Bulimia neurotike nga A në Z
Çfarë është bulimia?


Neurotike bulimia - një çrregullim karakterizohet nga periudhave të shkurtra të shpeshta të hahet qejf, e ndjekur nga përpjekjet e rëndë për të hequr qafe e peshë të tepërt.
Kur vuani nga bulimia, e tërë jeta juaj është në një luftë të vazhdueshme në mes të dëshirës për të humbur peshë ose të qëndrojnë mall të pakta dhe i papërmbajtshëm për ushqim. Ju nuk doni të nopem dhe ju e dini se atëherë do të ndjehen fajtor, por postupayetesya këtë dëshirë përsëri dhe përsëri. Mesatarisht, ju konsumojnë 3000-5000 kalori në një periudhë të shkurtër kohe.


Pastaj ju bien në panik dhe të marrë masa drastike, në mënyrë që të "anuluar" ndikimin e marrjes të ushqimit në trupin tuaj. Ju merrni një laksativ ose të shkaktojë të vjella ose desyatymylnuyu shkoni në një afat. Unë gjithmonë mendojnë se situata del jashtë kontrollit.
Është e rëndësishme të theksohet se bulimia nuk shoqërohet domosdoshmërisht me metodat e detyruar të pastrimit - ndihmave fizike nga ushqimi, të tilla si të vjella, enemas, laxatives dhe diuretike. Në qoftë se pas sulmeve të lakmi ju filloni të agjërimit zgjatur, trajnim i lodhshëm apo dietat intensive, ajo është klasifikuar edhe si bulimia.Unë vuajnë I bulimia?


Pyetni vetes pyetjet e mëposhtme. Sa më shumë përgjigje "Po", yyazytsirnist më e lartë se ju vuani nga bulimia apo sëmundje të tjera të ngjashme.
Ju obsesionuar me peshën tuaj?
Duke luajtur rolin dominant e ushqimit në jetën tuaj?
A jeni i frikësuar se nëse ju filloni të hahet, ju nuk mund të ndalet?
Ju hani deri atëherë, derisa ju të ndjeheni i sëmurë?
A mendoni fajin apo turp pasi të hahet?
Ju kërkoj të vjella ose duke marrë laxatives për të kontrolluar peshën e tyre?


Lakmi dhe pastrimi ciklike


Ushqimi fillon ciklin shkatërruese të hahet qejf dhe pastrimin e mëtejshëm. Ironia është se dietë të rreptë, më yyazytsirnist që ju do të bëhet fiksuar me ushqim edhe më të fortë se më parë. Nëse ju mohoj veten, reagimi do të jetë mall i fortë për ushqim - kështu që ajo kërkon ushqyesve të nevojshme.
Tensioni sapo formuar, ndjenja e privimit dhe urisë, dëshirën për të ngrënë të bëhet shumë i fortë për ta akuzuar, si pasojë e "ndaluara" ushqime të ngrënë, shkeljes dietetike rregull. Të gjitha ose asgjë. Duke argumentuar në këtë mënyrë, ju filloni të ndjeni se çdo dietë - një dështim i plotë. Kafshimi off akullore, ju mendoni se: "Gjithsesi, unë kam thyer, kështu që ju mund të hani çdo gjë që ju dëshironi"

Për fat të keq, lehtësim që vjen pas hahet qejf, zgjat gjatë. Menjëherë pas kësaj, ju ndjeni fajin dhe urrejtje për veten e tyre. Dhe të ardhurat për të pastruar stomakun e tij për të rimarrë kontrollin e humbur.
Por pastrimi vetëm rrit overeating. Sigurisht, ju mund të tregoni veten se ju uleni në një dietë përsëri dhe këtë herë të fundit. Por zëri në nënndërgjegjeshëm tuaj ju tregon se ju mund të hedhin një dietë në çdo kohë ose të përdorur laxatives nëse përsëri të humbni kontrollin. Ju nuk mund të kuptojnë se pastrimi nuk do t'ju përparuar në një gjendje të pastër pas overeating.Pastrimi nuk parandaluar të fituar peshë


