Si për të përballuar stresin në përgatitjen e fëmijëve për shkollë


Fëmijët po rriten me shpejtësi dhe tani 5-vjeçar dhe fëmijë 6-vjeçar duke u përgatitur për të shkuar në shkollë. Duket se vetëm dje ai solli nga spitali, i dha baba i ri për të mbajtur duart si pronësi tashmë një gjë përgjegjës - për të përgatitur fëmijën për shkollë. Dhe po aq e rëndësishme është që të fut dashuri për nxënësit e tij institucion akademik, shokët e klasës, mësuesit, dhe subjektet për të studiuar ishte interesante më të studiuar.
Si për të përballuar stresin në përgatitjen e fëmijëve për shkollë? Duhet kohë për të blerë aq shumë, stilolapsa, rastet e laps, të përgatisë një portofol, doyazykatysya se kush dhe kur do të takimin prind-mësues, dhe të flasim për procesin e të mësuarit, formë të blerjes, të sigurojë sendet e nevojshme për fazën fillestare. Nëse fëmija e sheh se fëmijët e tjerë ardhur i përgatitur, di disa, materiali standard për një grader e parë, ajo do të mbyllet në vetvete. Ai nuk mund të përballen shpejt me një fyerje. Në fëmijët e klasës së parë shpesh fillojnë të mburrem për ato gjëra për shkollë. Cilat janë blerë nga prindërit. Imagjinoni që një fëmijë do të ndiheni, nëse shoku i tij fillon të tregojë shpinës mjaft në modë me "Spider-Man" apo "Barbie", si fëmija i vetëm do të dal kështu që ju nuk keni përballuar me stresin dhe nuk mendoj për të blerë atij një shpinës apo çantë . Ju duhet për të qetësuar, të kuptojnë se kjo fazë e jetës është e rëndësishme për fëmijët dhe për ju, dhe ju duhet të jeni krenarë se së shpejti fëmija juaj do të fillojë duke e çuar në shtëpi blog e pesë. Flisni për mënyrën se si ai e mbajti vendin e parë në garat e ndryshme dhe konkurse, siç ishte studenti më i mirë dhe ai me të vërtetë i pëlqen për të mësuar. A nuk ju duan të dëgjojnë e gjithë kjo nga goja e pasardhësve të tyre? Ndoshta ju vetëm atë dhe të presim. Stresi, natyrisht, ka një arsye, sepse përpara përgatitjeve për punën e madhe që duhet të kryhen para 1 shtator, por koha është e shkurtër, dhe nuk ka rradhë në dyqane, mungesa e vazhdueshme e parave dhe tekave të fëmijëve të zgjedhin diçka të shtrenjtë dhe më e as nuk duhet. Unë dua dhe marr fëmijët në shkollë dhe të mos fyejnë askënd, nuk blejnë serinë e tij e ardhshme të lojrave ose filma, apo jo zgjedhur portofolin e tij përshkruan hero cine.Për të përballuar stresin, ju duhet të konsideroni të cilat mund të lindin. Së pari, ai ishte eksitim e një fëmije si ajo përshtatet me kushtet e reja për të nëse ai mund të tregojë rritjen e tij kulturor, apo do ta dëbuar atë menjëherë për dështim dhe sjellje të keqe. Së dyti, shumë prindër janë të frikësuar në një listë të asaj që ju duhet. Mbani në mend se informacioni nuk është e mundur, kështu që ju më mirë para se të shkojnë në dyqan, të bëjë një listë të parë dhe para-mbledhur sasinë e burimeve materiale. Të mendojnë për orët shtesë të punës. Pastaj ai shkoi në dyqan, nuk bëjnë vetëm shkaktojnë stres kur ju shikoni radhë. Kjo është normale, mendoj se edhe nga ana e departamentit të përdorur një koleksion të ri të funde apo bluza. Nuk ju do të ndiheni shumë më të sigurt, e drejtë? Qëllimi juaj kryesor - për të pajisur të ri tuaj "luftëtar" në betejë për dije, kështu që të kalojnë kohë në atë për të blerë shpejt dhe shpejt të marrë në shtëpi, ku ju mund të merrni larg nga të gjithë këtë zhurmë dhe din, shtrij këmbët e mia në shtrat.


