom mund të bëhet stresi kronik, sëmundje serioze, stërvitje e tepruar, shoku të fortë emocional (humbja e një të dashur, të punës, divorc). Vehetatyky mund të prishin dhe sëmundje, neurologjike, psikiatrike, endokrinologjik. Dështimi për të rregullimit nervor ndonjëherë të çojë infeksione të rënda (të tilla si gripi), dëmtime në kokë dhe sëmundjeve të tjera.

Sulmet Dystonia vaskulare janë dy llojesh. Në një rast, personi
mund të ndjekë lodhjes dhe apati. Në të dytin ka sulme shumë të mprehta, të shoqëruar nga ankthi të fortë, kështu që ata janë quajtur "sulme paniku." Ata nuk do të ndodhë menjëherë, efektet janë ndjerë për disa orë. Por ka edhe lloje të tjera të sulmeve kur presioni ulet, zemra rreh më shpesh bëhet e vështirë për të marrë frymë, duke tërhequr një ëndërr. Kjo situatë është e mundur.
Në çdo rast, viktima duhet së pari të sigurojnë qetësinë maksimale. Dritë të ndritshme, zhurma, zëra të mëdhenj vetëm mund të përkeqësohet. Ajo gjithashtu duhet të japë një person një qetësues - bozhure tretësirë, Valerian, Corvalol. Në qoftë se këto masa nuk janë të mjaftueshme dhe se sulmi është më e mirë për të thirrur "të shpejtë".

Për trajtimin e dystonia enëve të gjakut zakonisht përdoret drogë që ndikojnë ton enëve të gjakut, të përmirësojë qarkullimin e gjakut cerebrale, uljen e ankthit. Gjithashtu përdoret me ultratinguj, akupunkturë, terapi lazer, masazh, oksigjen dhe banja e radonit, dushe terapeutike. Por e gjithë kjo do të thotë çmimi Pence për aq kohë sa personi nuk mësojnë për të kontrolluar frikën e tyre. Pra, të jetë i sigurt për të plotësuar seanca terapi mjekim. VSD do të, nëse personi do të kuptoni vetëm në veten e tyre dhe të vendosin konfliktet e tyre të brendshme.

Dhe ende - edhe më moderne, trajtimi i zgjedhur nuk do të ndihmojë në qoftë se vuan nga personi vegjetative-vaskulare dystonia mëson për t'u çlodhur - frymë si duhet, për shembull. Mëso kjo lehtë. Provoni të cekët (në "atë") dhe marr frymë thellë (në kurriz të "dy, tre") nxjerr, fryma fryrë, ndërsa exhaling tërhequr në stomak.
Ky lloj i frymëmarrjes (ekspertët e diafragmës e quajti atë) përmirëson rrjedhjen e gjakut në mushkëri dhe zemër dhe merr tension të madh të brendshëm. Për të arritur dëshiruar ndihmën lehtësim dhe ushtrime të veçanta, duke i lejuar vazhdimisht, dhe në të njëjtën kohë të relaksoheni muskujt e ballit, fytyrë, qafë, shpatull brezin, mbrapa.