Stresi si një reagim adaptive


Nëse keni menduar, ju nuk mund të përqëndrohen, nuk janë të pakëndshme, shqetësuese ndjenja ju panik - kjo do të thotë që ju keni stres. Çfarë duhet të bëni? Ju duhet të mësojnë për të menaxhuar stresin, ajo do të kthehet në formën e saj të mëparshëm, ngadalësojnë proceset e plakjes dhe t'ju shpëtojë nga sëmundja. Për shkak të stresit, si një reagim adaptive, shumë të dëmshme dhe në të njëjtën kohë të dobishme. Pothuajse 60% e njerëzve emocionalisht paekuilibruar, kjo tregon një avari nervor. Stresi luftuar rezultati do të shihet vetëm kur shkaku është identifikuar, e cila pjellë një avari nervor. Baza e tyre është frika që ne kemi një vjet vizim.


Çfarë jemi ne frikë nga?
1. sëmundje vetanake, sëmundja, miqtë dhe të afërmit.
2. Mosha e vjetër dhe pafuqisë.
3. Fuqia arbitrar dhe paligjshmëria.
4. vetmia plotë.
5. Varfëria absolute.

Ka burime të tjera të stresit si një përgjigje adaptive të trupit: çmimet e larta, shitjet e vrazhdë, hyrje të pista, transporti vulgare rinjtë, pagat i papërfillshëm, përbindësh-kreu, etj Shumë Problemet nuk mund të eliminojnë, të zbutur efektet e tyre kanë nevojë. Ju duhet të mësojnë për t'u çlodhur. Kur ju mësoni këtë, ju mund të përmirësojë shëndetin, dhe të jetë person i gëzuar. Nëse ju provoni për të reduktuar stresin e tensionit, sistemi juaj imunitar do të funksionojë në mënyrë efektive, dhe ju do të ulë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.


Si duhet të relaksoheni?


Ju duhet 5 minuta. Nestled në një karrige dhe roztashuytesya:
1. Marr frymë thellë, por shumë ngadalë. Kjo do të ndihmojë për relaksim. Supet dhe duart dridhje, ju shpëtoj të stresit të tepërt.
2. Relax muskujt e fytyrës.
3. Relax muskujt e mbrapa dhe bark.
4. tronditi këmbët e tij, të pushojnë këmbët tuaja.

Me këto veprime, ju merrni shpëtoj e stresit dhe të ndjeni një rritje të fuqisë dhe energjisë. Mëso për t'u çlodhur si fizikisht dhe mentalisht. Dërgo shqetësim të vazhdueshëm për më vonë. Pas të gjitha problemet nuk mund të zgjidhen menjëherë! Zbutës më e mirë për të paraqitur veten në një vend të preferuar, të tilla si në plazh ose në pyll. Mundohuni për të parë sipërfaqen e detit, erë detin, të përqëndrohet në zhurmën e shfletoj. Fokusimi në ndjenjat tuaja, dhe për të marrë kënaqësi nga ajo që ju larg nga stresi dhe nxitim.


Ju mund të mbani mend diçka të këndshme se ajo sot:
1. Got një lajm i mirë.
2. Së fundi, të respektojë premtimin.
3. Dikush ju ka premtuar dhe të përmbushur.
4. Ju e bëri kompliment.
5. Ju ka ndihmuar dikë që është më i dobët se ju.

Ata të cilët janë në gjendje të përqëndrohet në diçka të këndshme, unë kam mbrojtje të mirë dhe stresi kronik emocional. Mundohuni të gjeni një arsye për të buzëqeshur dhe të qeshur.

