Mbijetuar divorc dhe për të shkuar në


A është e mundur për të mbijetuar stresin e divorcit? Askush nuk do të besojnë se një grua që është në një divorc të shtetit do të gëzohen dhe do të ngazëllojnë. Sigurisht, ndoshta kjo do të nxjerrë vjen një ndjenjë, një ndjenjë e gëzimit të pritjes së re të jetës. Megjithatë flasim për përballimin pas divorcit të saj nga burri i saj. Kjo është veçanërisht e vështirë nëse divorci merr njerëzit. Të gjitha gratë të ndjehen fyerje, depresioni, stresi, mëshirë, dhimbje martesë të pakënaqur. Një krizë e tillë është normale në qoftë se ju të gjeni zgjidhjen e duhur për të kapërcyer atë. Si për të mbijetuar divorc dhe për të shkuar në?


Situata është komplikuar nëse ka fëmijë të zakonshme, për shkak se pak e vështirë për të shpjeguar vajzën pse babi nuk vjen në shtëpi, dhe një djalë nga një martesë e mëparshme, i cili e donte njerk e tij. Është e vështirë për të dhënë këshilla të përgjithshme që do të përshtaten çdo grua. Ekspertët në fushën e martesës dhe familjes thonë se shkaku kryesor i stresit është e pavlefshme. Në zemrën time është i zbrazët dhe i trishtuar kur ti e kupton uselessness e saj kur ju nuk e dini se ku për të vënë veten. Por mendoni për fëmijët tuaj. Djali juaj vetëm u largua mosha tranzicion kanë nevojë për vëmendjen tuaj, dhe vajza juaj nevojë për kujdes dhe dashuri.


Nuk ka gjasa që ju do të kënaqë këto fjalë standarde të tilla si "të kujdeset për fëmijët", "zustrichaysya me burrat e tjerë", "çdo gjë shkon", edhe pse ato janë të vërteta. Jeta shfaqet në të zezë? Megjithatë, jeta vazhdon! Çfarë mund të japin këshilla? Në mënyrë tipike, një kohë më e vështirë pas shkurorëzimit zgjat 2-3 muaj, duhet të vuajnë vuajnë, dhe në përputhje me ligjet e psikikës, dëshpërimit tonë, lotët tanë nuk mund të vazhdojë pafundësisht. Nëse stresi si vend, vendi i parë që stresi është vdekja e dikujt afër, i dyti - burg, dhe e treta - divorc. Divorci - nuk është tragjedia më e tmerrshme në jetën tuaj.


Kur mbajtur 2-6 muaj, humor normale, ju mund të fillojnë të besojnë dhe shpresojnë për më të mirën, veçanërisht në qoftë se keni fëmijë. Është e mundur që ju të përmbushur një njeri tjetër. Dhe gjashtë muaj më vonë ju do të kuptojë se për të kapërcyer këtë periudhë të vështirë të jetës tuaj. Ish-burri juaj në qoftë se ai është një person i mirë nuk do të tregojnë indiferencën për fëmijën tuaj. Vullnetit të Mirë në bashkësi me të do të ju them se kjo është paqe e mendjes dhe qetësisë. Mundohuni të mos ulen në lot mbi fotot tuaja të përbashkëta nuk do të derdhin lot mbi dhuratat e tij, nuk rastravlyvayte veten. I kushtoj vëmendje më shumë për këtë! Ejani në klub palestër të ndryshojë imazhin e saj, kujdeset për trupin e tij dhe fytyrë, vizitojnë sallonet e bukurisë, të nënshkruajë për trajnim për gratë që kanë përjetuar divorcin - për të jetuar në. Nën drejtimin e një psikologu me përvojë, ju mund të shpejt të përshtatet me një jetë të re. Zgjeruar rrethin tuaj shoqëror, nuk i ulur në katër mure.


