Si për të qetësuar sistemin nervor


Le stresin e vogël, por e vazhdueshme herët a vonë të bëjë veten të njohur. Ka nervozizëm të pashpjegueshme, gjumë i shqetësuar, dhe të punojnë trupin gradualisht u zhvendos drejt një avari nervor.
Qetësimin drogë sistemit nervor dhe ilaçe
Merrni ilaçet duhet të jetë me kujdes dhe mundësisht me rekomandim të mjekut. Kur shprehur nervozizmi dhe ankthi, pllakat e mëposhtme sistemit nervor qetësues:

 • Adaptol.

 • Tenoten.

 • Fevarin.

 • Haloperidol.

 • Despres.


 • Kohytum.

 • Dormyplant.

 • Fluoxetine.

 • Chlorprothixene.

 • Eglonil.


 • Faster japin efekt bie nga normat e larta të përthithjes në gjak:

 • Valokordin.

 • Valoserdyn.

 • Novopassyt.

 • Nehrustyn.

 • Korvalol.

 • Phyto neo-EDS.


 • Përveç kësaj, ka të veçantë qetësimin drogë sistemit nervor për injeksion:

 • Ataraks.

 • Haloperidol.

 • Mylhama.


 • Herbs qetësimin e sistemit nervor
  Fytonastoyky dhe ekstrakte bimore janë më të gjatë, por jo më pak efektive. Natyrore qetësues në sistemin nervor të thotë që ju mund të përgatisë veten në shtëpi, ose ta blejë gatshme tarifat tinktura dhe një farmaci. Ajo që herbs zbutur sistemin nervor:


 • Valerian.

 • Motherwort.

 • Melissa.

 • HOPS.

 • Lemongrass kineze.

 • Peony.

 • Eleutherococcus.

 • Xhensen.

 • Lule pasion.

 • Wort Shën Gjonit.

 • Murriz.

 • Calendula.

 • Lartë djallit.

 • Levzei.

 • Manchuzhrskaya Aralia.

 • Daisy.

 • Mint.


 • Qetësimin e produkteve të sistemit nervor
  Është e njohur se vitamina B bëjnë një efekt të shkëlqyer qetësues. Pra, çdo ushqim dhe pije që përmbajnë këto vitamina të ketë një veprim qetësues. Midis tyre:

 • mish gjeldeti;

 • domate;

 • banane;

 • qumësht;

 • mjaltë;

 • çokollatë;

 • akullore (mundësisht çokollatë);

 • brokoli;

 • asparagus (bishtaja);

 • Verë e kuqe natyrore;

 • arra;

 • boronica;

 • peshku yndyror (salmon, troftë, etj);

 • thjerrëzat;

 • karkaleca;

 • midhje;

 • karrota;

 • speca;

 • dardha;

 • oriz i egër;

 • pule;

 • viçi;

 • çaj të gjelbër dhe të bardhë;

 • çaj nenexhik;

 • djathë;

 • djathë;

 • bishtajore (sidomos soje);

 • selino;

 • panxhar;

 • alga deti.


 • Muzika soothes sistemit nervor
  Terapi muzikë ka qenë përdorur për një kohë të gjatë. Kjo jo vetëm që ndihmon të qetësuar nervat, por edhe lehtësimin e stresit, të shpëtojnë nga problemet dhe një gëzim. Edhe pse lloji i muzikës që ju preferoni, kompozime terapeutike duhet të plotësojnë kërkesat e caktuara:


 • duke dëgjuar këngë nuk duhet të jenë fjalë;

 • Muzika duhet të jetë i qetë dhe në heshtje;

 • në kompozime të përfshihen një numër të madh të instrumenteve klasike;

 • preferohet në prani të këngëve tingëllon nga natyra dhe ujë.


 • Përveç kësaj, shumica e dëgjuesit kanë nevojë për të krijuar atmosferën e duhur:

 • shtrihen në një shtrat të rehatshëm apo sipërfaqe të tjera;

 • të kujdeset që në dhomë ishte një temperaturë të rehatshme;

 • të mbyllë sytë tuaj;

 • çlodhur trupin tuaj;

 • përpiqen për ndonjë gjë që të mos mendojnë, përqendrohet vetëm në muzikë dhe imazhe që shkakton;

 • frymë në mënyrë të barabartë dhe ritmikisht.


 • Është e dëshirueshme që nuk ju nuk jeni të hutuar, ndërsa duke dëgjuar dhe nuk krijojnë zhurmë pa lidhje. Pjesë e problemit mund të zgjidhet duke veshur kufje.
  Si për të qetësuar sistemin nervor të fëmijës?
  Pavarësisht nga mosha e re dhe pakujdesi, fëmijët gjithashtu të prirur për stres dhe mbingarkesë mendore. Periudha e maturimit dhe socializimit të lidhur me vështirësi dhe çrregullime. Të qetësuar sistemin nervor i fëmijëve mund të jetë fytonastoyamy natyrore dhe TEAS, muzikë ose ushqim korrigjim. Përveç kësaj, për këtë qëllim zhvilluar medikamente në vijim:


 • Lepurush.

 • Fëmijët Tenoten.

 • Knott.

 • Dormykynd.