Shine dhe varfëria lëkurës me vaj


Personi Losnyascheesya është në gjendje për të ofruar përvoja shumë të pakëndshme. Sidomos në verë, kur përbërjen është e gatshme që të del në shesh, dhe fshehin të shkëlqejë është më e vështirë.


Fenomeni në gjithë lavdinë e saj


Për cik lëkurës mblidhet sebum (nuk duhet të ngatërrohet me ushqim), e cila prodhuar gjëndra dhjamor. Ato janë të vendosura pothuajse të gjithë lëkurë të butë, përveç shuplaka dhe shputa, dhe ndodhin në rreth 05 mm nën sipërfaqen e lëkurës. Në vende përqendrimet më të larta të gjëndra dhjamor (kokës, ballin, mjekër, prapa), numri i tyre arriti në 800 dhe më shumë se 1 cm2. Më të shndrit shfaqet në fytyrë në T-zone (ballin, hundë, mjekër).


Ata që ëndërrojnë të shkëlqejë nuk shfaqet kurrë, rëndë keq do të jetë nëse ata me të vërtetë dëshirojnë përmbushur. Sebum është thelbësor për organizmin - se ajo mbron lëkurën dhe parandalon humbjen lagështi. Mënyrë që të mos ndërhyjë me bukurinë e fiziologjisë, mund të merret vetëm me të tepërt dhe jo nga manifestimet e tij normale, me dhjamin që nuk të privojë personin nga mbrojtja natyrore.


Përballja me shndrit


Problemi lëkurës rrezatues i fytyrës nuk është e re, por për shkak se ka një arsenal i konsiderueshëm i zhdukjes së saj. Çfarë duhet të zgjedhin për veten e tij - një çështje e shijes, kohës, parave dhe shëndetin.Maskoj


Mënyra më e lehtë për të hequr qafe shndrit - fsheh atë nën grim. Kjo është mënyra e gabuar kur përdoret në vetvete. Ose sebum ende shkelësh nëpër pluhur, duke krijuar efektin e lëkurës pista apo bllokuar poret do të jetë i ngushtë, dhe një rrugë të drejtpërdrejtë për puçrra fytyre dhe efekte të tjera të pakëndshme anësore.

Në mungesë të sëmundjeve të lëkurës, alternativë më premtuese do të jetë baza e kozmetikës të veçanta për të lëkurës me vaj me shënime «mat» dhe «nekomedohenno" tone emulsioni me një cilësi të lehta dhe absorbuesve thërrmueshëm pluhur e sebum (niseshte polimere rrjedhin dhe balte). Në të njëjtën kohë duhet krem ​​yndyrore vidyazykatysya, nga kozmetika në yndyrna, nga formulimet e lëngshme pluhur me acid stearik. Në nxehtësinë më mirë të mos përdorni fondacion, pluhur dhe ta zëvendësojë atë.

Më Efekti hasër është arritur për shkak të taninet dhe absorbuesve. E para - poret e ngushta, i dyti - absorbuar yndyrë të tepërt, por ajo mund të bllokoj poret. Për shkak të vështirësisë së daljes sebum mund të ndërtojë brenda, duke shkaktuar aknet dhe inflamacion. Prandaj fondet Matir duhet larë mbrëmje pa të dështojnë, dhe koha - pastrohen rregullisht duke përdorur maska ​​speciale apo sallë ekspozite.


Kujdes


Lëkurës me vaj kërkon kujdes më të plotë se çdo tjetër. Për të filluar për të vidyazykatysya duke i larë me ujë të ngrohtë me sapun: në gjëndra dhjamor temperaturë të lartë rrisin punën e tyre. Në të njëjtën kohë më shumë sebum është larë larg, aq më shumë trupi fillon të shërohet.

Nëse ju kujdeseni për vaj qëllimin primar të lëkurës - për të zvogëluar aktivitetin e gjëndra dhjamor dhe poret ngushtë të fytyrës, jo duke kontribuar në stagnimin e sebum.
Daily: larje me ujë të vakët (idealisht - hidhur pak me lëng limoni) dhe fshij fytyrën me kube akulli në mëngjes dhe në mbrëmje. Në vend të sapunit është më e mirë për të përdorur shkumë ose xhel për të lëkurës me vaj, dhe gjatë ditës preferojnë një tonik të veçantë dhe ujë termik - pikat e tyre të vogla nuk prishin përbërjen. Në vend të kësaj ju duhet të përdorni të ulët-yndyrë krem ​​xhel ushqyes.

Një herë në javë: scrubs dhe peels në fruta apo balte maskë baltë me bazë (absorbuar yndyrë të tepërt dhe pothuajse nuk e plagosë të lëkurës) dhe një maskë për të ngushtuar poret dhe kompozime exfoliating me oksid salicili.
Gabimi më i zakonshëm në luftën për lëkurën e shurdhër - keqpërdorimit të scrubs dhe mjeteve të thata. Si rezultat, lëkura bëhet e hapur ndaj infeksionit, dhe gjëndra dhjamor janë më aktive. Frekuenca optimale e scrubs përdorimit për lëkurën me vaj: 1-2 herë në javë.
Një herë në muaj, kanë një të qëndrueshme trajtimet sallon efekt. Spastrim të thellë tani - Procedura e detyrueshme për pronarët e lëkurës me vaj. Orari vizita në sallon është individualisht: maksimal - një herë në dy javë, të paktën - një herë në gjysmë deri në dy muaj.

