Si për të siguruar kujdes të duhur dhe të ushqyerit pacientëve neurologjike


Rehabilitimi i personit të sëmurë pas goditje, dëmtimi traumatik i trurit ose kirurgji të trurit varet nga mos-respektimin e rregullave mbi cilësinë e kujdesit dhe të ushqyerit e pacientit. Këto procedura janë gjithashtu të rëndësishme për një shërim të plotë të pacientit, si i emëruar nga medikamente dhe fizioterapi.
Në memo ynë përmban vetëm disa këshilla, por shumë të rëndësishme dhe truket që të ndihmojnë për të përmirësuar cilësinë e jetës dhe plotësisht


Kujdesit oral.

Shpjegoni nevojën e mbajtjes së pacienti të pastër të gojës, dhëmbët, mishrat.


Frekuenca e trajtimit është individual, por të paktën dy herë në ditë.
Dhëmbët duhet të pastrohen me një furçë të butë me një pastë dhëmbësh të vogël. Brush mbahen në 45 gradë, duke e bërë lëvizjet horizontale dhe të pastrohen të paktën dy minuta në rast të përkeqësimit .Koronky gjithashtu duhet të pastrohen.
Shpëlarje gojën me një sasi të vogël të ujit të ngrohtë ose gargarë, splovuyuchy pas shpëlarje.
Nëse pacienti ka dëmtuar gëlltitjes refleks gjatë procedurës për të miratuar drejt ulur pozicionin.
Nëse pacienti është i vështirë për shpëlarje gojën tuaj, goja mund të trajtohen me sponges veçanta.

Pas procedurës lyej lip balm për të shmangur tharje.
Nëse pacienti ankohet për inflamacion në gojë, mishrat e gjakderdhje apo gjuhë të veshura dhe të gojës, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.Kur pacienti është shëruar, ai hoqi hetim nga stomaku dhe ai fillon të hajë vetëm. Kjo zakonisht është e mundur që të përballen me problemin e kequshqyerjes për shkak të shumë të vogël ushqimi vëllimi sedennoy, dhe nganjëherë abuzojnë vakt për shkak të kollë ose poperhuvannya.
Pozicioni pacientin gjatë të ushqyerit enteral hetim.

Nëse është e nevojshme, pacienti duhet të vihet në një kënd prej 45 gradë ose më shumë gjatë të ushqyerit.
Nëse pacienti është në gjendje të jetë në këtë pozicion, është e nevojshme për të rregulluar përdorimin e pillows.
Nëse pacienti ka gulçim (gjë që ndodh shpesh), zbehje papritur dhe palpitations, është e nevojshme për të ndërprerë të ushqyerit Enteral dhe informoni mjekun tuaj. Ju duhet të paraqesë këtë informacion në mënyrë që pacienti nuk ndihet një ndjenjë e ankthit.


Si për të reduktuar vështirësi në gëlltitjes ushqim

Përgatisin ushqim të butë dhe me lagështi.
Cook ushqim në një blender.
Shtoni në enët salcë kosi, krem, gjalpë, salcë me lëng mishi.
Shmangni përafërt, ushqime irrituese.
Shmangni ushqimet e nxehtë apo të ftohtë.
Shmangni ushqimet që mund të rrinë të mukozës orale apo interes.
Feed copa të vogla dhe të bëj tërësisht.

Ushqime të rekomanduara të larta në proteina:


Çdo shërbim përmban 10 proteina dhjetor
Bukë, 120 g miell (bollgur) - 80 dhjetor

Qumështi, kosi 300 gr - 500 gr
Mish - Peshku 50 g -50 dhjetor
Chocolate-150 gr -150 Peas dhjetor
Fasule Cheese -100 -50 dhjetor dhjetor
Kungull -. 2 orë lugë të thata kërpudha - dhjetor 30
Rajs (hikërror) -150 Bardhë djathë-Dhjetor 30 Dhj
Patate - 400g arra - 50g
Cheese - 60g vezë -2 pjesë