Si mund të merren me stresin?
Nëse ju nuk mund të shmangur stresin, dhe nuk mund të shkojnë "të pikave të shkaktojë. Çfarë mund të luftuar stresin? Ndani me të dashur në lidhje me ngjarjet stresuese, sepse ata e duan ty, dhe dhimbjen tuaj do të pranojë si të tyren! Ju do të ngushëlluar dhe qetësuar bisedë. Nuk kanë sjellje të ekzagjerojnë probleme dhe mos bëni me miza - një elefant! Edhe nëse diçka ju pengon, mendoj se për çfarë lloj vlerë për ju personalisht, kjo do të jetë një nja dy vjet? Keni kohë sa të doni. Mëso për të planifikuar biznesin e tyre. Mundohuni të mos të takohet me njerëz të cilët ju fyejnë. Gjej kohë për t'u çlodhur. Mos harroni se vetëm duke hequr stresin dhe pjesën tjetër, ju do të bëni shumë më tepër se kur nuk do të pushojë. Ecni, të bëjë disa stërvitje, të marrë kënaqësi nga ajo. Stërvitje e madhe heq stresin dhe si një reagim adaptive. Hani në kohë. Hani e drejtë. Mos ëmbëlsirat rostiçeri, blerje ushqim dhe snacks yndyrore. Hani fruta, perime, drithëra, makarona, oriz, bukë thekre - këto produkte të ju ndihmojë të përballen me stresin. Mos hezitoni për diçka të keqe, mos e programit veten në negativ. Rregulloje veten vetëm e mirë, por nëse të gjitha këshilla që kemi udhëhequr ju, ju nuk ka ndihmuar, kontaktoni një specialist.


Si për të parandaluar stresin?
Shmangur problemet, atëherë ata nuk mund të zgjidhin.

1. Mos të trajtojë raste nxitim pak.
2. Mos e mbingarkoni orarin tuaj të punës. Mundohuni që të planifikojnë vetëm atë që me të vërtetë mund të bëhet pa ndjenja siklet dhe të kufizuara në kohë.
3. Nuk ka nevojë për të përzënë me shpejtësi të lartë. Heshtje trajtuar ngjeshur në rrugë apo shoferëve të pakujdesshëm në rrugë.
4. Shkoni në një makinë para, duke shmangur në këtë mënyrë jo shumë kohë për shkak të mbingarkesës.

5. Mundohuni të vënë mënjanë kohë për stërvitje dhe relaksim ushtrime çdo ditë. Nuk është një mënyrë e mrekullueshme për t'u çlodhur - të filluar një shëtitje herët në mëngjes ose në mbrëmje.

6. Koha paguajë për familjen dhe miqtë, madje edhe në qoftë se ju dhurojnë kohë, e cila do të përdoret për të angazhohen në punë ose hobi.
7. A nuk e ndjekin karrierën, zvalyuyuchy në ngarkesën e punës shtesë apo përgjegjësi më të madhe. Konsideroni çdo gjë mirë, pasi të peshojnë të gjitha pro dhe kundër. Që shtrohet pyetja, a mund të pastaj të gjeni kohë për të pushuar?

8. Bazuar nga shtëpia, të përqëndrohet në bukurinë rreth jush, i kushtoj vëmendje të makinave të pazakonta dhe të bukura, ndërtesa të zgjuar, në perëndim apo agimit është e reve të bardha në qiell dhe kështu me radhë. D.
9. A nuk mund të nervor nëse ju shihni se një person punon më ngadalë se sa ju e bëri.

10. Para vendosjes së një punë të re, mendoj se pse ju të gjithë këtë, dhe në qoftë se keni nevojë për të, pastaj të bëjë atë tani, apo ndoshta dikush vetëm të ju zëvendësojë?
11. duke marrë ndonjë hobi, ju do të gjeni atë qetësues. Në të vërtetë, shumë të bëjë kështu, dikush luan tenisi, knits ose dikush embroiders kryqin. Mos bëni hobi juaj në të ardhurat, dhe vetëm të argëtohen me ushtrim.

12. Mundohuni në çdo rast për të organizuar një pushim në punë, të paktën 10 minuta.
13. A vetes njerëzit rreth tyre komplimente, të jetë ajo - miqtë, familjen tuaj, të punësuarit.