Pastrimi i detyruar nuk është efektive për marrjen shpëtoj e kalorive dhe kjo është arsyeja pse shumica e njerëzve që vuajnë nga bulimia, përfundimisht duke fituar peshë me kalimin e kohës. Të vjella pasi të hahet mund të eliminojnë në të mirë, vetëm 50% e kalorive të konsumuar, por zakonisht kjo përqindje është shumë më e vogël. Kjo është për shkak të faktit se thithjen e kalorive trupi fillon në momentin kur ju vënë ushqim në gojën tuaj.
Edhe më pak efektive laxatives dhe diuretike. Laxatives ju kursen vetëm 10% të kalorive, dhe diuretics nuk lehtësimin e tyre të gjithë. Pesha juaj mund të ulet pas marrjes diuretics, por kjo është për shkak të humbjes së lëngjeve dhe nuk është i lidhur me humbje peshe.Shenjat dhe simptomat e bulimia


Nëse keni jetuar me bulimia për disa kohë, pastaj yyazytsirno, marrin të gjitha masat në mënyrë që të fshehur zakonin e tij të lakmi dhe pastruar. Ky tipar njerëzor mosha-e vjetër - për t'u turpëruar të ngrënies të pakontrolluara. Pra, ka shumë të ngjarë që ju ha vetëm. Nëse ju hani një donut të dalë nga kutia, pastaj lëviz tyre, në mënyrë që miqtë tuaj apo familjen nuk e kanë vënë re këtë. Kur ju bleni produkte të "festës", pastaj të bëjë atë në katër dyqane të ndryshme për të arkëtarëve nuk mendoi as. Por, pavarësisht nga të gjitha masat, ata që janë pranë jush, yyazytsirno kanë ndjenjën se diçka është e gabuar.Simptomat dhe shenjat e lakmi

Mungesa e kontrollit gjatë një vakt - e pamundur për të ndaluar deri atëherë, deri sa ndjenja e dhimbje dhe parehati.
Sigurimit përreth ushqimin - udhëtime në kuzhinë, kur të gjithë të tjerët shkuan në shtrat. Shkuarja pazar vetëm, kur papritmas në fund të produkteve. Nevoja është në izolim.
Ushqimi në sasi jashtëzakonisht të mëdha me asnjë ndryshim të dukshëm në peshë.
Zhdukja e ushqimit, shumë mbështjellësve të zbrazët dhe paketimin e ushqimit në një enë të mbeturinave arka për të ruajtur ushqim junk.

Alternuara mes lakmi dhe uri - rrallë vërehet dietë normale. Kur është fjala për ushqimin, "të gjitha ose asgjë".

Simptomat dhe shenjat e pastrimit

Gjatë vizitës në banjo pas ngrënies - Vizitat e shpeshta në banjë përfshirë tingujt e ujit të mbyten nga tingujt e të vjella.
Përdorni pasi të hahet laxatives, diuretics, enemas. Gjithashtu mund të përdoret për pilula dietë për të frenuar oreksin. Sauna në mënyrë që të shpëtoj e "lëngjeve të tepërta".
Era e vjellura - banjë ose vetë njeriu mund të rishpërndani erën e vjella. Shpesh përpiqen për të maskuar erën e gargarë, parfume, fresheners ajrit, çamçakëz.

Intensive pastrimi - zgjeruara trajnim, sidomos pas ngrënies. Veprimet tipike përfshijnë ushtrime që synojnë të djegur kalori aktive - vrapim, gjimnastikë.

Simptomat fizike dhe shenjat e bulimia

Toka ind brirë apo plagët në gishtat e gishtave të shpeshta zasovuvannya në fyt për të sjell të vjella.
Rrathëve të cheeks shkaktuara nga të vjella të shpeshta dhe të përsëritura.
Obestsvechennaya dhëmb smalt të efekteve të përhershme të lëng stomakut gjatë vjellat. Dhëmbët mund të pikturuar të verdhë apo të pabarabartë.