Disa këshilla që mund t'ju ndihmojnë:
1) Nuk është një zamykaytesya nuk qëndrojnë vetëm me pikëllimin e saj, sepse për të jetuar. Deklarojnë problemet e tyre. Kështu që ju mund të humbni peshë në shpirt. Ju me siguri mund të diskutoni atë me miqtë e saj, por, megjithatë e këshillueshme për të parë një specialist. Të marrë pjesë në grup të posaçëm për të njëjtën gjë si ju. Nuk ju mund lirisht të bëni jashtë problemin e tyre me shumë njerëz.
2) Në qoftë se ju të gjeni të vështirë për të komunikuar me të huajt, për t'u dhënë atyre dush, të merrni një blog, të përpiqet për të jetuar. Çdo gjë që ndodh me ju në shpirtin tuaj, ju mund të thoni atë. Ditari do të ndihmojë në kapërcimin e krizës, për të identifikuar sfidat për të ardhmen. Shqisat tuaja do t'ju lë të shkoni, që të ndjehen të lirë, do të kontrollojnë emocionet e tyre.

3) Ju mund të uleni në pasqyrë dhe them reflektimin e tij fatkeqësi. Ky ushtrim është mirë heq stresin, duke gjetur turi sostroyte qesharak, buzëqeshje dhe për të sjellë atë të gjithë problemin e parëndësishme.
4) Shko turr në punë. Puna - një kurë mrekulli për të gjitha problemet, ajo distracts, ndihmon për të mbijetuar divorc, dhe përfundimisht të paguajnë një tarifë për punën.

5) të angazhohet në ndonjë profesion për një lodhje të thellë. Lani duart diçka të lodhjes, të përmirësuar brendshme strehimit, të shkojnë në për sport, not, vrapim. Le të shkojnë e ndjenjave tuaja për liri që ata nuk ju shkatërrojë nga brenda.

6) Një ilaç i mrekullueshëm për të stresit - aktivitete sportive. Blerë biletë në sport klub, pishinë. Ose të paktën të bëjë një goditje e lehtë në mëngjes në park. Natyra - një mjek i mrekullueshëm. Një shëtitje nëpër pyll, park ose në rrugë. Lexoni libra interesante, të shikojnë filma të preferuar. Jeta juaj duhet të jetë e plotë të ngjarjeve.
7) Zhvillimi i një skeme të ushqyerit. Mos hani ëmbël dhe erëz. Një pak më shumë, të hani fruta, perime, pini ujë mineral dhe lëngje të freskëta.
8) Merrni kohë për meditim. Gjatë paqes forcat restauruar shumë më të shpejtë. Mundohuni t'i merrni mjaft gjumë.


9) Merrni ju në shtëpi me të gjitha gjërat që ju kujtojnë ish-bashkëshortit, të mbajtur larg fotografisë përgjithshme. Të bëjë riparime. Përcaktoni një objektiv për t'u kthyer në normale. Ju lutemi të planifikoni përmbushjen. Parandaluar veten qaj. Vendoseni atë që ju pëlqen, dhe ai nuk e le të kryejë ju, caktoni një parti me miqtë e tij, të cilin ai nuk e njohin, të shkojnë në disko. Jeta nuk është e gjatë. Ajo vazhdon!
10) Mundohuni të kuptoni veten. Analizuar gabimet tuaja, dhe të vendosin se çfarë ju vërtet doni nga jeta. Të angazhohen në vetë-përmirësimit dhe vetë-edukimin. Filloni për të mësuar një gjuhë të huaj, të mësojnë për të qep, thur, qëndis, punë të ndryshojë, të mësojnë për të kërcyer, etj


Me këto hapa të thjeshtë ju do të fillojnë për të krijuar jetën tuaj të re. Për të përmbledhur. Pra, ju tani e dini se si të mbijetojnë divorcin dhe stresin pas divorcit. Gjëja kryesore për ju është vështrim i vetëdijshëm për të ardhmen. Çdo gjë do të ndodhë në një moment, por kur përjetuar netë pa gjumë, vuajtje, dëshpërim, kjo ndodh. Salomoni tha: "Çdo gjë do të kalojë, dhe atë shumë."