Sëmundjet neurologjike në fëmijët e vegjël


Artikulli ynë sot fokusohet në sëmundjet neurologjike tek fëmijët. Këto përfshijnë çrregullime neurologjike të tilla si dhimbje koke shkaktohen nga tumoret e trurit ose miopi; sëmundje të ndryshme infektive - tetanosi, meningjit, poliomelitit. Kjo vlen edhe për sindromën Reye. Është e dobishme të dinë shenjat e këtyre sëmundjeve në mënyrë që menjëherë të kërkuar kujdes mjekësor, marrin pjesë në konsultime, dhe për të paguar vëmendje të veçantë për parandalimin e çrregullimeve neurologjike. Sëmundjet neurologjike foshnjat janë të zakonshme, si t'i trajtojnë ato - ne do ta tregojë.


Dhimbje koke shkaktohen nga çrregullime neurologjike
Dhimbje në sëmundjet neurologjike është shkaktuar nga stresi emocional dhe mbingarkesës stresi rozuyazykah. Ajo është ankoruar lehtë aspirina ose paracetamol, por është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të veçantë për eliminimin e shkaqeve. Në këtë rast destinacioni treguar një dozë minimale të ilaqet kundër depresionit, si dhe formimin e qëndrimit të qetë fëmijës për të mësuar dhe socializing me kolegët. Dhimbje koke janë shumë të zakonshme në fëmijë të vegjël. Është dhimbje e dytë të barkut. Shkaqet e dhimbje koke janë shumë të ndryshme - në rritje e presionit intracranial për shkak të traumave lindjes, meningjiti, epilepsi, sinuseve përcaktuara në sinusit, dhe sëmundje të tjera të syrit. Origjine organike dhimbje koke, dmth shkaktuar nga sëmundje të sistemit nervor qëndror dhe janë të pakta përbëjnë më pak se 1% e të gjitha dhimbje koke. Koke më të zakonshme të shkaktuara nga tensioni tkurrje të muskujve indeve të dhimbshme të buta të kokës dhe qafës dhe rajon zverku. Kjo dhimbje është e përqendruar në ballin dhe tempuj, ajo fasha kokën si të luajtur. Ndonjëherë ajo është e shoqëruar me nauze dhe vjellje, çrregullime të gjumit.


Dhimbja e origjinës e enëve të gjakut - migrenë - gjithashtu janë të zakonshme. Në shfaqjes së migrenës prekur nga faktorët e mëposhtëm: tendosje nervor dhe fizike, stresi, ushqime të caktuara (djathë i pjekur, çokollatë, frutave agrume, salcice), mungesa apo teprica e gjumit, ndryshimet në motit ose kushteve klimatike. Simptomat e migrenë janë:Nganjëherë paraprin migrenë atmosferë vizuale - shtrembërimin e objekteve, vizion të paqartë, shfaqjen e spoteve shkëlqen.Pastaj ka dhimbje të vazhdueshme ose pulsating në një apo dy anët e kokës. Fëmijët e vegjël shpesh vuajnë nga dhimbjet në të gjithë kokën, karakteristikë e migrenë pa lokalizimit. Sulmet migrenë mund të shoqërohet me nauze, të vjella, djersitje, ndjeshmëri të dhimbshme në dritë dhe tingujt, dhimbje barku.


Meningjit
Meningjiti - një purulent ose inflamacion i lëngshëm i membranave të buta që mbulojnë trurin dhe palcën kurrizore të shkaktuara nga viruset, bakteret dhe shkaqe të tjera. Meningjiti mund të ndodhë si një sëmundje të pavarur ose si një komplikacion i tjetrit. Ka disa lloje të meningjitit - virale, purulent dhe toksike. Meningjiti viral ndodh kundër sfondit të gripit, shytave, fruthit dhe sëmundjeve të tjera infektive virale. Meningjit purulent mund të jetë primare - agjent shell prekur direkt ose dytësor - infeksion në rreshtim të trurit merr nga foci tjetër të infeksionit në trup ose në plagosje traumatike të trurit. Meningjit toksik zhvillohet për shkak të lezionet e substancave meninges siç dikloretani, aceton dhe helmet tjera industriale.


Simptomat e meningjitit përfshijnë:
- Rritje të mprehtë në temperatura, ngrohje
- Të vjella të përsëritura, lehtësim nuk sjellë
- Dhimbje koke për shkak të rritjes së presionit intracranial
- qafë e ngrirë - tensioni i muskujve, në të cilin pacienti nuk mund të sjellë mjekër tuaj në gjoksin
- mbindjeshmëri ndaj stimujve

Nëse sëmundja është e vështirë, mund të ketë dhimbje në muskujt e gjymtyrëve, eklips i vetëdijes, shteti i pandërgjegjshëm, jerm, skuqje të lëkurës. Parandalimi i meningjitit. Të jetë i sigurt për të përdorur shami, të mbuluar organet e frymëmarrjes, meningjiti kur pacienti teshtin apo kollitet. Të gjitha kujdesi për pacientët mund të përshkruhen antibiotikët parandaluese. Nëse fëmija vuan imunosupresioni, ajo mund të vaksinohen kundër meningitis patogjen Neisseria (grupet A, B, C, Y, W-135). Ka edhe vaksinat bakteret e tjera që shkaktojnë meningjit. Këto vaksinat mund të bëhet në meningjitit epidemike. Trajtimi është caktuar në varësi të cilën bakteret e shkaktuara nga meningjiti, por baza e saj është antibiotikët. Mbani në mend se disa lloje meningjiti ndodhin me shpejtësi rrufe, sepse në asnjë rast nuk hezitojnë për të apeluar te mjeku dhe për të vetë-mjekoj.


Sindromi Reye
Simptomat e para zakonisht ndodhin brenda dy deri tre javë pas pësimit të një infeksion viral. Ata janë të hutuar lehtë me simptomat e hepatitit viral - fëmijë apatike ankohet të ndihen mirë me shëndet, humbet oreksi; së bashku me këtë ka yellowing e lëkurës dhe syve sclera feces sqarim, urinë të errët, dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme. Sëmundja ndodh shumë shpejt, brenda orëve nga fillimi i simptomave fëmija mund të bien në gjendje kome. Nuk ka asnjë trajtim të veçantë. Masat e marra kanë për qëllim ruajtjen e jetës, ndërsa trupi i tij rimëkëmbet mëlçinë dhe trurin. Vdekshmëria Sindromi Reye 40-50%. Sindroma Reye - sëmundje neurologjike akute që ndodh në foshnjat pas infeksioneve virale të fundit, influenca, dhenve - e cila është përdorur në trajtimin e aspirina ose derivate të tjera të acidit acetilsalicilik. Ka dëmtime serioze të trurit dhe mëlçisë.

Shkaqet e kësaj sëmundjeje në fëmijët e vegjël - formimi i metabolitëve toksike aspirina dhe humbjen Mitochondria e tyre të qelizave të trurit dhe të mëlçisë.