Si për të përballuar me depresion në shtëpi


Shoqëria e njohur për shumë sëmundje të reja që edhe perebolet modë. Kjo, për shembull, varësia në kompjuter dhe internet, anoreksi, privimi kronike gjumë dhe pereutomlyaemosty, ftohtësi seksuale dhe celulitin. Një çift i dekada më parë, mjekët dhe absented këto simptoma të shteteve të sëmundjes, dhe sot ka zhvilluar metodologji synon të kuruar personi. Këto sëmundje janë shumë të dukshme dhe nuk mund të shkojnë sot pa trajtim, dhe përfshijnë depresion, e cila është e vështirë, por ende e mundur për të luftuar në shtëpi.


Rad se si të përballen me depresion, në revista, në internet dhe në televizion, një sasi të madhe. Çdo humor të keq, e cila është absolutisht çdo person, kreditohet menjëherë në depresion. Shumica e njerëzve, sipas psikologëve, vetëm "era" veten e tyre, fryn një problem jo-ekzistente për një katastrofë, por ka nga ata që me të vërtetë kanë nevojë për ndihmë profesionale psikologjike.

Depresioni që ndodh në njerëzit modern, ilaqet kundër depresionit të trajtuar të rinj, psikologët e këshillimit apo edhe psikiatër, neurologë. Humbja e interesit në jetë dhe të gjithë rezultatin e zakonshme e gjetjes së kënaqësisë nga veprat dhe veprimet e tyre, manifestohet situata në depresion dhe të vështira, të tilla si humbja e një sëmundjeje të dashur apo të rrezikshme, ndarje dhe grindje e madhe edhe mund të provokojë një avari nervor. Për të mos sjellë veten në spital në një departament psikiatrik, ju mund të përpiqet të bëjë një përpjekje për të mësuar se si të përballen me depresionin në shtëpi. Së pari, të përpiqet të marrë një pushim apo ndoshta edhe dy ose tre ditë off. Unë nuk kam nevojë për të konfiguruar vetë, se shtëpia e përtacisë mund të shkoni çmendur më. Ka shumë klasa këndshme dhe e rëndë, mos harroni se ju keni nevojë për të pushuar dhe nuk do t'i falje kohë për pastrim apo larje e perde dhe pastrim qilim që keni ndërmend të mbajë për tre muaj. Turn off TV, kthehet në muzikë të butë. Ajo mund të jetë klasike, argëtim, por në çdo dëshirë rast shkaku porewit! Miratimi punët e shtëpisë ndër hobi të tij, të cilat ju përdorni si një mjet për të përballuar me depresion ose të paturit e një qëndrim të keq. Ajo mund të jetë qetësues thurje, qëndisje, pikturë.


Në vыdavshyesya kohë të lirë duke u përpjekur për të bërë një listë në një copë letër, e përbërë nga arsyet që provokuar humor të keq dhe depresioni. Qartë Arsyeja apati - gjysma e rasteve të suksesshme kundër sëmundjes. Si për të rregulluar këtë arsye? A është e mundur për të bërë atë vetë në shtëpi? Apo ende duhet të aplikojnë të paktën për një psikolog për mendore dhe rozyazyka ndihmojë?

Në një gjendje depresioni nuk mendoj në lidhje me dietën. Përndryshe ndonjë program shtesë do të rrisë vetëm disponimin tuaj. Hani çdo gjë që ju dëshironi. Ju kënaq tekat, përkohësisht, natyrisht. A nuk qëndrojnë në peshore, të bindur veten se pesha nuk ndryshon në një mënyrë të mëdha. Dhe nëse është kështu, trajtoj veten ëmbëlsirat. Tortë me çokollatë me krem ​​shijshme, ëmbëlsira apo pjesë akullore nuk ka dëm, por më tepër të kontribuojë në zhvillimin e humor të mirë.


Nëse faza e parë e luftës me depresionin në shtëpi të suksesshme, dhe ti e kupton se ju mund të merrni nga ky shtet të tyre, të vazhdojë më. Ditën tjetër që ju mund të përballojë për aktivitet fizik. Le edhe të pastrohen, vetëm dritë, jo të përgjithshme, nën muzikë të këndshme. Pastrimi në këtë rast më shumë mënyrë poruhatysya dhe jo për të ndryshuar apartament përtej njohjes. Edhe pse nuk janë si më

Nëse ju hyni një gëzim për të shkuar në palestër palestër. Vetëm le të jetë trajnimi grup. Ka dhe argëtim, dhe trajneri do të ju tregojnë se çfarë dhe si për të bërë të saktë. Çfarë ndodh nëse ju pëlqen në mënyrë që sporti të bëhet hobi tuaj të re? Pastaj depresioni thjesht nuk guxojnë për të thyer në aktiv tuaj dhe një jetë të tillë të pasur. Vërtetuar që njerëzit të cilët rregullisht e përfshirë në sport, dhjetë herë më pak të prirur për humor të keq dhe faktorëve negativ. Prandaj, ju nuk do të duhet të mendojnë se si të përballen me depresionin, kalojnë kohë në përvojën e më të këndshme.


Tërësisht konsiderojnë që mund t'ju çojë në shok? Për shembull, disa veprime ekstreme, të tilla, për të cilat ju nuk mund të vendosë. Gjëja kryesore - të bëjë atë tani, ndërsa stresi hormonet rritje dhe për të kapërcyer depresionin. Kërcejnë me një parashutë nëse dritarja dimrit - pikiatë në vrimë, të marrë ju për rritje drastike të ndryshojë hairstyle tuaj ose ngjyra e flokëve - mos kini frikë për të marrë hapin e parë! Stresi pozitiv emocional - mjet i mirë për të ndihmuar të kapërcyer depresionin. Duke folur për pamjen mund të shtoj se thjesht është e domosdoshme për të freskohem, të bëjë një hairstyle të reja dhe manikyr. Ju keni për të si veten në pasqyrë!


Edhe në qoftë se ju e quajti dikush që e di të gjitha për ju më intime, nëse shoku më i mirë apo mik, në asnjë rast nuk duhet të qaj në jelek dhe të ju tregojnë se sa e keqe është jeta. Bisedoni me temat neutrale që nuk bien në depresion edhe më shumë, dhe për të shpëtuar prej saj. Në qoftë se ju flisni në mënyrë të qartë vidvolik dhe ju edhe qesh, harrojmë për humor të keq, ndoshta termi "depresion" dhe nuk aplikohet për gjendjen tuaj.

Psikologët thonë se gjëja më e rëndësishme në trajtimin me këtë shtet - ky është humor drejtë. Ju nuk mund të shkojnë nga një mendim "Unë jam në depresion" dhe të fillojnë ditën me të. Para se të shkoni për të fjetur, për të menduar për të këndshme për veten në fytyrën e tij u shfaq buzëqeshje. Zgjohen, mendoj se për çfarë e mirë që mund të ndodhë në këtë ditë: takim në punë me dikë që ju e bukur, me një mik të cilin ju nuk e keni parë njëqind vjet. Gëzohuni vetëm moti të madh dhe faktin që ju jeni në botë!