Ka mungesë të peshës trupore. Burrat dhe gratë që vuajnë nga bulimia zakonisht kanë peshë normale apo të rritur pak. Pesha e pamjaftueshme detyruar zakon i pastrimit tregon anoreksi.
Luhatjet e shpeshta në peshë. Peshë mund të ndryshojnë nga tre ose më shumë kilogramë nga alternuara pereyidan dhe agjërimit.

Pasojat e bulimia


Kur ju jetoni me bulimia, shëndetin tuaj dhe madje edhe të jetës janë të kërcënuar. Efekti anësor më i rrezikshëm i bulimia është dehidratim ochystok shkak. Të vjella, laxatives dhe diuretics shkaktojë mungesë ekuilibri electrolyte në indet e organeve dhe të çojë në një rënie në kripëra kaliumi në gjak. Nivelet e ulëta të kaliumit çon në një gamë të gjerë të çrregullimeve, duke filluar nga letargji dhe vetëdija e errët të aritmisë dhe vdekje. Vazhdimi nivele të ulëta të kripëra kaliumi mund të shkaktojë dështimin e veshkave. Komplikime të tjera të shkaktuara nga bulimia përfshijnë:
Weight Gain
Dhimbje dhe fryrje
Ënjtje e duart dhe këmbët
Dhimbje kronike të fytit, zëri hryplost
Boshllëqet e enëve të gjakut në shikimet
Rrathëve të cheeks dhe ënjtje të gjëndrave të pështymës
Dobësi dhe marramendje
Prishjen e dhëmbëve dhe ulcerat në gojë
Shkelja e aciditetit dhe stomakut ulçerë
Këputje e stomakut dhe ezofagut
Kapsllëk kronik për abuzim laksativ.

Shkaqet e faktorëve bulimia dhe rrezikut


Ka disa shkaqe të bulimia. Ndërsa një vetëbesim të ulët dhe ankthi për pamjen dhe peshën luajnë një rol të rëndësishëm, ka shumë faktorë të tjerë që kontribuojnë në zhvillimin e bulimia. Në shumicën e rasteve, njerëzit që vuajnë nga bulimia dhe çrregullime të hahet, ka probleme në menaxhimin e emocioneve dhe mënyrën e jetesës të përgjithshëm. Ushqimi është shkarkimit emocional, kështu që nuk është për t'u habitur që njerëzit ob'yidayutsya dhe pastaj aplikoni pastrimin, kur përjeton zemërimi, depresioni, stresi apo ankthi. Një gjë është e sigurtë - bulimia është një çështje komplekse emocionale. Shkaqet kryesore dhe faktorët e rrezikut për zhvillimin e saj përfshijnë:
Idetë e gabuara rreth trupit të vet. Kultura jonë thekson një figurë të pakta, dhe kjo mund të çojë në pakënaqësi pamjen e vet, sidomos në gratë e reja që po bombardohet me informacion të mbledhur nga mediat në lidhje me idealin fizikisht jo reale.
Të ulët vetë-respekt. Njerëzit të cilët e konsiderojnë veten e tyre të padobishme, të shëmtuar dhe i pavlefshëm, bulimia rrezik. Shkaqet faktorë Bulimia janë gjithashtu kushte të tilla si depresioni, perfectionism, abuzimit fëmijërisë dhe kritika e dhunës.

Plagosje dhe dhuna në të kaluarën. Gratë priren të bulimia zakonisht takuar në të kaluarën me abuzimit ose dhunës. Edhe bulimia kanë tendencë për njerëzit që ishin rritur nga prindër me probleme të varësisë apo çrregullime mendore.
Ndryshimi më i madh në jetë. Bulimia shpesh shkaktohet nga ndryshimet e stresit apo shtete kalimtare, të tilla si ndryshimet fizike në pubertet, hyrjes në universitet apo pushim. Lakmi dhe pastrimi mund të bëhet një mënyrë negative për të përballuar stresin.
Dukje orientuar në ndonjë profesion apo aktivitet. Njerëzit pamja e të cilit paraqiti një numër të madh të imazheve, janë jashtëzakonisht të prekshme për bulimia. Në rrezik janë baletit valltare, modele, gjimnastët, aktorët dhe të tjerët.


Lexo më shumë: Si për të përballuar me bulimia me humbje minimale