Komplikime neurologjike e sëmundjeve degjenerative disk mesit


Komplikime neurologjike e mesit sëmundje degjenerative disk - një problem të rëndësishëm mjekësor dhe social dhe ekonomik. Një numër i madh i njerëzve në moshë pune duhet të kalojnë çdo vit një shumë kohë dhe të holla në eliminimin dhe parandalimin e komplikimeve të sëmundjes. Në këtë drejtim, kuptuar rëndësinë e terapisë racionale e manifestimeve neurologjike te osteokondroza.
Siç e dini, ky trajtim është kompleks dhe përfshin drogë përshkrimin e recetave (barëra) dhe përdorimin e metodave jo-farmakologjike të trajtimit dhe të kirurgjisë. Le të konsiderojmë më në detaje mundësitë e farmakoterapinë. Zona e tij kryesore të komplikimeve neurologjike në trajtimin e sëmundjes mesit degjenerative disk është efekti me dhimbje, përbërësi musculo-tonik, përmirësimit microcirculation dhe indeve trofik.Në rast të një dhimbje të mprehtë në komplikacione neurologjike e sëmundjeve degjenerative disk mesit, për disa ditë pacienti duhet të mbajë pjesën tjetër shtrat për të reduktuar sasinë dhe peshën e lëvizjeve në zonën e prekur. Pacienti duhet të mbajë një pozitë të rehatshme të qetë në anën e pasme. Shpesh, pacientët të zgjedhin pozicionin e tyre me të ngritura pak mbrapa dhe pak prirje gjunjë. Kërkesa kryesore që pacienti është i shtrirë në një sipërfaqe të fortë në një pozicion të përshtatshëm. Dritë të ftohtë apo të nxehtit të thatë mund të lehtësojë dhimbjet, ndërsa ngrohja e thellë apo e fortë shpesh rritet. Me zgjerimin gradual regjimin sëmurë rekomandojmë kufizimin e përkohshëm të aktivitetit fizik dhe për të shmangur qëndrimin e zgjatur në sjellje nefiziolohichnost, lëvizjet e papritura në shpinë (extension, rotacionit, anim), heqjen e peshave.


Nëse shenja paqëndrueshmërie segmentit vertebrale-motorike dhe tendenca për përsëritjen e dhimbjes këshillueshme që të veshin një korse për disa ditë. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se zgjatur veshur një korse mund të çojë në dobësimin e muskujve. Pasi lehtësim të plotë të dhimbje dhe parehati duhet të fillojë duke eliminuar klasa të veçanta ushtrimin këshilluese lëvizjeve saktë pacientit pa rritur ngarkesën në shpinë, të forcojë muskujt e mbrapa dhe qafën. Në mënyrë tipike, norma pozitive ndikuar nga 7-10 procedurave) të kualifikuar porositë kryer, not në ujë të ngrohtë.


Një komponent i rëndësishëm i trajtimit të komplikimeve të sëmundjeve neurologjike mesit degjenerative disk, është emërimi i drogës analgjezik të merren norma (për orë), pa pritur për dhimbje në rritje. Më e zakonshme përdorimi Analgin, paracetamol, sedalhyn. Ditët parë e përzierjeve dhimbje akute përdorim sindroma përmbajnë, së bashku me analgjezikë, dehydratyruyuschye (decongestants), anti-inflamator, miorelaksyruyuchy, qetesues. Analgin (1-2 ml 50% zgjidhje) analgesics dhe grupeve tjera - baralgin (5-10 ml), prokainë (nga 20 në 100 ml të 05% zgjidhje) është e kombinuar shpesh me emërimin e hydrocortisone (20-40 mg), Lasix (20- 40 mg) eufillina (10 ml 24% zgjidhje), qetësuesit (Relanium 1-2 ml), vitaminë B2 (deri në 2000 mg në administratën). Pikoj i këtyre komponimeve (në kombinime të ndryshme të pajtueshme) mund të kryhet 2 herë në ditë. Përdorimi i novokaina mundur në mbarështimin e ndryshme dhe derivateve të saj: trymekayin (05-025%), sovkayn (10.5%); lidocaine (05, 1, 2%)


Perberja vlerësuar e përzierjes;
1) Një zgjidhje e aspirina 50% - 10-spa - 2 g
Lasix - 40 mg
Novokaina 025% - 1000
Fiz. Zgjidhja - 1500 - në / pikoj
2) baralgin - Relanium 50-20
Deksazon - 4 mg novokaina - 025% - 500
Glukoza - 5% - 2000 - në / pikoj
3) Analgin 50% - 20 B12 - 1000 mg
Por-spa - 2% - 20 Reopiryn - 50 - / m

Dehydrating komplekse (anti) mjekësor i komplikime neurologjike e mesit sëmundje degjenerative disk është treguar kryesisht kur ka shprehur sindromi radicular. Më të përdorura në këtë situatë saluretiki veprim të shpejtë ose deksazon. Nuk ka konsensus në lidhje me efikasitetin e këtyre barnave nuk. Për drogë veprimi i kombinuar (duke përfshirë një efekt të fortë analgjezik) përfshijnë droga anti-inflamator jo-steroidal (NSAIDs).


Më i këtij grupi komplikacioneve neurologjike në trajtimin e sëmundjes mesit degjenerative disk, barnat e mëposhtme: DIKLOFENAK (voltaren; dyklovyt); ortofen; ibuprofen; indometacin; piroksikam; ketoprofen (artrozylen, ketonal); ketorolac (dolak); lornoksykam (Ksefokam). Veprimi i tyre është i bazuar në ndalimin selektiv të cikloksigenase, duke rezultuar në reagimet bllokuar kaskadës arachidonic dhe shqetësuar sintezë të prostaglandins. Kjo çon në një reduktim në membranat qelizore dëme, pengon përparimin e inflamacionit.


Droga në këtë grup kanë një anti-inflamator, antirheumatic, analgjezik, antipiretik, efekt të theksuar antiplatelet. Një shumëllojshmëri e formave të lirimit të Diclofenac ofron komoditetin e përdorimit të saj. I disponueshëm në tableta për trajtimin e komplikacioneve neurologjike të sëmundjes mesit degjenerative disk: voltaren në 25 dhe 50 mg tabletes me çlirim te zgjatur 100 mg, solucion për injektim në shishka të 3 ml (25 mg / 1 ml), suposte zorrës së trashë 50100 mg dhe 25 mg per femijet. Në mënyrë tipike tension-arena caktojë brendësi të 25-50 mg 2-3 herë në ditë (por jo më shumë se 150 mg / ditë). Kur përdorimi i efektit terapeutik prej 50 mg në ditë. Qirinj emërojë 50 mg 2 herë në ditë krem ​​për përdorim të jashtëm "emulhel voltaren" - 1% rubbed në lëkurë mbi plagë (2-4 g), 2 herë në ditë (e përdorur për të rritur efektin e formave të tjera të dozimit).