Për stresi nuk ka gjetur ju në dyqan, pini një zierje e egra u rrit apo murriz para se të nisej. Dhe më të mirë të të gjitha, të rregulluar për një fëmijë dhe një ceremoni çaj të vogël dhe të pini çaj me nenexhik apo ca balsam, oe limon, që të shtoni një fetë e limon. Lemon do të mbush me gëzim dhe të japin gaz, dhe nenexhik mund të lëshoj dhe për të hequr të gjitha negative. Ju do të ndiheni shumë më mirë dhe të përgatiten për një takim me dritaret e dyqaneve për të përgatitur fëmijët për në shkollë. Pastaj, të marrë më pilula të ju ndihmojë, për shembull, travesyl, validol ose diçka të tillë. Për shembull, do të thotë aq shumë shpallur si novopassyt ose Nospanum gjithashtu të ndihmojë për të përballuar me ndjenjat zastavshym dhimbje koke, konfiskimet e stresit. Nga rruga, nuk është një pyetje e - nëse do të marrë një fëmijë, kur blerja e gjërave? Ka dy anët e medaljes: e para - ju duhet në qoftë se ju vendosni të blini këpucë fëmijë dhe formë, dhe në rast se ju harroni diçka. Fëmija juaj ju tregon. Por e dyta - ankthi i fëmijës, tekave të tij të lodhur dhe të vazhdueshme do të shkaktonte vetëm stresin tuaj dhe në këtë mënyrë që ju të merrni në shtëpi shpejt, në mënyrë që të blesh asgjë. Mënyra më e mirë nga kjo situatë do të jetë një zgjedhje e dy ditëve për të blerë gjithçka që ju nevojitet. Për shembull, le të e shtunë ju bleni mallra nga rrobat për fëmijën. Por e diela është dita për blerjet e mallrave dhe furnizimeve shkollore: fletore, stilolapsa, karton dhe letër me ngjyrë dhe të tjerët. Ndihmon në lehtësimin e stresit të shkëlqyera buckthorn supë apo bredh degë.


Për shembull, në qoftë se ju të mbajë gjithashtu Aromatherapy në shtëpi do të jetë shumë më mirë. Fëmija juaj gjithashtu nuk do mend një grimë e çlodhur dhe qetësuar, sepse për të ajo është edhe ngjarje shumë e rëndësishme. Ai do të mbetet një prej gati një gjysmë dite me të huajt dhe të fillojnë marrjen e fusha të reja të dijes, jo vetëm të dëgjojnë për tregime nga mami dhe babi dhe trillime lojëra zbavitëse me gjyshen e saj. Ju mund të para se të shkoni në dyqan apo parë të shtatorit, të marrë një dush me livando ose pisha kone, nenexhik. Këto barëra të ndihmojë në trajtimin me stresin. Mos harroni se në qoftë se familja është babai i saj, shqetësimet e gjysmë lehtë mund të japë atë për të trajtuar. Për shembull, me shpenzimet materiale vihen le baba tuaj të re, por të shkojnë në dyqane, për të qëndruar në rradhë dhe të gjeni gjithçka që ju nevojitet - jepni vetes. Shpesh, baballarët të bëjë gabime dhe të harrojmë që ata janë në djalë e parë klasës apo vajzë, i rritur ose fëmijë. Është më mirë për të dhënë një objektivave minimale të atin, dhe të vendosur veten në rolin e themelimit dhe të mbështesë fëmijën tuaj. Kontrollo të gjitha përsëri, a keni të holla për ilaçe të nevojshme dhe në rastin e stresit ju gjen në rrugë.