Mjete të tjera të pastrimit dhe rregullimin e sekretimit të gjëndra dhjamor: peels intensive, Mezoterapia, gommazh agresive etj më të mirë për të diskutuar me beautician individualisht dhe të ndjekin trajtime zgjedhur frekuencave.


Antyblesk natyrore


E pra, deri më tani ka mosmarrëveshje në lidhje me përfitimet dhe dëmet e themelimit dhe pluhur, efektet anësore të peels kimike dhe arritjeve të tjera të cosmetology moderne, mos harroni povikmy ilaç provuar kundër yndyrë lëkurë famë.
Shkumë Asnjë e keqe apo edhe më të mirë fabrika për larje, puna në këtë drejtim qumësht i thartuar dhe hirrë. Gjithashtu, një person do të jetë më pak e shndrit, në qoftë se në vend të ujit për të larë zierje e limonit, Calendula, acaroj ose yarrow dhe në mbrëmje të imponojë një maskë e kastravec ose domate pulpë apo ngjyhet në qumësht Herkulit.

Thjeshtë në maskë ekzekutimit me vezë e bardhë dhe lëng limoni (hedh poshtë proteina, shtoni 10-15 pika lëng, vënë në 10-15 minuta dhe pije me ujë të ftohtë), por ai punon në mënyrë të përkryer.


Ndihma e parë


Mbaj tonik dhe pluhur pastrimi kompakt nuk është gjithmonë i përshtatshëm, kështu që mënyra më e shpejtë dhe më i përshtatshëm për të shpejt të të hequr qafe të shndrit - napkins veçanta Matir (nuk duhet të ngatërrohet me shami letre dhe fshin konvencionale me lagështi).
Fshin hasër ardhur në disa forma: me pluhur apo substancave të thithjes (duke mbuluar person i stafit, i cili shkurtimisht merr përsipër yndyrë të tepërt), liri (për të shpejt të thithin djersën dhe naftës tepërt, natyral 100%) dhe polimer.

Para një ngjarje të rëndësishme gjatë së cilës përbërjen duhet të garantohet më të qëndrueshme dhe të natyrshme, do të ndihmojë maskë podsushyvayuschaya. Një lugë çaji me pluhur fëmijë të përzier me një lugë çaji tinctures alkoolit e Calendula, aplikoni në fytyrë dhe të lejojë që të thatë (1-2 min). Atëherë nuk ka nevojë për të larë, por vetëm butësisht hiqni maskë me napkins. Nën ndikimin e një përzierje të alkoolit dhe talk lëkurës bëhet zhdërvjellët dhe efekt mat zgjat disa orë.


Jo të gjithë të mirë


"Në doza të vogla e ilaçeve dhe të mëdha -. Helmit" Që nuk është trajtuar abuzimin e lëkurë dhe përdorimit të vazhdueshëm të pakontrolluar të kozmetikës antibacterial. Në afat të shkurtër ajo mund të ndihmojë, por çështja çmimi - duke rritur ndjeshmërinë e lëkurës dhe sensibilitet e saj për të infektimit të ndryshme, humbje e elasticitetit.

A nuk merrni përfshirë alkool dhe aditivëve. Alkooli në të vërtetë thahet lëkurën, në mënyrë efektive heq yndyrë. Por, përsëri, forca është forca e kundërveprim: më hequr sebum, aq më shumë trupi do të përpiqet për të mbushur deficitin e saj. Përdorimi i një herë e një maskë me disa pika të alkoolit është e justifikuar, locion Alkooli disa herë në javë gjithashtu nuk do të shkaktojë dëm, por nëse fytyrë ndonjëherë overdry, të lehtë për të hapur dyert për infeksion dhe të bëjë të lëkurës vdekur.


Trendi i sëmurëMegjithatë, shndrit - një problem jo vetëm thjesht të jashtëm dhe kozmetike. Gjëndra dhjamor hipersekrecioni (seborrhea) - një rast për një vizitë te mjeku dhe jo për të bërë fushatë për një tjetër tub e pluhur si të stimulojë sebum mund të jetë bakteret e ndryshme dhe kërpudhat. Përveç kësaj seborrhea mund të jetë shenjë të disa sëmundjeve që lidhen me shkeljes së hormonal, balancimin e sistemit nervor autonom, sëmundjeve të traktit gastrointestinal ose patologji gjinekologjike. Pra, një vizitë në dermatolog ende i nevojshëm.

***
Për të përmbledhur sa më sipër, është e qartë se mënyra më e mirë për të luftuar komplekse lëkurës shndrit: fshini sëmundjeve të lëkurës, në mënyrë individuale marr kozmetike mbrojtëse dhe dekorative, pastrimi i rregullt, llojin e duhur të lëkurës, dhe të ofrojnë kujdes ditor duke marrë parasysh karakteristikat e dhjamor dhe djerse gjëndra . E vetmja mënyrë për të kontrolluar vazhdimisht sebum dhe për këtë arsye të shkëlqejë, për të mos shkëlqejë. E pra, duke blerë një tjetër paketë napkins matytruyuschyh, ju mund të ngushëllojnë veten të paktën se rrudhat në lëkurë me vaj zakonisht shfaqen më vonë se çdo tjetër.

Burimi: medportal.ru